Skocz do zawartości

BroweR Radom


knurek

Rekomendowane odpowiedzi

Na gęstwie od grodzisza planuje jakiegoś alta

Wysłane z mojego LG-D405 przy użyciu Tapatalka



Mi tam piwa z dużą ilością monachijskiego mydlem zalatuja ale życzę powodzenia :)

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

# 9 ESB

Mam trochę czasu, słodów i drożdze więc lecimy z ESB. Według brewtarget powinno być 22 l blg początkowe 13,6, ibu 41,5, EBC 9,3

Zasyp ze Strzegomia

5 kg pale ale

0,38 kg karmel 30

0,31 kg karmel 150

0,3 kg monachijski II

Słody wsypane do 18 l wody o temp 55 st., grzane do 67 i zacierane 90 minut, następnie podgrzane do 72 st. i trzymane 10 minut, potem wygrzew.

Drożdże no name z zestawu Gozdawy do mojego pierwszego brewkita golden ale. Chmiele marynka 40 gr na 60 minut i fuggle po 25 gr na 30 i na 5 minut.

Piwo już odstawione i zaczyna bulkać. Bardzo ładny kolorek wyszedł, wpadający w red przynajmniej w garze tak wyglądał. Blg nieco powyżej 14 więc dolałem z litr cieńkusza. 22 litry.

 

 

 

Edytowane przez knurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlałem na cichą dunkelweizena po 9 dniach. Gęstwa zebrana na weizenbocka. Drożdże strasznie szalały w tym piwie. Zeszły do około 3.3 blg. Była to gęstwa z pszeniczniaka fermentum mobile. Ze 3 razy wyłaziły na spacer. Teraz pójda do weizenbocka na spacerek...ale najpierw posiedza kilka dni w lodówce.

 

Wysłane z mojego LG-D405 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tymczasem odkapslowałem pierwszą butlę weizena 2. Jeszcze nie nagazowany do końca ale już spoko. Dużo banana w smaku i aromacie. Trochę ciałka i słodyczy też się znajdzie.

 

Wysłane z mojego LG-D405 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

49e852b449d6a5197f55204923c79e5f.jpg&key=9d4cb4c954a2e4452a272d70c12b358e15223812860bdc180902cb8d89561576

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, knurek napisał:

Zlałem na cichą dunkelweizena po 9 dniach. Gęstwa zebrana na weizenbocka. Drożdże strasznie szalały w tym piwie. Zeszły do około 3.3 blg. Była to gęstwa z pszeniczniaka fermentum mobile. Ze 3 razy wyłaziły na spacer. Teraz pójda do weizenbocka na spacerek...ale najpierw posiedza kilka dni w lodówce.

 

Wysłane z mojego LG-D405 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Gdy moj weizenbock fermentował, to o mało fermentora nie rozsadził, rurka się zatkała a fermentor wyglądał jak balon :P im wyższe blg tym piana większa, więc uważaj ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro od rana chyba będę warzył pszenicznego koziołka, tymczasem zlałem witbiera do butelek. Wyszło 22 flaszki plus jeszcze z litr w peta z dna fermentora. Pachnie świetnie, mocno czuć cascade dany na cichą. Nagazowałem do 3 vol.

Wysłane z mojego LG-D405 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#10 Weizenbock (nierasowy)

Zacząłem po 13 z przygodami...rano poważyłem słody i namoczyłem, okazało się że brakuje mi słodu pszenicznego, więc robię wersję z duuuuuużym dodatkiem płatków pszennych błyskawicznych. (część miałem a część dokupiłem). Reszta zasypu to słody ze Strzegomia wiedeński, monachijski II, pils, karmelowy 150 i 300 oraz czekoladowy. 8,5 kg zasypu łał!!!

Nie mieszczę się w mój gar 30 l wiec posiłkuję się dodatkowym garem 7 l. Jakoś temperatura za wysoka była od zakładanych 46-44 st na początku więc część odebrałem do rzeczonego gara. Teraz się zaciera...ale dłużej niż miało być w temp 44. Pominę następną przerwę w 51 st. i podgrzeje od razu do 63 st i odbieram dekokt. Dekokt 15 minut trzymany w temp 71 st. a potem gotowany 25 minut. Główny gar w czasie dekoktu 63 st. tak koło godziny, po połączeniu z dekoktem całość trzymana 30 minut w temp 73 st. Zaraz przenoszę do wysładzania. Aha... przepis zaczerpnięty od kolegi Dagome(cóż za historyczny nick...)

 

Edytowane przez knurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzie jest młóto??? od rana chodzę po domu i szukam. Wczoraj wpadł do mnie sąsiad na piwo podczas warzenia weizenbocka, właściwie to już gotowałem brzeczkę i chmieliłem (hallertau, marynka , lubelski). Wypiliśmy po kilka sztuk dry stouta i pszenicznego i dziś chodzę i szukam młóta...sraczwężyk wyjęty więc na pewno nie zalałem młóta brzeczką!!! Gęstwę zadałem bo miałem już przygotowaną zawczasu. Nawet już bulka intensywnie. Blg nie mierzyłem bo mi się ballingomierz stłukł, więc tylko do objętości wyliczonej z brewtargeta wysładzałem-22 l. Klips regulujący przepływ brzeczki podczas wysładzania mi pękł więc użyłem trytek, wesoło było...tylko GDZIE JEST TO MŁÓTO!!!

p.s Sąsiad powiedział że moja pszenica jest lepsza niż Pana Piwońskiego z radomskiej Pivovarii.

Edytowane przez knurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witbier naprawdę dobry, fajne orzeźwiające piwko. Czuć kolendrę, trochę mniej pomarańczę ale na cichej dodałem Cascade na 4 dni i fajnie aromat uzupełnia-dopełnia smak. Bardzo mi pasuje ten typ piwa, wcześniej może z raz, dwa go piłem i to może nieświadomie że to Wit, będę częściej robił. Gdzieś na forum widziałem dyskusję o dodaniu otrębów do pszeniczniaków, ja dodałem 150 gr i filtracja przebiegała bardzo dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlałem na cichą ESB, problem z drożdżami się pojawił bo blg zeszło tylko do około 6. Ze 3 dni reanimowałem piwko, bujałem ocieplałem atmosferę itp. Test fft też na 6 blg się zatrzymał.

Drożdże no name z Gozdawy.

 

Wysłane z mojego LG-D405 przy użyciu Tapatalka

 

 

Dobry Witek nie jest zły. e2901e483970957a5ba78289ce731eb1.jpg&key=f5ff603c280bd561b8af567b3161da9756cae55b72bde0217d9563e688255fa8

 

Wysłane z mojego LG-D405 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#11 AIPA

Dziś warzę swoją pierwszą AIPĘ zasyp ze Strzegomia; pale ale 5.6 kg pils 0.8 kg monachijski I 0.46 kg i karmelowy 300 0,2 kg.

Brewtarget policzył 16 blg (22 litry) IBU 59.3 SRM 9.7

Chmiele citra 40 gr na 60 min. Amarillo 15 gr na 15 min. i cascade na 0 min 20 gr. Na cichą też będę chmielił oczywiście. Drożdże safale s- 05. Właśnie zacieram w 67 st., 66 min. następnie 10 min. 76 st. Wysładzanie bez problemów. Chmieli się właśnie. zadaję drożdże i dodatkowo nieco gęstwy z grodziskiego. 16 blg.

 

Wysłane z mojego LG-D405 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Edytowane przez knurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.