Skocz do zawartości

BroweR Radom


knurek

Rekomendowane odpowiedzi

Może jeszcze trochę o piwach...Rye West Coast IPA świetna wyszła, jako młode piwo smakowało zupełnie inaczej niż po miesiącu leżakowania w temp 7-8 stopni. Zrobiło się zupełnie klarowne i już nie było tych aromatów co w świeżym piwku. Teraz piję już drugą wersję tego piwa i też jest świetne, jeszcze mętne, młodziutkie, pachnące.

Witbier II na drożdżach gozdawy też smaczniutki, teraz już Witbier w wersji III się nagazowuje też na gozdawie ale do niego dałem aż 190 gr skórki pomarańczy i grejpfruta plus jeśzcze suszoną z Kotanyi i kolendre indyjska. Zobaczymy co wyjdzie.

Próbowałem też starszych piw i tak:

-Weizenbock całkiem całkiem, barwa, smaki, ciut  za duże wysycenie jak dla mnie i DMS ale akceptowalny z tym że to nie jest chyba mój styl piwka,

-ESB, warka z września dobra do końca i przejrzysta jak kryształ

-Grodziskie, jak to grodziskie wychodzi z butelki ale poszło trochę w mydło, chyba że to od wędzonki???...drożdże FM kupiłem w jednym ze sklepów internetowych i dostałem przeterminowane, jakoś od początku coś mi w tej fermentacji nie pasowało

-Dunkelweizen fajny też wyszedł i trzyma fason mimo że już ma z 5 miesięcy ale jednak wolę jasną pszenicę

-Nawaho Red AIPA wyszła mocno słodowa, użyłem słodu red plus jęczmienia palonego, kolor nieco za ciemny jak na red ale w widełkach się mieścił, był problem z nagazowaniem-pianą, część butelek była z dobrą pianą a część praktycznie bez, może źle kapslowałem???? Problem rozwiązałem tak....że wypiłem wszystkie!!!

 

Edytowane przez knurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Hello!!! Ostatnia żytnia AIPA już wypita, witbier III jeszcze jest i fajnie smakuje. Milk stout cały poszedł do lagerowania po tygodniu na nagazowani. Bohemskie ciemne po 19 dniach fermentacji w temp 10-12 st odstawiłem na trzy dni do temp 16, przerwa diacetylowa. Gęstwę z tego piwa zebrałem i od razu dodałem do portera. Koło czwartku będę butelkował i do lagerowania, moje pierwsze piwo na dolniakach:) całkiem inaczej pachnie, jakoś tak koncernowo...

Lageruje w garażu w temp 1 st, przy drzwiach, jak się ociepli to jest tam 4-8 st tak więc też spoko.

Edytowane przez knurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

# 23 Porter Bałtycki 3 marca 2018

Zasyp to słody wiedeński, monach II, pils, trzy rodzaje karmelowych i słód czekoladowy. Razem 6,9 kg. Dodatkowo do gotowania 1,7 kg ekstraktu jasnego WES dałem.

Chmiele marynka , lubelski i hallertau.

Zacieranie 62 st 30 minut i 72 st 45 min, potem wygrzew.

Gotowanie 105 minut, po schłodzeniu zadałem gęstwę z bohemskiego ciemnego robionego na salflager 34/70, gęstwa z tego samego dnia ale nie żałowałem jej w myśl zasady że lepiej więcej drożdży niż mniej do mocnego piwa. Na pewno było jej z 400 ml. Stoi teraz i pieni się w temp 10 st.

Blg wyszło 21 ale dolałem jeszcze z litr brzeczki 8 blg. Wyszło 22 l.

Drożdże ruszyły po dobie i sobie pracują, temperatura otoczenia 9-11 przez jakieś 5 dni a teraz 11-14 bo sie ocieplilo, dla pewności obkładam fermentor zamrożonymi butelkami pet.

Po 26 dniach zeszlo do 7 blg. Robilem też przerwe diacetylowa

Edytowane przez knurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W planach mam teraz Aipę, albo jakiegoś Bittera może w czwartek. Zakupiłem chmiele, trochę nowych których nie używałem wcześniej, Ahtanum, East Kent, Iunga, Sybilla i kilka innych.

Edytowane przez knurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabutelkowałem dziś bohemskie ciemne, 20 litrów, wysycenie do 2 vol, dałem 81gr cukru, będzie długo leżakować, fajny smaczek, podobne do ciemnego koziołka vielkopopowickiego...i o to chodzi!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#24 Rye West Coast AIPA

Zasyp Strzegom: pale ale 4 kg, żytni 1,2 kg, pszeniczny 0,8 kg, płatki jęczmienne 0,4 kg, płatki żytnie 0,2 kg, karmelowy 150 60 gram.

Warka wyszła 22,5 l, barwa 6,5,  IBU 57,9, gotowanie 70 minut (piekny przełom)

Zacieranie 64 st 65 minut, 72 st 17 minut i wygrzew, filtracja bez kłopotów.

Chmielenie simcoe 21 gr i  columbus 16 gr na 60 minut, simcoe 16 gr na 15 minut i ahtanum 30 gr po wyłączeniu palnika.

Do chłodzenia po 15 gr simcoe i ahtanum.

Blg po chłodzeniu 14,5-15.

Drożdże rehydratyzowane mangrowe jack west coast m 44

Pierwotnie chciałem zrobić single hop na Simcoe ale nie wiedziałem czy mi starczy 100 gr na warkę, wszak na cichej też trza coś sypnąć...ten Simcoe naprawdę fajnie pachnie żywicą, mam z 2017 r. z Tw,ój Browar.

Może następnym razem zrobię jakiegoś single hopa jak zasyp będzie prostszy beż żyta i pszenicy.

Piwo robię na maraton rowerowy w Legionowie na 8 IV dla ekipy Absolute Bike Team w której jeżdżę.

Zeszło do 3 blg a na cicha w dwoch dawkach simcoe i ahtanum sypnąłem, najpierw po 15-20 gr a po 3 dniach po 25 gr

Edytowane przez knurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#25 English IPA

  • zasyp w stylu czym chata bogata plus płatki he-he!!!
  • 3 kg z hakiem słodów pale ale (0,9 kg), pils(0,37 kg), żytni (0,85 kg) i pszeniczny (0,61 kg), red (0,2 kg), karmelowe 50 i 150 (0,35 kg) oraz 2 kg płatków jęczmiennych, owsianych, żytnich i ryżowych, razem 5,5 kg
  • stosunek wody do słodów 3,7 do 1 w przybliżeniu
  • zacieranie 67 do 62 st 105 minut 72 st 20 min, wygrzew
  • chmielenie na 60 min EKG 15 gr i Columbus 13 gr, na 30 min EKG 15 gr i Sybilla 25 gr oraz na 5 min EKG 21 gr i Sybilla 15 gr.
  • gotowanie 70 minut   
  • drożdże danstar london ESB rehydratyzowane
  • blg brzeczki przed zadaniem drożdży około 12
  • goryczka według Brewtargeta 50,4 barwa 8,8
  • nazwa robocza "Jasna IPKA", zaczerpnięta od kolegi z forum  
  • zastanawiałem się czy nie dodać chmielu northern brewer...może następnym razem.
  • chłodzenie w wannie ze śniegiem, szybko poszło
  • wyszło 20 litrów ale dolałem jeszcze 2 litry brzeczki 5 blg tak więc finalnie 22 l 12 blg  
  • zeszło do 6-7 blg, słabo... na cichą sypnąłem EKG i Sybilla po 25 gr                 
Edytowane przez knurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

W Browarze jak na razie przerwa bo 19 kwietnia złamałem nogę na rowerze i się zoperowałem...teraz gips 6 tygodni i rehabilitacja. W związku z tym nie za bardzo mogę produkować, czasami się napiję własnego piwka a część rozdałem. Może o moich ostatnich piwach co nieco napiszę, Ryw West Coast AIPA świetne piwo wyszło, czuć ten las od simcoe, English IPA też fajne ale...słabo odfermentowało ponieważ za dużo płatków dałem i mało pilzneńskiego więc przy zacieraniu już był błąd, nic to...lżejsze było przynajmniej, jakoś się ułożyło bo chmielenie EKG zrobiło dobrą robotę, było mętne i kwaskowe ale im starsze tym lepsze- ludziom smakowao, już wypite! Próbuje też Porter Bałtycki i jest naprawdę fajnie- 6 tygodni fermentowało teraz już około 5 tygodni w butelkach i jest bardzo dobre, w smaku jak na razie lekka czekolada, orzech!!! i koniak??? Piana też jest bardzo porządna, choć Kopyr gdzieś mówił że  w tym stylu to piany niet bo alkohol ją zabija...Zostawiam je do dalszego dojrzewania, leży sobie w piwniczce.

 

Porter i English Ipa

 

3347e8b9e42115458fef242c9f07f0af.jpg78eda1b0d94805b3be216a5eac736137.jpg

Edytowane przez knurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Po 5 miesiącach kolejna warka zrobiona!!! Do pełnej sprawności po złamaniu nogi jeszcze nie wróciłem ale pokusiłem się na uwarzenie pierwszej warki na nowym sprzęcie- wybór padł na Hefewaizen.

Zacieram w lodówce turystycznej 42 l a gotuję w kegu 50 l, w kegu zamontowana podwójna grzałka na mufie 2000W i kranik chyba 3/4 cala. Nie mam jeszcze warnika ale myślę nad zrobieniem, póki co wodę grzałem w garze na gazie+czajnik. Filtracja przez sraczwężyk.

#26 "Nie całkiem jasna pszenica".

Zasyp ze Strzegomia: 6kg pszeniczny, 3 kg pils, 0,4 kg płatki owsiane, 0,2 kg karmelowy 300, 0,11 kg karmelowy 30. Barwa 6.

Drożdże WB-06 oraz Bulldog Bawarian Wheat.

Chmielenie Hallertau Tradition 30 gr 60 min, 20 gr 20 min i Sybilla 15 gr 7 minut., trochę bardziej chmielone będzie 16,3 IBU.

BLG 12,5-13.

Przeniczny wsypałem do gara z 20l wody i przetrzymałem w 44 st 20 minut, potem podgrzałem do 65 i zlałem do lodówki, dosypałem resztkę słodów i dolałem wody w temp około 66 st 5 l. Stosunek woda -słody 2,5-1. Przetrzymałem całość 50 minut w 64-63 i dolałem około 7-8 l wrzątku, lałem ile wlezie w lodówkę :-) Zamknąłem i przetrzymałem 20 minut.

Rozpocząłem wysładzanie no i tu zaczęły się błędy, prawdopodobnie część uciekła kanalikami przy ściankach lodówki, nie zwróciłem na to uwagi, dopiero dziś na to wpadłem...rozmyślając o niskiej wydajności. Zamiast wysładzać po amerykańsku to dolewałem po trochu wody a ona tymi kanalikami uciekała. Na przyszłość będę mieszał wszystko ze dwa razy i spuszczał do końca. Po uzbieraniu kilkunastu litrów rozpocząłem grzanie, grzałki super grzeją! Nawet za szybko, bo nie zdążyłem uzbierać całej brzeczki a już się gotowało i parowało w kosmos!!!

Chmielenie w worku z AliExpress 300 mikronów.

Gotowanie na jednej grzałce bo na dwóch chciało z kega wyjść!

Po gotowaniu chłodzenie własnoręcznie zrobioną chłodnicą z rurki miedzianej fi 8, przy większym ciśnieniu zaczęlo przeciekać bo za lekko zacisnąłem opaskę stalową, 40 min i schłodzone. Przelałem brzeczkę do dwóch fermentorów i zadałem uwodnione drożdże, Wb-06 a do drugiego Bulldogi. Teraz już bulka, na WB lepiej. Ktoś na forum pytał o Bulldogi ale nie za bardzo uzyskał informacje o tych sucharach, jak będzie gotowe piwo to napiszę o moich odczuciach, przy okazji się porówna z WB.

Sam śrutowałem w młynku żarnowym Zelmera, fajna sprawa...i ładnie pachnie.

Wyszło jakieś 39 litrów, wiem słabo z wydajnością, także ciut za ciemne jak na wyliczenia Brewtargeta, na moje oko to jakieś 10 będzie a nie 6, IBU 16,3.

 

Edytowane przez knurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

#29 Niemiecki Pils, warzony w połowie listopada, obecnie na cichej czeka na butelkowanie

Niemiecki Pils 

Piwowar   Data  
Wielkość warki 37,314 L Objętość do gotowania 41,320 L
Czas gotowania 90,000 min Wydajność 73%
Gęstość początkowa 11,8 P Gęstość końcowa 3,0 P
Alkohol (ABV) 4,6% Goryczka 45,0 IBU (Tinseth)
Barwa 3,8 srm (Morey) Kalorie (w 340 gramach) 157

Składniki fermentacji

Waga słodów: 8,200 kg
Nazwa Typ Ilość Zacierany Dodawany późno Ekstraktywność Barwa
Słodownia Strzegom - pilzneński Słód 7,000 kg Tak Nie 80% 1,7 srm
Słodownia Strzegom - wiedeński Słód 800,000 g Tak Nie 79% 3,6 srm
Słodownia Strzegom - monachijski I Słód 400,000 g Tak Nie 79% 6,1 srm

Chmiele

Nazwa Alfa Ilość Użycie Czas Postać IBU
Magnum 11,5% 48,000 g Gotowanie 60,000 min Granulat 36,7
Tradition 5,4% 25,000 g Gotowanie 23,000 min Granulat 5,9
Tradition 5,4% 25,000 g Gotowanie 7,000 min Granulat 2,4

Dodatki

Nazwa Typ Użycie Ilość Czas
Irish Moss Substancja klarująca Gotowanie 7,000 mL 0,000 s

Drożdże

Nazwa Typ Postać Ilość Krok
Wyeast - Bohemian Lager Lager Płynne 250,000 mL Fermentacja burzliwa

Zacieranie

Nazwa Typ Ilość Temp. Docelowa temp. Czas
  Infusion 21,217 L 18,005 C 64,000 C 0,000 s
  Infusion 0,000 mL 20,500 C 72,000 C 0,000 s
Edytowane przez knurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#30 AIPA z żytkiem, też warzona w listopadzie

aipa cooler z zytem - American IPA (14B)
Piwowar  
Data  
Wielkość warki 40,000 L Objętość do gotowania 46,005 L
Czas gotowania 60,000 min Wydajność 73%
Gęstość początkowa 15,6 P Gęstość końcowa 4,1 P
Alkohol (ABV) 6,2% Goryczka 61,6 IBU (Tinseth)
Barwa 6,3 srm (Morey) Kalorie (w 340 gramach) 212

Składniki fermentacji

Waga słodów: 11,680 kg
Nazwa Typ Ilość Zacierany Dodawany późno Ekstraktywność Barwa
Słodownia Strzegom - pale ale Słód 5,000 kg Tak Nie 79% 2,8 srm
Słodownia Strzegom - pilzneński Słód 3,000 kg Tak Nie 80% 1,7 srm
Rye Malt Słód 1,800 kg Tak Nie 63% 5,0 srm
Słodownia Strzegom - pszeniczny Słód 1,000 kg Tak Nie 83% 1,5 srm
Sugar, Table (Sucrose) Cukier 700,000 g Nie Nie 100% 1,0 srm
Słodownia Strzegom - karmelowy 150 Słód 180,000 g Tak Nie 76% 50,8 srm

Chmiele

Nazwa Alfa Ilość Użycie Czas Postać IBU
Columbus/Tomahawk/Zeus 12,4% 31,000 g Gotowanie 60,000 min Granulat 21,1
admiral 14,4% 33,000 g Gotowanie 60,000 min Granulat 26,1
Amarillo 8,7% 20,000 g Gotowanie 15,000 min Granulat 4,7
Chinook 11,1% 12,000 g Gotowanie 15,000 min Granulat 3,6
Cascade 7,6% 30,000 g Gotowanie 5,000 min Granulat 2,5
Chinook 11,1% 30,000 g Gotowanie 5,000 min Granulat 3,6

Drożdże

Nazwa Typ Postać Ilość Krok
Safale S-05 Ale Suche 21,000 mL Fermentacja burzliwa

Zacieranie

Nazwa Typ Ilość Temp. Docelowa temp. Czas
1 Infusion 0,000 mL 67,000 C 67,000 C 70,000 min

 

cukru dodałem bo zapomniałem dodać płatki do zacierania, warkę podzieliłem na 2, jedna na sucharach gozdawy chmielona na cichej chinookiem + amarilo+ admiral a druga część na s-05 chmielona cascade, obie DDH, wczoraj zabutelkowałem, będzie świeżutkie na sylwestra do popróbowania.

Edytowane przez knurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Dawno nie uzupełniałem zapisków, coś tam warzyłem...

#31 Bohemskie ciemne

#32 Porter bałtycki-bardo dobry!!!

#33 AIPA

#34 French IPA na Barbe Rouge-ciekawy łagodny w aromacie chmiel, sporo go dałem i piwo było słodkie od niego, starsze było lepsze, niestety kumplowi oddałem ostatnie butle...szkoda!!! Mam jeszcze 3 chmiele francuskie na stanie i coś na nich zrobię. 

#35 AIPA-klasyka.

#36 Coffe Milk Stout- pierwszy mój taki Stout, dziś zlewałem na cichą i jak na razie paloność, kwas i ostra kawa, musi się ułożyć.

Może jeszcze coś było ale muszę sprawdzić w kalendarzu, generalnie coś się dzieje cały czas :-)

Edytowane przez knurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

była jeszcze warka #37 Dark AIPA z wysłodzin Portera.

Obecnie na cichej Coffee milk Stout, za jakieś 4-5 dni będę butelkował. Aipa na końcówce burzliwej, chmielona Zeusem, Simcoe, Centennial oraz Cascade i Sorachi Ace. Te dwa ostatnie chmiele na cicha dodam po 30 gr.

Jako że lato za pasem to w planach pszenica, najpierw dwa Weizeny na FM 41 potem Dunkelweizen i Weizenbock.

Edytowane przez knurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.