Skocz do zawartości

Pierwsze APA w Polsce


Kamilos55

Rekomendowane odpowiedzi

Usłyszałem dziś ze starego nagrania na YT, że T.Kopyra uwarzył pierwsze APA w Polsce, potem Artezan i AleBrowar. Zapewne chodzi o komercyjne a nie domowe. Czy ktoś może coś więcej na ten temat powiedzieć? Było to w sprzedaży? Jak się nazywało? Czy chodzi o Sharka czy coś innego?

Edytowane przez Kamilos55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dokładnie, ale chyba "Atak chmielu" z Browaru Pinta był APA lub AIPA. Ale raczej był pierwszym znanym (bo pewnie ktoś już w domu go uwarzył wczesnej). Shark był chyba coś niedługo później. 

Edytowane przez Szedo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Shark to biorąc pod uwagę BJCP to nie APA ani nie AIPA. Ekstrakt jak APA a chmielone na goryczkę jak AIPA (albo i wyżej - nie pamiętam a sprawdzać mi się nie chce). Tak czy inaczej i Shark i Atak to zły trop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pacific luty 2013, Shark sierpień 2012. Tak, mówili w tym wywiadzie o Sharku.

Z tym że Shark to nie APA. Shark to chyba bezstyliwiec bo czegoś takiego jak Session IPA nie ma w BJCP (choć znawcą nie jestem i mogę się mylić). Wychodzi więc że Pacific Artezana to pierwsza komercyjna APA w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod APA to dowolny jasny ale na amerykańskim nowofalowym chmielu podejdzie (nie chmielony zbyt mocno), przed Sharkiem/Pacyficiem na pewno nic nie było?

Żaden restauracyjny wcześniej nic takiego nie wypuścił, np. kojarzę że Michał Saks jak pracował Browarni to coś tam eksperymentował?

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już zostało wyjaśnione o jakim piwie mówili, pytanie czy mówili zgodnie z prawdą ;)

Tu nie chodzi tylko o cyferki, bo można by wypuścić Czeskiego pilsa i powiedzieć, że to pierwsze APA w Polsce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A niech to będzie i lambic, kolega pyta o czym mówili w wywiadzie.

 

PS

 

Nie każdego obchodzą cyferki wyznaczone przez BJCP.

No to w takim razie EB było pierwsze skoro BJCP nikomu nie potrzebne.

 

Kolega ma widać większą wiedzę więc proszę wytłumaczyć dlaczego np Atak Chmielu czy Shark to Apa, bo idąc twoim tokiem myślenia to równie dobrze może być dubel..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopyr potwierdził, że Docent mówił o Sharku na tym filmie. Podejrzewam, że pojęcia Session IPA wtedy jeszcze nie było. Więc Shark pasuje chyba najbardziej do APA.
Btw. co z tymi IPA z goryczką poniżej 40 IBU? Czy to jeszcze IPA czy może Imperial APA   :P (IAPA czytaj "Japa" :D )

Edytowane przez Kamilos55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że pojęcia Session IPA wtedy jeszcze nie było. Więc Shark pasuje chyba najbardziej do APA.

Równie dobrze można powiedzieć, że Shark najbardziej pasuje do AIPA ;)

 

Sensorycznie Shark to nie APA, to po prostu pierwsze Session IPA, chociaż oni jeszcze tego wtedy nie wiedzieli.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie każdego obchodzą cyferki wyznaczone przez BJCP.

 

Cyferki cyferkami, 100IBU przy 12Blg to jednak niezupełnie daje efekt o który chodzi w APA (i ogólnie raczej wygląda bardziej jak piwo uwarzone po to aby zaspokoić ego piwowara, a nie żeby się nadawało do picia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.