Skocz do zawartości

Pierwsza warka i jakies biale dziadostwo plywa w brzeczce


garcek

Rekomendowane odpowiedzi

Po miesiacach czytania forow i ogladania you tube w koncu uwarzylem swoje pierwsze piwko. Wszystko bylo w porzadku az do momentu schlodzenia brzeczki i przelania do fermentora. Zauwazylem ze plywa w brzeczce mnostwo bialych smieci. Wyglada to jak zle roztrzepana smietana w zupie. Co to i skad sie wzielo?? Czy piwo sie zepsuje. Jezeli tak to jak sie tego pozbyc?? Drozdze juz zadalem bo najpierw myslalem ze to resztki ze slodu ale to nie wyglada na slod. Dzieki za jakakolwoek podpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Co to i skad sie wzielo??

To co opisujesz to prawdopodobnie tzw. przełom gracy czyli osady białkowe, które powstały w trakcie gotowania brzeczki z chmielem.

Wg mnie nic się złego nie stanie, ale na przyszłość warto dekantować brzeczkę znad tych osadów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzieki za pomoc. Juz cos wiem :D :D . Dobrze ze to nie zaszkodzi przy fermentacji. A jest sposob aby tego uniknac podczas warzenia czy jest to sprawa normalna i tylko odpowiedni przelew to fermentora pozwoli zeby sie tych bialek pozbyc. Jeszcze raz wielkie dzieki

Edytowane przez garcek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzieki za pomoc. Juz cos wiem :D :D . Dobrze ze to nie zaszkodzi przy fermentacji. A jest sposob aby tego uniknac podczas warzenia czy jest to sprawa normalna i tylko odpowiedni przelew to fermentora pozwoli zeby sie tych bialek pozbyc. Jeszcze raz wielkie dzieki

Jest to normalne i jak już napisałeś,sprawę rozwiązuje normalny przelew,czyli zlanie znad osadów.

 

Wysłane z mojego Redmi 4A przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Dzieki za wszystkie podpowiedzi. Pogrzebalem jeszcze troche na forach i mozliwa przyczyna tego swinstwa w warce moze byc za duzo Protafloc dodane na 10 min przed koncem gotowania. I faktycznie troche go na lyzeczce mialem a wsypuje sie 1/4 lyzeczki na 25 l brzeczki. Teraz jak na to patrze to chyba schrzanilem wlasnie w tym momencie. Wiadomosc dla poczatkujacych: uwazajcie z Protafloc jezeli bedziecie uzywac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.