Skocz do zawartości

Piana do samej przykrywki


garot

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Wczoraj pod wieczór zrobiłem moją 2 warkę w życiu. (jest to dalej brew-kit) Coopers porter na drożdżach S0-4 i fermentacja przebiega dość gwałtownie że niemal nieustannie bulga i piana podeszła pod samo wieczko tak że widać przez nie brązową pianę a nawet uwypuklenie przykrywki. Do rurki nic się nie dostało.

 

Czy takie zjawisko jest normalne? Zrobiłem według zaleceń opakowania na 23 litry więc logiczne że mniej miejsca jest. Samą przykrywkę na szczęście sterylizowałem wewnątrz wrzątkiem przed użyciem.

 

PS. Zrobiłem sobie "lodówkę" ze styropianu, a w niej 3 butelki fajna sprawa :) To jedna z rzeczy jaką się dowiedziałem na tym forum, dziękuję!

Edytowane przez garot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterlizowana wrzątkiem.....  :brawo:  geniusz.....  :facepalm:

Abstrachując od kwestii wrzątku drozdże czasem się obficie pienią - czasem kwestia temperatury, czasem innych czynników.

Jeśli temperatura fermentacji jest we właściwych widełkach nie musisz się niczym przejmować... no może poza infekcją skoro "sterylizujesz" wrzątkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko czyściłem oxi ale pokrywki nie wiedziałem jak to lałem obficie wrzątkiem z czajnika nad zlewem, oczywiście od razu gorącej przykrywki nie zakryłem. Co w tym dziwnego? Przecież wrzątek zabija bakterie czyż nie? W końcu po to się wodę gotuje. Widziałem to na youtube jak ktoś tak robił.

 

 

Sterlizowana wrzątkiem.....  :brawo:  geniusz.....  :facepalm:

Abstrachując od kwestii wrzątku drozdże czasem się obficie pienią - czasem kwestia temperatury, czasem innych czynników.

Jeśli temperatura fermentacji jest we właściwych widełkach nie musisz się niczym przejmować... no może poza infekcją skoro "sterylizujesz" wrzątkiem.

Edytowane przez garot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gotowanie zabija bakterie, a nie wrzątek. Lejąc wodę z czajnika nie ma już ona 100 stopni.

 

To prawda że nie ma już 100 stopni, ale z tego co słyszałem już 80 stopni wystarcza do zabicia bakterii, czy mógłbyś mi napisać jak mogę inaczej od wewnątrz czyścić pokrywę? Dopiero raczkuję w tych sprawach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy mógłbyś mi napisać jak mogę inaczej od wewnątrz czyścić pokrywę?

W prosty sposób :do wiadra  sypiesz oxi wlewasz wodę ciepłą przykrywasz i wstrząsasz to wszystko Sam wrzątek Ci nic nie wysterylizuje oxi też nie co najwyżej zdezynfekuje Sterylizacja jest możliwa tylko w wysokim ciśnieniu w tzw. autoklawie 

Na początek polecam lekturę tego wątku :http://www.piwo.org/topic/14975-mycie-i-dezynfekcja-najpopularniejsze-%C5%9Brodki-chemiczne-u%C5%BCywane-w-piwowarstwie/

Edytowane przez morfitru75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

czy mógłbyś mi napisać jak mogę inaczej od wewnątrz czyścić pokrywę?

W prosty sposób :do wiadra  sypiesz oxi wlewasz wodę ciepłą przykrywasz i wstrząsasz to wszystko Sam wrzątek Ci nic nie wysterylizuje oxi też nie co najwyżej zdezynfekuje Sterylizacja jest możliwa tylko w wysokim ciśnieniu w tzw. autoklawie 

Na początek polecam lekturę tego wątku :http://www.piwo.org/topic/14975-mycie-i-dezynfekcja-najpopularniejsze-%C5%9Brodki-chemiczne-u%C5%BCywane-w-piwowarstwie/

 

 

A to ja tak właśnie zrobiłem, tylko najpierw oblałem wrzątkiem a potem w 3 litrach wody z oxi wstrząsałem przykryty fermentor :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ja tak właśnie zrobiłem, tylko najpierw oblałem wrzątkiem a potem w 3 litrach wody z oxi wstrząsałem przykryty fermentor

No i ok tylko oxi wsypuj do fermentora  i zalewaj wodą a nie rozpuszczaj A i polewanie wrzątkiem nie ma sensu 

Edytowane przez morfitru75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, będę pamiętał, tak właśnie robię z oxi jak piszeż, czyli rozumiem że opary z oxi też dezynfekują ścianki i wieczko?

 

A to ja tak właśnie zrobiłem, tylko najpierw oblałem wrzątkiem a potem w 3 litrach wody z oxi wstrząsałem przykryty fermentor

No i ok tylko oxi wsypuj do fermentora  i zalewaj wodą a nie rozpuszczaj A i polewanie wrzątkiem nie ma sensu 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, będę pamiętał, tak właśnie robię z oxi jak piszeż, czyli rozumiem że opary z oxi też dezynfekują ścianki i wieczko?

Nie. OXI dezynfekuje przy kontakcie. Robisz roztwór w fermentorze i nim trzęsiesz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do piany przy fermentacji - czasami tak się zdarza i tyle. U mnie stoi właśnie weizen, nalałem 21 litrów i nie wystarczyło miejsca :) Chociaż drożdże do weizena lubią czasami wyjść z wiadra bardziej niż inne szczepy. Aaaa, nie używam rurki z dwóch powodów, zajmuje dużo miejsca i w przypadku dużej piany może się zakleić. Wieczko od fermentora leży sobie po prostu na nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie natknąłem się na problem i proszę o poradę, od jakiś 2-3h nie słyszałem bulgotania, postanowiłem zajrzeć a tam dostała się brzeczka do rurki tak że wypluła górą wodę wraz z małą ilością brzeczki, obecnie dolałem wody przez górę rurki, czy powinienem coś zrobić jeszcze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Wczoraj pod wieczór zrobiłem moją 2 warkę w życiu. (jest to dalej brew-kit) Coopers porter na drożdżach S0-4 i fermentacja przebiega dość gwałtownie że niemal nieustannie bulga i piana podeszła pod samo wieczko tak że widać przez nie brązową pianę a nawet uwypuklenie przykrywki. Do rurki nic się nie dostało.

 

Czy takie zjawisko jest normalne? Zrobiłem według zaleceń opakowania na 23 litry więc logiczne że mniej miejsca jest. Samą przykrywkę na szczęście sterylizowałem wewnątrz wrzątkiem przed użyciem.

 

 

 

Jakiej wielkości wiadro?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Witam

 

Wczoraj pod wieczór zrobiłem moją 2 warkę w życiu. (jest to dalej brew-kit) Coopers porter na drożdżach S0-4 i fermentacja przebiega dość gwałtownie że niemal nieustannie bulga i piana podeszła pod samo wieczko tak że widać przez nie brązową pianę a nawet uwypuklenie przykrywki. Do rurki nic się nie dostało.

 

Czy takie zjawisko jest normalne? Zrobiłem według zaleceń opakowania na 23 litry więc logiczne że mniej miejsca jest. Samą przykrywkę na szczęście sterylizowałem wewnątrz wrzątkiem przed użyciem.

 

 

 

Jakiej wielkości wiadro?

 

 

30 l z zestawu startowego z Browama...pl

Edytowane przez garot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.