Skocz do zawartości

Browarek No Name :)


Rekomendowane odpowiedzi

To zacznę może i ja opisywać moje dokonania. Nazwa browaru jak na razie taka, w zasadzie to tylko na potrzeby forum :D nie mam weny do nazw. Nie jest tego za wiele, ale prowadzenie dziennika via on-line może zmotywuje mnie do warzenia troszkę częściej.

Tak więc moje pierwsze 3 warki z 2007/2008 roku to były brew-kity. Nie byłem zadowolony z takiego piwa, kolorek ładny, gazu też nie brakowało w butelkach ale jakoś to nie ten smak... Odstawiłem ważenie na jakiś rok, może trochę więcej. Po raz drugi do głowy przyszła myśl o robieniu piwa w domu w zeszłym roku. Od razu zacząłem od zacierania. Pomyślałem, że jak już warzyć to porządnie :) Dokupiłem potrzebny sprzęt i start!

Pierwsza zacierana była pszenica z zestawu BA. Hehe, wyszła jak wyszła... Jak sobie przypomnę co ja tam wyprawiałem przy pierwszym zacieraniu to mnie ściska. W zasadzie wydrukowałem sobie jakiś poradnik i zabrałem się do roboty, bez podstawowej wiedzy :D o, taki właśnie ambitny! Jak dobrze pamiętam to drożdże suche poszły prosto z saszetki do fermentatora :D

Dalej zakupiłem również zestaw z BA prawie jak Grodziskie. No tu już z nieco większą wiedzą zabrałem się za pracę. Mi piwko średnio smakowało, ale to taka specyfika Grodziskiego. Na jedno ze spotkań piwowarów w Pivari przyniosłem butelczynę i ku mojemu zdziwieniu nawet chłopakom smakowało. Jak ktoś Ci pierwszy raz mówi, że uwarzyłeś dobre piwo zaczynasz myśleć... :D I zamawiasz kolejne surowce! Tutaj chcę podziękować chłopakom ze Szczecina: Grześkowi, Wojtkowi i Krzyśkowi. Udzielili mi kilku bezcennych rad. Grześkowi chyba szczególnie, za skosy i gęstwy. Przez niego dziewczyna się ze mnie śmieje, że pół półeczki w lodówce zajmują drożdże i probówki z agarem. Ehhh... :D

Kolejne warki mam już troszkę bardziej opisane i zarchiwizowane więc będę pisał kolejne posty.

Jeżeli ktoś to przeczytał to dzięki za chwilkę uwagi. To moja taka króciutka historyjka, a w zasadzie nie moja tylko browaru ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 06 - Pils

Piwko robione 08.12.2009

 

Skład:

 

- pilzneński 5,00 kg

- monachijski typ II 0,50 kg

- chmiel Marynka granulat 20 g

- chmiel Lubelski granulat 15 g

- 2278 Czech Pils

 

Zacieranie:

 

- 15l wody do 58°C 5'

- 62°C 25'

- 72°C 40'

- podgrzanie do 78°C filtracja.

Chmielenie:

 

20' - Marynka 20 g

50' - Lubelski 10 g

75' - Lubelski 5'

80' chłodzenie.

 

Przepis wg kogoś z forum, tylko nie pamiętam kogo... :D

 

Nie obeszło się bez błędów. Wysładzałem tylko do 22L - nie pamiętam czemu :D Wyszło całe 15L brzeczki 17blg - wydajność słabiutka.

Po cichej miałem 4blg kiedy zabutelkowałem. Piwka w tym tygodniu już próbowałem, to chyba pierwsze moje piwo, które mi naprawdę smakuje :D

Edytowane przez IndY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 07 - Pils

Piwko robione 31.01.2010

 

Skład:

 

- bohemski 5,00 kg

- monachijski typ II 0,50 kg

- chmiel Marynka granulat 30 g

- chmiel Lubelski granulat 50 g

- 2124 Bohemian Lager

 

Zacieranie:

 

- 15l wody do 58°C 5'

- 62°C 25'

- 72°C 40'

- podgrzanie do 78°C filtracja.

 

Chmielenie:

 

5' - Marynka 30 g

45' - Lubelski 30 g

65' - Lubelski 20

70' chłodzenie.

 

Przepis wg kogoś z forum, tylko ZNOWU nie pamiętam kogo...

 

Wyszło 23L z 13 blg.

11 dni fermentacja burzliwa, zeszło do 4,5 blg

16 dni fermentacja cicha, zeszło do 3,0 blg

 

34318428.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 08 - Trippel

Piwko robione 07.02.2010

 

Skład:

 

- Pilzneński 4,00 kg

- Carapils 0,25 kg

- Caramber 0,10 kg

- monachijski typ II 0,50 kg

- Mech Irlandzki 1 łyżeczka

- Cukier kandyzowany 1,00 kg

- Pożywka dla drożdży pół łyżeczki

- chmiel Marynka granulat 20 g

- chmiel Lubelski granulat 12 g

- Trappist High Gravity 3787

 

Zacieranie:

 

- 15l wody do 55°C 5'

- 62°C 45'

- 72°C 15'

- podgrzanie do 78°C filtracja.

 

Chmielenie:

 

10' - Marynka 20g

75' - Mech i pożywka

80' - Cukier kandyzowany

85' - Lubelski 12g

90' - chłodzenie.

 

 

 

Wyszło 17L z 20 blg.

7 dni fermentacja burzliwa, zeszło do 3,5 blg

14 dni fermentacja cicha, zeszło do 2,5 blg

Edytowane przez IndY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 09 - Dunkelweizen

Piwko robione 12.03.2010

 

Skład:

 

- Pilzneński 1,00 kg

- Pszeniczny 2,00 kg

- Carawheat 0,20 kg

- Monachijski typ II 0,50 kg

- Pszeniczny czekoladowy 0,05 kg

- chmiel Lubelski granulat 30 g

- 3068 Weihenstephan Weizen

 

 

Zacieranie:

 

- 15l wody do 46°C 10'

- 53°C 15'

- 63°C 30'

- 72°C 15'

- dodanie słodu czekoladowego

- podgrzanie do 78°C filtracja.

 

Chmielenie:

 

10' ? Lubelski 20g

50' ? Lubelski 10g

80' ? Chłodzenie.

 

 

Wyszło 20L z 11 blg.

17 dni fermentacja burzliwa, zeszło do 3blg, w zasadzie nie wiem po co przelałem na cichą, ale przelałem ;-)

8 dni fermentacja cicha, 2blg i w butelki z dodatkiem 150gr glukozy

 

69382670.jpg

Edytowane przez IndY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witaj Grzesiek, widząc zdjęcia z przebiegu fermantacji aż miło się robi !!! Jeśli starannie dopełnisz wszystkie prace do końca , czeka Cię nagroda !

Podzielisz się ją z nami 17.04.2010 na spotkaniu w PIVARII ???

Serdecznie pozdrawiam

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Cholerny sierściuch!

Miało być dzisiaj marcowe na 2000 Budvar lagerach... Ale jakie to szczęście mieć trochę szalonego kota :)

Drożdże sobie pięknie pracowały w kolbie czekając na dzisiejszą warkę. Rano poleciałem jeszcze na zakupy i po godzinie wróciłem do domu nastawiać gar. Wchodzę do mieszkania i coś mi mocno drożdżami zalatuje... Myślę sobie: ale mocno pracują, pewnie korek wystrzelił. Jak bardzo się myliłem. Kolba na ziemi, drożdże rozlane po całej kuchni, a kot się cieszy, bo korek od kolby to przecież super zabawka ;-) Na szczęście czekała na mnie jeszcze gęstwa z Belgian Witbierami 3944 w lodówce. Nastąpiła zmiana planów i tak oto mamy:

 

Warka 10 - Belgian Blond Ale

Piwko robione 17.04.2010

 

Skład:

 

- Pale Ale 5,00 kg

- Carapils 0,15 kg

- Caraaroma 0,15 kg

- Glukoza 0,40 kg

- chmiel Goldings, East Kent 50g

- 3944 Belgian Witbier

 

Zacieranie:

 

15l wody

- 62°C 30'

- 72°C 40'

- podgrzanie do 78°C filtracja.

 

 

Chmielenie:

5' ? Goldings, East Kent 30g

50' ? Goldings, East Kent 20g

55' ? Glukoza 0,4 kg

60' ? Chłodzenie.

 

 

Wyszło 19L z 16 blg.

Drożdże zadane w temp 23°C

16 dni fermentacja burzliwa, zeszło do 3,5blg, przelane na cichą

18 dni fermentacja cicha, zeszło do 2,5

21.05.2010

135gr glukozy i do butelek

 

83212433.jpg10asf.jpg

Edytowane przez IndY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 11 - Marcowe

bazowałem na rezepturze, trochę pozmieniałem ;-)

Piwko robione 23.04.2010

 

Skład:

 

- Pilzneński 3,30 kg

- Monachijski 1,75 kg

- Caraaroma 0,04 kg

- Carafa I 0,02 kg (dodany tuż przed wysładzaniem)

- zakwaszający 0,06 kg

- chmiel Lubelski 5g

- chmiel Marynka 25g

- mech irlandzki 8g

- 2000 Budvar Lager

 

 

Zacieranie:

 

17l wody

- 52°C 15'

- 64°C 20'

- 72°C 30'

- podgrzanie do 78°C filtracja.

Wysładzałem 3x5L +2L

 

 

Chmielenie:

 

5' ? Marynka 20g

60' ? Marynka 5g

60' ? Lubelski 5g

60' ? mech irlandzki 8g

70' ? Chłodzenie.

 

 

Wyszło 20L z 13 blg.

Piwko poszło do lodówki na 9°C

 

30 dni (!!!) fermentacja burzliwa, zeszło do 7,0blg, przelane na cichą

29 dni fermentacja cicha, zeszło zaledwie do 5blg

21.06.2010 zabutelkowane!

 

Coraz mniej podoba mi się dekantacja po gotowaniu... Tu chyba tkwi moja niska wydajność, nic innego nie przychodzi mi do głowy. Za dużo brzeczki leci do kibla razem z osadami. Chyba następnym razem sprawdzę siatki do gotowania chmielu.

 

54319179.jpg11arg.jpg

Edytowane przez IndY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ja właśnie spróbowałem chmielić bez siatek i kiedyś wyszło mi z 4 kg słodu 20 litrów brzeczki o ekstrakcie ponad 13°Blg, a teraz jak robiłem bez siatek z 4 kg 19 litrów 12°Blg. Czasem jak po gotowaniu stwierdzałem że mam za gęstą brzeczkę to przemywałem pozostałe osady wrzątkiem i wtedy dawało się trochę odratować. Spróbuj siateczek to dobry wynalazek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie jedni chwalą siatki, a inni twierdzą że piwo jest za słabo nachmielone... Ciężki temat z tymi siateczkami ;-) Spróbować na pewno nie zaszkodzi.

Co do liczenia wydajności to nie wiedziałem, że liczy się przed dekantacją. Tylko skąd znać dokładną ilość brzeczki? Przecież nie mam pewności ile mi odparuje wody przy gotowaniu prawda? Po przelaniu do fermentatora wiem ile mam, dlatego liczę dopiero jak już mam w fermentatorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można wyskalować łyżkę, bądź zrobić sobie taką skalę . Osady to tak jak pisze Coder, z tym że można zagotować po odcedzeniu i dodać do fermentora, a worka używam takiego i i to tylko do szyszek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba najprościej będzie wyskalować łychę. Tak więc uczynię. Zastanawiam się jeszcze czy lepiej zrobić siateczki samemu, na przykład z tetry czy kupić gotowe. Szyszek jeszcze nigdy nie używałem, jak na razie "testuje" granulat.

Może ktoś zerknąć na foto marcowego i potwierdzić, że Budvar Lagery tak właśnie sobie pracują? Jestem z lekka zaniepokojony, chociaż pachnie ładnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tetra to nie wiem czy się nada. Ona jest dość gęsto utkana. Można pewnie uszyć samemu z tkaniny "muślinowej" tylko nie wiem czy duzo zaoszczedzisz w stosunku do gotowego wyrobu.

 

A co do skalowania, to ja sobie nanioslem skale na wiadra markerem. Do jednego lalem wode, żeby było dokładnie. Na resztę przeniosłem na oko. W końcu browar to nie apteka.

 

Skala się przydaję. Widać ile glukozy przygotować, ile butelek. No i do sprawdzania "wydajności". Po kilku warkach można na oko wyczuć kiedy zakończyć wysładzanie. Ostatnio zakończyłem przy 27L i trafiłem idealnie z BLG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Hej!

Pojawił się pewien problem ;-) Otóż, trippel warzony w lutym, baaardzo słabo nagazował, a piany po prostu nie ma ;) Problem jest w tym, że nie zapisałem ile poszło glukozy do refermentacji, ale coś mi się wydaje że jakoś blisko 80 gr. Stosunkowo mało go wyszło więc taka ilość powinna chyba wystarczyć, ale no i tak nie jestem pewny czy tyle właściwie było. Piwko stało w tym zimniejszym okresie w ~10stC i jak się zaczęło robić ciepło to jest ~15stC. Minęły już 3 miesiące, więc postanowiłem coś z tym zrobić. Wczoraj do butelek poszło po 3gr glukozy i ponownie je zakapslowałem. Coś z tego będzie?? :D Lecę butelkować blonda. Od dziś zapisuje ile dałem środka do refermentacji :)

Pozdrawiam!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, co cię nie zabije, to cię wzmocni, a z piwem jak z kobietą, wszelkie chwyty dozwolone.

A jak próbowałeś to piwo, to w samku było słodkawe ?

Może być problem dwojaki. Albo to nie ruszy, bo drożdże opadły jak im było zimno i zdechły, albo, jeśli ruszą, a ty dwa razy sypłeś po 3 gr cukru to ubieraj kask jak podchodzisz do skzynki. Takie butelki potrafią strzelać że hej. Raz by mi teścia zabiło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem właśnie piwka i mi smakowało dlatego staram się je ratować :D Jest bardziej cierpkie niż słotkawe, o ile można tak powiedzieć ;-) Przy dodawaniu glukozy bardzo mocno zaczynało się pienić i trochę wylatywało z butelek.

Pochwale się za jakiś czas co z tego wyszło ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, to są THG czyli 18-25stC Zdaje się że od razu po cichej powędrowały do piwnicy ;-/ Dlatego się nie nagazowały? Na górniakach zrobiłem jeszcze tylko pszenicę (drożdże Weihenstephan Weizen), która się w takich warunkach nagazowała dobrze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety belgian witbiery długo fermentowały, i dopiero w piątek poszło wszystko do butelek. Na tą chwilę jest mocno wyczuwalny alkohol, no ale swoje musi odstać...

Okropnie długo fermentuje warka 11. Budvar Lagery dzisiaj dopiero idą na cichą, czyli burzliwa trwała ponad miesiąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.