Skocz do zawartości

Kadź filtracyjna a filtracja wężykiem


Karolus

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie jak w temacie postu, co lepsze?

a w zasadzie to chyb nie tyle co lepsze, a o ile lepsze efekty daje filtrowanie wężykiem niż kadzią filtracyjna złożona z fermentatora i wkładu filtrującego? 

Pytam bo do zrobienia kadzi wszystko mam w domu, natomiast żeby zrobić filtrator z oplotu musiałbym wymienić kranik w fermentatorze lub kupić drugi fermentator z kranikiem który ma dłuższy gwint i będzie pasował do wężyka (obecnie mam nakrętkę zintegrowaną z reduktorem osadów więc nie ma możliwości dokręcenia wężyka).

 

druga sprawa, jeśli dobrze rozumiem to przy filtrowaniu przy użyciu wkładu, najpierw do fermentatora wlewa się ciepłą wodę tak żeby była na równo z dnem wkładu, ale co potem? przecież ta woda zmiesza się z zacierem, czy nie wnosi to dodatkowych strat w wydajności? 

 

pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie chyba zbyt ogolne. Wszystko rozbija sie o to jaki wklad sobie zmajstrujesz. Ja jak na poczatku kupilem wklad z BA to po pierwszym zatkaniu pszenica na stale wyladowal w piwnicy. Wiadomo, ze wklady moga miec rozne otwory i rozna wydajnosc przez to. Jedni uzywaja wkladu, inni weza a jeszcze inni FD.

 

Co do drugiego pytania to zawsze warto i tak brzeczke przednia zwrocic do filtracji wiec ten litr czy dwa ktory wlejesz mozesz potraktowac jako wode do wyzladzania. Tak przynajmniej ja uwazam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmmm, to może w takim wypadku pytanie do użytkowników wkładów filtrujących, jak duże powinny być otwory (1mm?) i w jakich odstępach, na tyle ile daje się ze zdjęcie w BA odczytać to wychodzi mi że 12 x 8 otworów umieszczonych na dnie i 12 x 3 otwory w dolnej części bocznych ścianek, czy jakiś posiadacz takowego filtratora mógłby potwierdzić to? ew. ktoś kto robił sam i filtrator sprawuje mu się w miarę dobrze mógłby powiedzieć ile i jakie otwory ma zrobione?

 

OK, sorki, szukanie nie boli ;p, znalazłem już wątek o nawiercaniu wkładu, prosze o zamknięcie wątku

Edytowane przez Karolus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja YT wczoraj znalazłem człeka, który stosuje jedno i drugie. Wkład filtracyjny zrobiony z tej przykrywki do patelnii z Ikei (żeby tłuszcz nie pryskał) plus do tego sraczwężyk. Podbicie robi z "luźniejszej" części waru, potem wrzuca resztę i filtruje. Jak już w miarę będę panował nad filtracją to sobie to przećwiczę chyba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście używam wkładu z fałszywym dnem, zrobiłem 13 warek, a były to między innymi piwa pszeniczne, barley wine, ris. Jak mam obawy co do filtracji to wrzucam łuskę i jak do tej pory nie miałem niespodzianek z filtracją. Nie mam porównaniaz wężykiem i póki co nie zamierzam tego zmieniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.