Skocz do zawartości

BA AIPA - kegowanie


malpitrzon

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,
 
mam około 25 litrów na cichej (BA AIPA). 19 litrów pójdzie w keg a reszta w butelki. W instrukcji jest tak:

burzliwa w temp. 18-21 C przez 7 dni, później cicha w temp. 18-21 C przez 14 dni.
Butelkować z użyciem glukozy (70 g na 10 litrów piwa).
Zabutelkowane, trzymać w temp. 18-21 C przez co najmniej 3 tygodnie (refermentacja), następnie leżakować w temp. poniżej 15 C (o ile to możliwe) przez 3 tygodnie.
 
no i teraz się zastanawiam. Z butelkami wiadomo, zrobię tak jak w instrukcji natomiast co do kega nie jestem pewien, najprościej było by mi zlać po cichej do kega i wstawić od razu do lodówki (4,5-5°C) - w takim przypadku mam poczekać 3 czy 6 tygodni przed piciem? 
 
Druga opcja to zostawić 19 litrów na dodatkowe 3 tygodnie cichej w temperaturze 18-21. Czy te 3 tygodnie są wyłącznie do refermentacji czy może coś się tam układa w smaku zapachu?
 
Dajcie znać jak lepiej zrobić bo w niedzielę będzie równo 14 dni cichej i nie wiem czy lać w keg czy potrzymać te dodatkowe 3 tygodnie.
 
Dzięki!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz się tego aż tak sztywno trzymać, jak zabutelkujesz/zakegujesz kilka dni później to nic się nie stanie. Ogólnie ja robię tak, że przelewam piwo po cichej do fermentora z kranikiem, zlewam 19l do kega, a do reszty dodaję odpowiednią ilość glukozy do refermentacji i butelkuję. Wtedy wystarczy kega nagazować sztucznie z butli i praktycznie można pić. Jeżeli jednak chciałbyś tego kega potrzymać dłużej to słyszałem, że wtedy dodaje się połowę glukozy do refermentacji niż normalnie, ponieważ gazu i tak dobija się z butli. 

 

Te 3 tygodnie są przewidziane na refermentację, jednak jak próbuję swoich piw to większość najlepiej smakuje po jakichś 4-6 tygodniach, ale wtedy ponad połowy już nie ma xD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.