Jump to content
malpitrzon

BA AIPA - kegowanie

Recommended Posts

Cześć,
 
mam około 25 litrów na cichej (BA AIPA). 19 litrów pójdzie w keg a reszta w butelki. W instrukcji jest tak:

burzliwa w temp. 18-21 C przez 7 dni, później cicha w temp. 18-21 C przez 14 dni.
Butelkować z użyciem glukozy (70 g na 10 litrów piwa).
Zabutelkowane, trzymać w temp. 18-21 C przez co najmniej 3 tygodnie (refermentacja), następnie leżakować w temp. poniżej 15 C (o ile to możliwe) przez 3 tygodnie.
 
no i teraz się zastanawiam. Z butelkami wiadomo, zrobię tak jak w instrukcji natomiast co do kega nie jestem pewien, najprościej było by mi zlać po cichej do kega i wstawić od razu do lodówki (4,5-5°C) - w takim przypadku mam poczekać 3 czy 6 tygodni przed piciem? 
 
Druga opcja to zostawić 19 litrów na dodatkowe 3 tygodnie cichej w temperaturze 18-21. Czy te 3 tygodnie są wyłącznie do refermentacji czy może coś się tam układa w smaku zapachu?
 
Dajcie znać jak lepiej zrobić bo w niedzielę będzie równo 14 dni cichej i nie wiem czy lać w keg czy potrzymać te dodatkowe 3 tygodnie.
 
Dzięki!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie musisz się tego aż tak sztywno trzymać, jak zabutelkujesz/zakegujesz kilka dni później to nic się nie stanie. Ogólnie ja robię tak, że przelewam piwo po cichej do fermentora z kranikiem, zlewam 19l do kega, a do reszty dodaję odpowiednią ilość glukozy do refermentacji i butelkuję. Wtedy wystarczy kega nagazować sztucznie z butli i praktycznie można pić. Jeżeli jednak chciałbyś tego kega potrzymać dłużej to słyszałem, że wtedy dodaje się połowę glukozy do refermentacji niż normalnie, ponieważ gazu i tak dobija się z butli. 

 

Te 3 tygodnie są przewidziane na refermentację, jednak jak próbuję swoich piw to większość najlepiej smakuje po jakichś 4-6 tygodniach, ale wtedy ponad połowy już nie ma xD.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.