Jump to content
Sign in to follow this  
Henx

Śmierdzący fermentor

Recommended Posts

Głupia sprawa i aż wstyd o tym pisać :)

Robołem w niedzielę warkę, wysładzanie w dwóch fermentorach na sracz wężu. Później standardowo - wysypałem młóto do worka, wyniosłem na śmieci, a fermentory zalałem wodą z opcją umycia "w między czasie". Jakoś mi to umknęło, w pon rano nie zdążyłem bo zaspałem do pracy i do domu wróciłem dopiero w środę. Wszystko zakisło, że mało pawia nie puściłem myjąc to. Zafundowałem im porządne mycie płynem do naczyń, godzinę w pirosiarczynie i godzinę w oxi. Śmierdzą nadal. Da się coś z tym zrobić, czy lepiej dać sobie spokój i kupić nowe? I następnym razem nie odkładać mycia na później bo różnie bywa :)

NaOH ? Kosztuje 8 zł.

Wiadro po spożywcze 20 l kosztowało mnie 7zł.

Wysłane z mojego Lenovo K53a48 przy użyciu Tapatalka

Edited by Matz

Guest

umyj w sodzie i powinno być ok

Jednego nie napisałeś fermentator plastik?  

Spróbuj nalać wody do pełna i wylać, ewentualnie powtórz jeszcze raz. Zauważyłem u siebie, co prawda bardziej w przypadku butelek (ale nie tylko), że nalanie małej ilości wody i potrząsanie nie przynosi takiego efektu jak nalanie do pełna i opróżnienie pojemnika.

Lej chemie nie żałuj, niech trochę postoi np.24h albo wyrzuć.

Spróbuj nalać wody do pełna i wylać, ewentualnie powtórz jeszcze raz. Zauważyłem u siebie, co prawda bardziej w przypadku butelek (ale nie tylko), że nalanie małej ilości wody i potrząsanie nie przynosi takiego efektu jak nalanie do pełna i opróżnienie pojemnika.

To bezskuteczne. Jak nie chcesz użyć ostrej chemii to wystaw wiadro na słońce. Oczywiście możesz kupić nowy wiadro. Ja ograniczam takie zakupy, bo ile można. Jak coś jest nie teges to : "nie ma ucieczki przed NaOH"

Powtórzyłem operację, ale tym razem bez piro (wietrzyłem łazienkę 3 godziny). Na razie siedzi znów w oxi, zobaczymy.

Powtórzyłem operację, ale tym razem bez piro (wietrzyłem łazienkę 3 godziny). Na razie siedzi znów w oxi, zobaczymy.

Jezeli nie pomoglo, a nie masz dostepu do NaOH (vide koledzy powyzej), to sprobuj moze Ace. Zrob roztwor, powiedzmy, 2% z ciepla woda i daj temu postac godzine. Ja tak czyszcze swoje wiadra, a juz szczegolnie zawsze to, w ktorym bedzie glowna fermentacja szla. Tyle ze robie stezenie ok. 1%, tzn. 300-350ml Ace na pelen fermentor wody. Pozniej musisz bardzo dokladnie wyplukac czysta woda, zeby nie wanialo chlorem. Moje wiaderka sa po takiej operacji bielutkie i czyste, jak mlode dziewcze po kapieli.

Druga kąpiel w oxi pomogła. Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

Moja nowa zasada: co możesz zrobić dziś to zrób, bo jutro może się nie udać :D

Druga kąpiel w oxi pomogła. Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

Moja nowa zasada: co możesz zrobić dziś to zrób, bo jutro może się nie udać :D*

* Niekoniecznie dotyczy przelewania "na cicha".

Art mnie kiedys tak podregulowal: "poczekaj do jutra - bedziesz mial dzien wolnego" :)