Skocz do zawartości

Oatmeal stout nie chce dofermentować


kacper_k

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Mam problem z moim oatmeal stoutem a mianowicie nie chce zejść poniżej 7blg.

 

Zasyp:

pale ale 5000g

płatki owsiane 700g

jęczmień palony 330g

karmel 300 330g

czekoladowy ciemny 330g

 

zacieranie:

65C przez 45min

75C przez 15min

drożdże S-04

 

Czy jest to możliwe że tak płytko odfermentował? Jest tydzień na cichej i nic się nie zmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki był ekstrakt początkowy? Jak zadałeś drożdże? Jak prowadziłeś fermentację i w jakiej temperaturze? Czy aby nie było tak, że temperatura rosła a potem spadła (jak fermentacja zaczęła zwalniać i wydzielać mniej temperatury) i drożdże poszły spać.

 

Proponuję podnieść lekko temperaturę fermentora (i tak już większość profilu estrowego masz zdefiniowane) i zakręcić nim aby podbić drożdże z dna. Tylko tak, abyś nie chlapał piwem w środku aby zbytnio nie napowietrzyć. Zobacz za dzień-dwa czy coś zaczęły więcej jeść - jak nie, to powtórka - zakręcić i zobaczyć czy coś się dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd pomysł, że 7 dni fermentacji i osiągnięcie 8 BLG pozwalają przelewać na cichą to ja nawet nie wiem.

 

A ja wiem - od guru kopyra i części starej gwardii :P

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak słyszę "bo Kopyr mówił" i "sztos" to mam ochotę zabić. Przecież ten człowiek warząc piwo w kiblu zrobił więcej błędów niż ja podczas drugiej warki... What the fuck!

 

Proponuję RISa 30 blg też tak przelać. Na cichej dojdzie :/

Dla mnie Kopyr przestał istnieć po recce NutCrackera. To był największy syf polskiego kraftu. Pierwsze kraftowe piwo które po 3 łyku wylałem w miejsce gdzie niektórzy warzą piwo...

Edytowane przez hedgehog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Przecież ten człowiek warząc piwo w kiblu 

Tak na ścisłość to w łazience.

Jednak kibel to kibel.

 

A teraz poważnie i z zainteresowaniem: nie chce mi się spędzić dniówki na oglądaniu tego warzenia. możesz streścić i wymienić te błędy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie Kopyr przestał istnieć po recce NutCrackera.

 

warząc piwo w kiblu zrobił więcej błędów niż ja podczas drugiej warki

 

Skoro nie oglądasz to kto Ci opowiedział gdzie, co i jak warzył?

Edytowane przez Mibor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dla mnie Kopyr przestał istnieć po recce NutCrackera.

 

warząc piwo w kiblu zrobił więcej błędów niż ja podczas drugiej warki

 

Skoro nie oglądasz to kto Ci opowiedział gdzie, co i jak warzył?

 

Szeroko to było omawiane m.in. na czacie :P A że dzień bez hejtu na kopyrze to dzień stracony to często i dużo mu wytykaliśmy :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja uważam, że nie ma sensu robić tu klubu hejterów Kopyra, są ciekawsze tematy. Np. chciałbym żeby autor wątku odniósł się jakoś do zadanych mu pytań.

 

A Kopyr...Robi co lubi i jeszcze ma z tego hajs. Nikt mnie do oglądania nie zmusza, a jedyne co przeszkadza to, że trzeba po nim poprawiać stan wiedzy świeżaków.

 

Wysłane z Rivendell przy użyciu Palantíru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dla mnie Kopyr przestał istnieć po recce NutCrackera.

 

warząc piwo w kiblu zrobił więcej błędów niż ja podczas drugiej warki

 

Skoro nie oglądasz to kto Ci opowiedział gdzie, co i jak warzył?

Pokaż mi fragment w którym pisze że nie oglądam.

 

 

Przecież ten człowiek warząc piwo w kiblu

 

Tak na ścisłość to w łazience.

Jednak kibel to kibel.

 

A teraz poważnie i z zainteresowaniem: nie chce mi się spędzić dniówki na oglądaniu tego warzenia. możesz streścić i wymienić te błędy?

Prawie spalił Spiedla, drożdże uwodnione ponad 2 h przed zadaniem. Sporo dziwnych porad i totalne nieprzygotowanie do warzenia. Oglądałem powtórkę fragmentami bo nie mam czasu żeby stracić cały dzień na oglądanie filmiku, w którym ktoś pije piwo :P

 

BTW Uważam że koleś robi dobrą robotę, ale niektórzy traktują go jak Guru a to już z deka chore.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekstrakt sprawdzasz spławikiem czy refraktometrem? Jeśli refraktometrem to trzeba wynik przeliczyć bo alkohol zaburza pomiar.

Jeśli spławikiem to tak jak Alexy pisał wyżej, podnieś temp. i pobujaj fermentorem. Zostaw na parę dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekstrakt sprawdzasz spławikiem czy refraktometrem? Jeśli refraktometrem to trzeba wynik przeliczyć bo alkohol zaburza pomiar.

Jeśli spławikiem to tak jak Alexy pisał wyżej, podnieś temp. i pobujaj fermentorem. Zostaw na parę dni.

Spławikiem. Tak właśnie zrobiłem, dzięki za pomoc wszystkim  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

materiał z wiki ::zbyt duży udział słodów specjalnych (karmelowych). Na etapie fermentacji prawie nic się nie da już z tym zrobić, trzeba po prostu następnym razem zacierać w nieco niższej temperaturze. Na szczęście takie piwo, bogate w dekstryny zwykle nie jest nadmiernie słodkie i nadaje się do picia.::

Mam podobny problem sweet stout zszedł z 12,5 do 5 i stoi zakręciłem wiadrem dzis, może pomoże a jak nie to takie butelkować ? a efekt taki bo chyba za szybko ciemne słody dałem o może być przyczyna ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

materiał z wiki ::zbyt duży udział słodów specjalnych (karmelowych). Na etapie fermentacji prawie nic się nie da już z tym zrobić, trzeba po prostu następnym razem zacierać w nieco niższej temperaturze. Na szczęście takie piwo, bogate w dekstryny zwykle nie jest nadmiernie słodkie i nadaje się do picia.::

Mam podobny problem sweet stout zszedł z 12,5 do 5 i stoi zakręciłem wiadrem dzis, może pomoże a jak nie to takie butelkować ? a efekt taki bo chyba za szybko ciemne słody dałem o może być przyczyna ?

 

sweet stout zakładam że z dodaną laktozą, co ma wpływ na odfermentowanie - normalnie pewnie by skończyło na 3,5-4BLG, co osobiście uważam za OK w stoutach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.