Skocz do zawartości

Temperatura fermentacji.


ultima

Rekomendowane odpowiedzi

Dzien dobry. Zaczynam zabawe w warzenie piwa i mam juz zamowione produkty. Na pierwsza warke wybralem Ale z brewkita, wraz z ekstraktem slodowym. Dokladnie bedzie to Coopers Oryginal - RealAle 1.7kg + Ekstrakt słodowy WES bursztynowy 1.7kg. Moje pytanie dotyczy temperatury fermentacji, ktora mam zamiar przeprowadzic w piwnicy. Wczoraj zmierzylem temp. panujaca w piwnicy termometrem elektronicznym i otrzymalem dokladny wynik 14.9. Czy taka temperatura nie jest za niska na gorna fermentacje? Z gory dziekuje za odpowiedzi i sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej temperaturze drożdże mogą przestać pracować, lub pracować powoli, trochę loteria. W trakcie fermentacji zwiększa się temperatura piwa, owiń fermentator aby uniknąć straty ciepła, może pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drozdze w zestawie z Brewkitem, tyle w zasadzie wiem :) Zakladajac, ze temperatura fermentacji jest wyzsza o + - 2 stopnie byloby cos w okolicy 17, to jednak bedzie za malo na gorna? A owiniecie kocem o ile moze zwiekszyc temp wewnatrz? A przy okazji jeszcze spytam czy sa drozdze gornej fernmentacji, ktore "lubia" takie temp. z pogranicza ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owinięcie kocem nie zwiększy tamperatury, spowoduje że ciepło wytworzone w wyniku fermentacji nie będzie szybko tracone. Jeżeli uzyskasz 17 stopni, fermentacja powinna się udać. Temperatury z "pogranicza" żadne drożdże nie lubią, niektóre co najwyżej tolerują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za podpowiedzi. Mysle ze poczekam moze jeszcze z tydzien, az skoncza sie mrozy i jak temp. powietrza podskoczy to moze i w mojej piwnicy sie podniesie o jakis stopien albo dwa, a wtedy chyba nie bedzie problemu. Gdyby jednak okazalo sie ze drozdze nie wystartuja, to czy byloby mozliwe ruszyc fermentacje przez dodanie do warki kolejnych drozdzy, np. tych ktore podal anteks?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lepiej może podnieść temp. o kilka stopni niż faszerować kolejną porcją drożdży.

w sklepach akwarystycznych są dostępne przewody grzewcze do terrariów może to byłoby rozwiązaniem

owiniesz fermentator kablem i temp wzrośnie

 

myślę że w tym wypadku wypadku wystarczyłby przewód 15-25W i ten koc

Edytowane przez josefik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O czym Wy piszecie??!! Oczywiście,że pójdą... Optimum

zawiera się w przedziale 15 - 24 °C , więc przy 14,9 °C pójdą spokojnie, no może z niewielkim lagiem.

Zrób rehydratacje i jak masz czas to starter a wtedy nie mają już innego wyjscia.

 

Poniżej dwa przykłady drożdży górnej fermentacji, rzekł bym dość typowych...

 

http://www.piwo.org/forum/t1117-Fermentis-Safale-US-05.html

http://www.piwo.org/forum/t1171-Fermentis-Safbrew-S-33.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak, to zaryzykuje i postawie fermentor w piwnicy, zwlaszcza ze robi sie cieplej, wiec moze i piwnica sie nieco nagrzeje. Na wszelki wypadek domowilem drozdze podane przez anteksa, bylo nie bylo na pewno beda lepsze niz te dolaczone do puszki. W weekend mam zamiar zaczac dzialalnosc i zdam relacje czy drozdze ruszyly, czy nie. Dzieki wszystkim za sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Piwko nastawione. Wczoraj o 23 zadalem drozdze przy temp warki 21 stopni i na ten moment jest piana na jakies 2cm i zaczelo sie bulgotanie w rurce. Fermentor postawilem na razie w domu i temp na termometrze cieklokrystalicznym pokazuje 21 na niebiesko i 22 na brazowo. Mam zamiar wieczorem zniesc fermentor do piwnicy, w ktorej temp. nieco podeszla do gory i pare dni temu wynosila juz 15,3, czyli juz w miare sensownie na gorna fermentacje. Mam jednak pytanie odnosnie wskazan termometra. Co oznacza kolor broazowy, a co niebieski? Bo jesli przy obecnych temp. 21-22 nie ma to w zasadzie roznicy, to jak wyniose w zimniejsza piwnice, moze miec znaczenie. Tak wiec ktora wartosc brac pod uwage, zaznaczona na brazowo, czy na niebiesko ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Piwko nastawione. Wczoraj o 23 zadalem drozdze przy temp warki 21 stopni i na ten moment jest piana na jakies 2cm i zaczelo sie bulgotanie w rurce. Fermentor postawilem na razie w domu i temp na termometrze cieklokrystalicznym pokazuje 21 na niebiesko i 22 na brazowo. Mam zamiar wieczorem zniesc fermentor do piwnicy, w ktorej temp. nieco podeszla do gory i pare dni temu wynosila juz 15,3, czyli juz w miare sensownie na gorna fermentacje. Mam jednak pytanie odnosnie wskazan termometra. Co oznacza kolor broazowy, a co niebieski? Bo jesli przy obecnych temp. 21-22 nie ma to w zasadzie roznicy, to jak wyniose w zimniejsza piwnice, moze miec znaczenie. Tak wiec ktora wartosc brac pod uwage, zaznaczona na brazowo, czy na niebiesko ?

Temperatura na termometrze ciekłokrystalicznym jest tylko orientacyjna. U mnie czasem "świecą" się 3 sąsiednie pola, więc na fermentorze

kładę normalny termometr, taki do wina, i ustalam średnią. :beer: :beer:

 

ps.: zacznij używać polskie litery

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.