Skocz do zawartości

Granaty, wulkany, osad na dnie butelki - jak uratować piwo?


Rekomendowane odpowiedzi

Hej wszystkim,

 

Ostatnio troche pospieszyłem się z przelaniem z fermentacji burzliwej na cichą. Standardowo na burzliwej zostawaim do 10dni, tym razem piwko na burzliwej stało tylko 5dni, na cichej stało 7dni. Piwko jakie robiłem to  odtworzona receptura browaru Brokreacja The Dealer (LINK tutaj). Zmieniłem tylko cukier biały na glukozę 120g.

 

Po 2 tyg w butelkach piwo wyklarowało się natomiast na dole powstał dość duży osad (drożdżowy?) - oczywiście po otwarciu butelki robi się 'wulkan' :-( 

Po odgazowaniu piwa metoda z monetą i otworzeniu kapsla na szyjce butelki zostaje osad a piwo po zlaniu do szkła jest mętne. 

 

Podejrzewam, że jest to związane ze zbyt krótko trwało fermentacją burzliwą jak również zbyt krótką fermentacją cichą. 

Natomiast chciałbym to piwko w jakiś sposób uratować i tutaj pojawia się pytanie do Was drodzy koledzy - Czy macie jakiś sprawdzony sposób, którym mogę posłużyć się w warunkach domowych? 

Myślałem nad delikatnym odgazowaniu piwa metodą z monetą i ponownym zakapslowaniu nie wiem czy to cokolwiek pomoże.

 

Licze na waszą pomoc :-) 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało informacji. Jaki ekstrakt? Jakie Blg końcowe? Po jakiego grzyba przylewałeś na "cichą" ? Zbierałeś gęstwę? Jakie drożdże? Jaka temp. fermentacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało informacji. Jaki ekstrakt? Jakie Blg końcowe? Po jakiego grzyba przylewałeś na "cichą" ? Zbierałeś gęstwę? Jakie drożdże? Jaka temp. fermentacji?

na szybko z tego co pamiętam

- 12 BLG

- cicha - chmielenie na zimno 

- tak gęstwa zebrana

- temp około 18 stopni 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile cukru do fermentacji sypnąłeś w przeliczeniu na litr? Dobrze oddzieliłeś resztki chmielu przed rozlewem?

Glukoza 120g na 700ml - roztwór 

z burzliwej na cichą przelew przy pomocy pończochy to samo przy zlewie z cichej na roztwór glukozowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie dogadamy się. Po co przelewałeś z burzliwej przez pończochę? Teraz i tak po ptakach. Może jedynie odgazować jak do tej pory plus ewentualnie schlodzenie. To ze robi się mętne nic nie szkodzi. Osad na dnie to prawdopodobnie drozdze...można je wypic. Na przyszłość rób pomiary Blg i daj piwu odfermentować do końca. Pozdrawiam i ściskam mocno. :friends:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się robią granaty to najlepiej wylej zanim komuś oko wybije, a następnym razem dopilnuj fermentacji. Zamiast "przelewania na cichą" lepiej upewnij się że piwo dofermentowało przed butelkowaniem.

 

BTW, nie napisałeś jakie Blg końcowe i w jakim odstępie czasu mierzone.

Edytowane przez dirk gently
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.