Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, proszę o weryfikację przepisu. Ułożyłem go sam więc pewnie masa błędów.

Robię warkę 10l, mam do dyspozycji 3kg Pale Ale, 200g Karmelowego 600EBC i 50g chmielu Citra.

Planuję użyć:

2,3kg Pale ale,

0,07 Karmelowego 600EBC

 

Chmielenie:

60' - 5g Citra

30' - 10g Citra

0' - 15g Citra

Celuję w IBU 30-40, tak żeby osoba pijąca koncernowe nie miała problemów z przełknięciem.

 

Według BeerSmitha wyjdzie ok. 12,5 Plato, 39 IBU, 24 EBC.

W jakich temperaturach polecacie zacierać? Chciałbym coś bardziej w stronę słodkiego, niż wytrawnego.

Edytowane przez JamKebab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpuść sobie ten karmelowy daj sam Pale Ale - no chyba, że nie przeszkadza Ci kolor. 39 IBU na 12,5 blg jest trochę za duża. W piwie to raczej wyjdzie dość spora goryczka. Przesunąłbym tą citrę z 30' na 10'. Celowałbym tak w 25 IBU. Zacieranie natomiast jeżeli chcesz słodszy profil zacznij w 69C -30 minut potem 74C -30 minut. 

 

20g planujesz na cichą? powinno w sumie wystarczyć na 10 litrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

74C to nie za dużo? Czytałem, że nie powinno się przekraczać 72. Co do IBU to piłem ostatnio Miłosław Pilsner z 30IBU i było dobre, więc coś takiego spróbuję osiągnąć przestawiając 30' na 15- 20'. Karmelowego słodu dam 20g, według beersmitha kolor będzie mieścił się w granicach stylu. Będzie ok?

 

Sent from my Neffos C5 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

74C to nie za dużo? Czytałem, że nie powinno się przekraczać 72. Co do IBU to piłem ostatnio Miłosław Pilsner z 30IBU i było dobre, więc coś takiego spróbuję osiągnąć przestawiając 30' na 15- 20'. Karmelowego słodu dam 20g, według beersmitha kolor będzie mieścił się w granicach stylu. Będzie ok?

 

Sent from my Neffos C5 using Tapatalk

 

Nie za dużo - w 74C działa alfa-amylaza odpowiadająca za dekstryny, a przestaje działać beta-amylaza odpowiedzialna za scukrzanie. Przekraczać nie należy 78C gdzieś wtedy alfa przestaje też być aktywna. 

 

Porównanie Miłosława Pilsnera do APA to jak porównywać moc % portera bałtyckiego do grodziskiego... Czyli bardzo złe. Ja tylko podpowiadam skoro wolisz zrobić tak i się przekonać o efektach to nie problemu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam drobny problem. Wyszło mi 6,7l brzeczki 12,5 Blg. Problem w tym, że chmielem jak na 10l. Planuje dolać troszkę wody do fermentatora, co o tym myślicie?

@edit

Dodałem 1,3l wody. Teraz mam 8l, 10,5- 11Blg

Sent from my Neffos C5 using Tapatalk

Edytowane przez JamKebab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.