Jump to content
srd

Witbier latem na rozgrzewkę dla FM27

Recommended Posts

Cześć,

Zaczynam snuć plany na pierwsze letnie warzenie i z racji wyższych temperatur naturalnie decyduje się na belgi. Temperatura pomieszczenia z fermentacją jest na poziomie 25-26 stopni - zwykle udaje mi się zjechać o 2-3 stopnie PETami z mrożonką (i to tyle, nie mam możliwości zjechać niżej). Mój pierwotny plan zakładał przetestowanie drożdży FM27 ewentualnie FM25, mniej chętnie FM26. Standardowo na rozkręcenie chciałbym dać lekką pierwszą warkę i tu od razu do głowy przychodzi Witbier 11blg, a potem BPA 12blg i 2 ostatnie warki Dubbla. Może jeszcze dla eksperymentu 5 raz użyje gęstwy do Trippla ale nie spodziewam się kokosów po tak 'przetłoczonej' gęstwie więc pewnie odpuszczę. Zacząłem mieć jednak spore wątpliwości dwojakiej natury:
1) czy robienie Witbiera na drożdżach belgijskich ale jednak bardzie do bpa, dubly, triply ipt. ma jakiś sens?

2) czy temperatura nie jest jednak za wysoka dla Witbiera? - nuty owoców i przypraw mają chyba głównie pochodzić od dodatków, a nie z fermentacji.

Może jednak lepszym pomysłem będzie zacząć od BPA 12blg, potem jakiś Blond 15blg i Dubble 17-18blg. Tutaj obawiam, się robić już drugie piwo w wyższym ekstrakcie (dlatego celuje w dolne widełki dla Blond'a).

Edited by srd

Share this post


Link to post
Share on other sites

1) czy robienie Witbiera na drożdżach belgijskich ale jednak bardzie do bpa, dubly, triply ipt. ma jakiś sens?

Jakieś tam piwo wyjdzie, więc sens może i jest, ale stylowy witbier to nie będzie. Witbiera trzeba fermentować chłodniej i stosunkowo neutralnymi drożdżami, które tylko lekko wspierają cechy estrowe/fenolowe, a nie rasowymi belgami.

 

2) czy temperatura nie jest jednak za wysoka dla Witbiera? - nuty owoców i przypraw mają chyba głównie pochodzić od dodatków, a nie z fermentacji.

Tak jak mówisz. Jest za wysoka.

 

Może jednak lepszym pomysłem będzie zacząć od BPA 12blg, potem jakiś Blond 15blg i Dubble 17-18blg.

Zdecydowanie tak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja generalnie nie polecam w belgach zaczynać i tak fermentacji w 23-25C... Możesz i tak w takiej temperaturze złapać gumę balonową i piekące fenole w dobrym przypadku, w złym fuzle i mocną alkoholowość. Trochę to mit, że Belgijskie drożdże lubią wyższe temperatury. Każdy doświadczony piwowar powie Ci, że przy belgach lepiej stopniować temperaturę - najlepsze belgi wychodziły mi gdy zaczynąłem w 16C 2-3 dni, potem do 18 2-3 dni, następnie 21C 5 dni, i na ostatni tydzień dopiero wysokie temperatury 23-25C. 

 

Jeżeli nie masz warunków na 18-20 C to polecam zapoznać z drożdżami Kviekowymi ;) z FM 53 Voss Kviek (http://www.fermentum-mobile.pl/portfolio-item/fm53-voss-kveik/) Fermentują one spokojnie bez żadnych niechcianych substancji zapachowych nawet do 40C. Więc 25 C będzie dla nich idealnie. Spokojnie możesz na nich robić piwa typu APA, AIPA, Bitter, choć trzeba mieć na uwadze to, że daje piwa słodsze i bardzo owocowe -estrowe. Ja używam Omegi HotHead z efektów jestem bardzo zadowolony APA w 22C wyszła mi bardzo dobra. Fermentowałem nimi też w 26C i w piwie brak oznak jakichkolwiek fuzli czy rozpuszczalników. Piłem piwo też fermentowane w 35C i było całkiem smaczne.

 

Więc na twoim miejscu bym jednak to przemyślał. Dodam, że zrobiłem kiedyś Tripla właśnie z zaleceniem wysokiej temperatury - nawet po roku ciężko było spić butelkę tak alkoholem i gumą balonową buchał, a w tle czuć było lekki rozpuszczalnik. Użyłem do niego topowe drożdże Ardennsy ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.