Skocz do zawartości

APA Sorachi Ace SH


marcinos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciałbym zrobić SH na Sorachi Ace. Wstępnie zrobiłbym tak :

 

Pale Ale - 6kg

Monachijski - 0,8kg

Pszeniczny - 0,5kg

 

Zacieranie przez 60min 64C-66C

 

Sorachi Ace 60min - 15g

Sorachi Ace 15 min - 5g

Sorachi Ace 5min - 35g

 

Drożdże US-05

 

Sorachi Ace 100g - 5 dni na zimno

 

Czy receptura jest ok czy raczej coś zmienić ? Proszę o porady  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zasyp ustalilem na ok 26l warkę 12blg

Ja robiłem APA tak http://www.piwo.org/blog/53/entry-139-5-aipa-kt%C3%B3ra-mia%C5%82a-by%C4%87-apa-p/i koniec końców wyszła IPA.

Twój zasyp jest trochę bogatszy więc na moje oko to 15 blg wyjdzie nawet przy słabszej wydajności.

 

Co do chmielenia to ostatnio do lekkiego piwa 10 blg dałem Sorachi 30 g na godzinę i goryczka jest fajna niezalegająca i średnio wysoka.

Co do chmielenia to ja bym dał:

60' - 20 g

30' - 30 g

5' - 20 g

No i na zimno z 60-70 g na 3-4 dni.

 

Wychodzi wtedy ok 45-55 IBU w zależności od metody obliczania. 

Oczywiście zakładam ze 15 blg wyjdzie Ci spokojnie po gotowaniu.

 

Ilość chmielu podobna ale przy Twoim schemacie wychodzi ok 35 IBU. No i na smak trochę mało jak dla mnie.

Ale wiadomo Twoje piwo i Twoje preferencje co do smaku i goryczki. Myślę że przy chmieleniu na zimno (w lekkim piwie) jednym chmielem też nie zrobi większej różnicy czy dasz go 50 g czy 100 g (ale w tej kwestii się mną nie sugeruj, bo wiedzy nie mam a testów u siebie takich nie robiłem).

Ten monachijski na pewno ciała trochę podbije, więc goryczka też będzie skontrowana (jeśli się mylę proszę niech ktoś mnie poprawi).

 

Reasumując ja w swojej AIPA, do której link wkleiłem za tydzień przy powtórce na pewno dorzucę z 20 g na 30 min i zamienię Magnum na CTZ bo w dwóch piwach z chmielem Magnum miałem taką dziwną goryczkę, która mi osobiście nie do końca pasuje. Choć to może być duża wina nieprzypilnowania fermentacji jak należy.

 

Tak czy inaczej dobrego piwa Ci życzę (i sobie też ;P)

Edytowane przez hedgehog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.