Skocz do zawartości

Desprey domowej roboty?


garot

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam pytanie, czy zamiast despreya można użyć takiego psikacza do roślin a w nim woda z oxi? :)

Myślałem nad takim zamiennikiem do czyszczenia.

 

I tak przy okazji to jaki jest termin ważności na desprey? bo jak z 1,5 roku to raczej kupie ale ja nie zamierzam co miesiąc warki robić, więc obawiam się ze jak kupie toi na 2 starczy i po terminie :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Desprej to alkohol. Mieszanka etanolu z izopropylowym bodajże. Jak chcesz mieć to samo, to sobie zrób taki roztwór. Jak chcesz coś do odkażania, to lepiej starsan, bo dłużej trzyma swoje właściwości. OXI dość szybko się rozkłada, no i nie dezynfekuje za dobrze. Za to dobrze myje i ja go do tego używam

Edytowane przez krzysiek9999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wszystko chcesz dezynfekowac desprejem to butelka zejdzie Ci na 2-4 warki. Termin jest ponad rok.

 

Starsan jest stabilny i wydajny ale drogi. Może ktoś Ci w okolicy odstąpi 10 ml to zrobisz sobie 5 litrów roztworu.

 

OXI jest chyba na tyle tanie, żeby na każdą warke zrobić sobie te 10 litrów roztworu i wszystko w nim wymoczyć przed lub w trakcie warzenia.

 

Wysłane z mojego SM-A310F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Starsan jest stabilny i wydajny ale drogi.

Ja wiem czy taki drogi? Za 100 zł można kupić prawie litr, z czego można zrobić jakieś 650 litrów roztworu. Ja nie oszczędzam w ogóle i 5 litrów wystarcza mi na jakieś 3-4 warki (razem z butelkowaniem), zatem za 100 złotych mamy odkażacza na 400 warek...25gr/warkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Starsan jest stabilny i wydajny ale drogi. Może ktoś Ci w okolicy odstąpi 10 ml to zrobisz sobie 5 litrów roztworu.
 

 

Jaki drogi? Butelka 118 ml kosztuje średnio 35 zł - 7,5 ml robi się 5 litrów roztworu 118/7,5 = 15,73  czyli możesz przygotować razem prawie 80 litrów roztworu wielokrotnego użytku. Ja od roku mam butelkę 0,5l kupioną na akcji nawet połowy nie zużyłem, a mało nie warzę. Więc ten drogi to bym się zastanowił bo dla mnie to jest jednak ekonomiczny. Jeżeli masz kilku piwowarów w okolicy dobrze zrzucić się na 3,78 l butlę i porozdzielać wtedy za litr wychodzi 60 zł ;)

 

Więc polecam Starsan najbardziej z wymienionego zestawu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy starsanie wyszło ze mnie połączenie kutwy i lenia

Jako że jestem kutwa to rozrabiam to do spryskiwacza gdzieś po litrze (strzykawka do dawkowania po 2 mll)

Jako że jestem leniem to nie korzystam z właściwości wielokrotnego użytku, zresztą przy używaniu ze spryskiwacza jest tego tak mało że naprawdę nie było by czego zbierać

Buteleczka 118 mll nie chce mi się skończyć a nie używam niczego innego do dezynfekcji (tylko do mycia NAOH)

To jest naprawdę tani środek

Edytowane przez xcynix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starsan trzeba spłukiwać? Widziałem na grafice w necie że może skazić środowisko.

 

Nie trzeba, zmienia się on w pożywkę dla drożdży. środowisko może skazić tylko nierozrobiony starsan w dużym stężeniu. Tak to nie ma zbytnio co tam zadziałać - już bardziej Coca-cola jest niszczycielska dla środowiska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam pytanie, czy zamiast despreya można użyć takiego psikacza do roślin a w nim woda z oxi? :)

Myślałem nad takim zamiennikiem do czyszczenia.

 

Rozumiem że chodzi o odkażanie a nie czyszczenie.

 

Ja używam alkoholu izopropylowego rozcieńczonego do 70%. na Allegro masz litr za 8PLN... (https://allegro.pl/listing?string=izopropanol&order=m&bmatch=base-relevance-floki-5-nga-ele-1-5-0511). To taki najbliższy zamiennik Desprej.

 

Inna sprawa że mam dwa takie psikacze i w drugim starsan, którego używam np. do wszystkiego bezpośrednio przed przelewaniem brzeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Przy starsanie wyszło ze mnie połączenie kutwy i lenia Jako że jestem kutwa to rozrabiam to do spryskiwacza gdzieś po litrze (strzykawka do dawkowania po 2 mll) Jako że jestem leniem to nie korzystam z właściwości wielokrotnego użytku, zresztą przy używaniu ze spryskiwacza jest tego tak mało że naprawdę nie było by czego zbierać Buteleczka 118 mll nie chce mi się skończyć a nie używam niczego innego do dezynfekcji (tylko do mycia NAOH) To jest naprawdę tani środek
 

 

U mnie jest dokadnie tak samo z jednym wyjatkiem. Do dezynfekcji butelek uzywam SaniClean  (mniej sie pieni )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w domy izopropylan, nie pomyślałem że można tego używać do dezynfekcji :)

 

Mój zamysł to spryskiwanie np suszarki do butelek (tych kolców) lub kranika do środka, choć na kranik mam swój patent: rozrobić oxi w szklance, dolać wody po brzegi i przyłożyć do kranika na chwile tak aby wszedł do szklanki :)

 

 

 

Witam

 

Mam pytanie, czy zamiast despreya można użyć takiego psikacza do roślin a w nim woda z oxi? :)

Myślałem nad takim zamiennikiem do czyszczenia.

 

Rozumiem że chodzi o odkażanie a nie czyszczenie.

 

Ja używam alkoholu izopropylowego rozcieńczonego do 70%. na Allegro masz litr za 8PLN... (https://allegro.pl/listing?string=izopropanol&order=m&bmatch=base-relevance-floki-5-nga-ele-1-5-0511). To taki najbliższy zamiennik Desprej.

 

Inna sprawa że mam dwa takie psikacze i w drugim starsan, którego używam np. do wszystkiego bezpośrednio przed przelewaniem brzeczki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mam w domy izopropylan, nie pomyślałem że można tego używać do dezynfekcji :)

 

;-) Wszak to główny składnik wacików "leko", tym pielęgniarka spryskuje skórę przed wkłuciem... ;-)

 

Pamiętaj o rozcieńczeniu (czysty alkohol może zamiast ubić tylko wysuszyć bakterie i zmienić w przetrwalniki - tak to jakoś tu ładnie ktoś opisał swego czasu; a lekko rozcieńczony przenika przez błonę komórkową i wysusza od środka na dobre)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.