Skocz do zawartości

Wymiennik ciepła - kilka pytań


emcede

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem !

 

Mam wymiennik 30 płytowy i chciałem go użyć do chłodzenia brzeczki ale po testach na wodzie nasuwa mi się kilka pytań.

1. Czy ma znaczenie jak ustawiony jest wymiennik, w sensie czy leży poziomo czy stoi?

2. Czy brzeczka powinna płynąć "z góry na dół" w stosunku do wody czy odwrotnie?

3. Czy ma znaczenie podłączenie obiegów F1===>F3 i F4===>F2 czy można podłączać jak się chce np. Woda pod f1 A brzeczka pod f4?

 

W teście woda na wylocie miała ok 30 stopni przy wymienniku leżącym poziomo.

 

Wydaje mi się że brzeczka powinna lecieć z góry a woda od dołu, proszę o radę.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam wymiennika od początku i uważam że jest to dość wydajne rozwiązanie z tym że ja mam 12 płytowy. U mnie zawsze mam na wylocie poniżej 20 stopni ale wszystko zależy od ustawienia przepływu brzeczki, wody oraz od temp. wody.

 

Co do pytań to:

ad.1 Nie ma to znaczenia 

ad.2 Brzeczka ma przepływać w odwrotnym kierunku do wody, jest to dość ważne, jeżeli będzie płynąć w tym samym kierunku to stracisz bardzo dużo na sprawności chłodzenia

ad.3 Nie wiem jaki masz wymiennik ale w moim wydaje mi się że jest tak jak na zdjęciu i kanały na wodę do chłodzenia są większe żeby lepiej chłodziło 

 

shirron-40.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taki jak na zdjęciu, nie wiem który obieg jest dla chłodziwa. A co do przepływu brzeczki to wiadomo że musi być dość powolny i w przeciwnym kierunku do wody.

W tym przypadku: obojętne do którego obiegu puścisz chłodziwo, ale najlepiej zawsze do tego samego.

 

Wysłane z mojego MotoG3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem !

 

Mam wymiennik 30 płytowy i chciałem go użyć do chłodzenia brzeczki ale po testach na wodzie nasuwa mi się kilka pytań.

1. Czy ma znaczenie jak ustawiony jest wymiennik, w sensie czy leży poziomo czy stoi?

2. Czy brzeczka powinna płynąć "z góry na dół" w stosunku do wody czy odwrotnie?

3. Czy ma znaczenie podłączenie obiegów F1===>F3 i F4===>F2 czy można podłączać jak się chce np. Woda pod f1 A brzeczka pod f4?

 

W teście woda na wylocie miała ok 30 stopni przy wymienniku leżącym poziomo.

 

Wydaje mi się że brzeczka powinna lecieć z góry a woda od dołu, proszę o radę.

 

Pozdrawiam

Cześć,

Wg mnie pkt 1 i 2 nie ma znaczenia dla wydajności, jeśli nawet to pewnie marginalne, pkt 3 w zasadzie też jest do wyboru bo wewnątrz są tak samo wykonane, ważne żeby zachować "łączność" (tj. F1->F3 itd.) ale to już wiesz, woda na wyjściu o temp. 30 st.C to woda robocza- jako chłodziwo, czy jako brzeczka, bo jeśli jako chłodziwo to za mało, a jak brzeczka to za dużo. 

Dwie ważne sprawy w wydajności wymienników to: dławienie na wyjściu (brzeczka i woda), oraz zadbanie o odpowietrzenie kanałów wewnątrz ( puszczenie przepływów na full i zamknięcie, tak kilka razy) wtedy wszystkie kanały są wypełnione, nie wiem tylko jak to wyjdzie przy grawitacyjnym spływie bo u siebie używam pompy, u mnie wymiennik ustawiony jest w pionie, brzeczka od dołu a woda od góry bo tak mi było wygodnie z przyłączami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.