Skocz do zawartości

Dezynfekcja owoców na cichą


ko_cur

Rekomendowane odpowiedzi

 

Może żelatyna by pomogła ten osad zbić? Ale przy niej traci się znowu aromaty.

A może mocny cold crush?

 

 

Nic to nie daje ;) Pulpa na dnie dalej zawiera sporo piwa i tylko nie zlanie jej daje dobry efekt. Z owocami w formie stałej nie ma takich problemów druciak i pończocha wystarczają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

A gdyby wrzucić owoce do mikrofalówki? Właśnie wygooglałem takie zdanie: "...Ustawiając mikrofalówkę na 2 minuty pracy na pełnej mocy, udało się zabić lub unieczynnić 99% patogenów. Po 4 minutach niszczono spory Bacillus cereus...". Coś by to dało pod kątem piwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Właśnie robię piwo z pulpą z mango i mam pytanie bo może już zostało to wyjaśnione, rozumiem, że po cichej pulpa opada na dno i jeżeli tego nie będę zlewał żeby mieć dużą wydajność to wszystko powyżej będzie prawie klarowne  ( żeby nie było drobinek mango które powodowałyby gushing ) ? A jeżeli tak nie jest i jednak drobiny pulpy będą unosiły się w całej objętości to czy bardziej pomoże cold crash czy żelatyna ? Chciałbym uniknąć gushingu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Na internecie znalazłem taki poradnik:

http://targipiwne.pl/blog/przewodnik-o-tym-co-kiedy-i-jak-w-kwestii-dodatkow-owocowych-w-domowym-warzeniu/

 

Dodawanie owoców mrożonych i świeżych:

"Mrożone: Włóżcie owoce do czystego garnka / patelni i podgrzejcie do 80°C, mieszajcie przez 10 minut a następnie dodajcie do zdezynfekowanego fermentora (na burzliwą lub cichą) do ostudzenia przed dodaniem do niego brzeczki lub piwa.

Świeże: Najlepiej świeże owoce włożyć do zamrażarki aby pomóc w rozerwaniu ścianek komórkowych, a następnie potraktować je tak samo jak owoce mrożone."

 

Co o tym myślicie?

A jeśli polecacie wrzucenie na cichą umytych owoców. Undeath pisał, że na owocach znajdują się dzikie drożdże. Czy po zlaniu piwa należy postąpić z fermentorem i wężykami jak po infekcji (wymycie np. wodorotlenkiem sodu)? Czy te dzikie drożdże mogą zostać w fermentorze?

A może zalać pocięte owoce wódką na tydzień?

Edytowane przez ronson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, ronson napisał:

Na internecie znalazłem taki poradnik:

http://targipiwne.pl/blog/przewodnik-o-tym-co-kiedy-i-jak-w-kwestii-dodatkow-owocowych-w-domowym-warzeniu/

 

Dodawanie owoców mrożonych i świeżych:

"Mrożone: Włóżcie owoce do czystego garnka / patelni i podgrzejcie do 80°C, mieszajcie przez 10 minut a następnie dodajcie do zdezynfekowanego fermentora (na burzliwą lub cichą) do ostudzenia przed dodaniem do niego brzeczki lub piwa.

Świeże: Najlepiej świeże owoce włożyć do zamrażarki aby pomóc w rozerwaniu ścianek komórkowych, a następnie potraktować je tak samo jak owoce mrożone."

 

Co o tym myślicie?

A jeśli polecacie wrzucenie na cichą umytych owoców. Undeath pisał, że na owocach znajdują się dzikie drożdże. Czy po zlaniu piwa należy postąpić z fermentorem i wężykami jak po infekcji (wymycie np. wodorotlenkiem sodu)? Czy te dzikie drożdże mogą zostać w fermentorze?

A może zalać pocięte owoce wódką na tydzień?

 

Generalnie analizowałem sobie ostatnio receptury piw nadesłanych na konkursy w kategorii Milkshake IPA razem z metryczkami do tych piw. Wniosek przy dodatku nasunął się jeden. Tam gdzie owoce były poddane obróbce cieplnej często nie wychodziły w aromacie (3 razy kiwi w pulpie gotowany, Truskawki gotowane w formie kompotu, mango/marakuja gotowane w puszcze), aromaty owocowe wychodziły na niskim poziomie lub wcale. Natomiast w piwach gdzie dodawano "świeże" owoce/skórki/sok zawsze posiadały ten aromat. Owoce mrożone nie poddawane obróbce też dawały aromaty owocowe. Więc z tego co widzę to obróbka cieplna owoców szkodzi na ich aromat w piwie. 

 

Co do moich słów tak na owocach są dzikie drożdże i czasem oddają coś od siebie do piwa, ale w wielu  wypadkach przy alkoholu i lekkim chmieleniu oraz prawidłowym odfermentowaniu nie mają co pokazać i piwa wychodzą super. Piłem sporo piw z agrestem, truskawkami, wiśniami, jeżynami, pomarańczami, mango itp. i w niewielu zdarzały się infekcje, a tam gdzie one były to na 100% nie pochodzenia z owoców ;) Sporo drożdży na owocach też jest szlachetnych (wiśnie, winogrona, jabłka) i one raczej nie stworzą złego profilu piwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :) Owoce umyję i dodam na cichą. Polecasz je pociąć w kawałki?

 

A pytanie odnośnie dzikich drożdży i mycia dotyczyło przyszłych piw - jeśli ten fermentor wymyję i zdezynfekuję OXI oraz zaleję nową brzeczką, to czy te dzikie drożdże nie zdominują jej przed szlachetnymi? Dlatego pytałem czy fermentory, wężyki i rurkę do rozlewu, po rozlewie, wymyć NaOH.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, ronson napisał:

Dzięki :) Owoce umyję i dodam na cichą. Polecasz je pociąć w kawałki?

 

A pytanie odnośnie dzikich drożdży i mycia dotyczyło przyszłych piw - jeśli ten fermentor wymyję i zdezynfekuję OXI oraz zaleję nową brzeczką, to czy te dzikie drożdże nie zdominują jej przed szlachetnymi? Dlatego pytałem czy fermentory, wężyki i rurkę do rozlewu, po rozlewie, wymyć NaOH.

Możesz owoce rozdrobnić - lepiej wydobędzie to sok z nich.

 

Jeżeli poleci NaOH to nie powinny opanować fermentora. Daniel na dniach zrobi eksperyment z brettami i Starsanem zobaczymy przeżywalność ich w tym środku. Jak wszystkie padną to dzikie o podobnej budowie też powinny zostać zlikwidowane przez SS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.