Skocz do zawartości

American IPA - czy poprawiać


MarcinG

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Uwarzyłem swoje pierwsze piwo z tej oto receptury:

http://www.wiki.piwo.org/American_IPA_(Hops_Hops_Hops),_Krzysztof_Kula_(kuli)

Niestety z przyczyn ode mnie niezależnych wyszło mi 17,5 litra piwa (ekstrakt 16 st. BLG - czyli zgodnie z planem). Chmielu dawałem według receptury. Boję się, że może wyjść za bardzo goryczkowe.

 Co z tym zrobić? Rozcieńczyć przegotowaną wodą? zmniejszyć chmielenie na zimno, które jeszcze nie było robione, czy może całkiem je odpuścić?

Nie przeszkadza mi zbyt mała ilość piwa. Zależy mi tylko aby było smaczne. Obecnie jest w czwartym dniu burzliwej fermentacji. Co poradzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie (choć co ja tam wiem) zostaw tak jak jest. Chmielenie na zimno goryczki Ci nie da. No chyba że bardzo długo przetrzymasz chmiel to może być odczuwalne łodygowe ściąganie. Wg mnie fajne efekty daje chmielenie 4-5 dni. Wszystko zależy od warunków fermentacji.

 

Pewnie ktoś bardziej kompetentny się wypowie ale ja bym zostawił jak jest i zobaczył jak wyjdzie a potem ewentualnie korygował.

 

Polecam wykłady Czesława Dziełaka. Jest kilka filmów na YT. Masz przynajmniej odrobinę wiedzy praktyka a nie tylko kilka frazesów modowego blogera (If you know what I mean). Obejrzyj sobie tez filmy Tomka z Browar Gdynia. Przekaż specyficzny ale też to jakaś wartość dodana a nie tylko puste frazesy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sa na tym forum i tacy piwowarzy, ktorzy by doradzili: dodaj chmielu :):)

Bedzie dobrze, tak jak napisali koledzy powyzej. Nie jest to jakas nieziemska roznica, piwo bedzie mialo na tyle solidne IBU, ze nie odczujesz roznicy. Z surowcem do refermentacji fakt - uwazaj.

I nastawiaj kolejne piwo :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za sugestie.  Na razie zostawiam w spokoju tak jak jest. Po dwóch tygodniach sprawdzę blg, a po kolejnych kilku znowu i zobaczymy ile jest i czy jest zmiana.

A to trochę temat poboczny dotyczący piwa z brewkitu, które zrobiłem wcześniej i jeszcze nie zabutelkowałem. Czy to normalne, że nadal wytwarza się CO2 pomimo iż  od tygodnia blg jest stałe? ( 2,5 st. z 11,5 blg początkowego). Przykryłem wiekiem bez rurki i ono pęcznieje (fermentacja cicha). To trochę inny temat niż z kategorii bulka/nie bulka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.