Jump to content
udarr

Fermentum Mobile - FM54 Gorączka Kalifornijska

Recommended Posts

Typ fermentacji : górna

Zakres temperatur fermentacji : 18-21 st.C

Stopień odfermentowania : 76-83%

Flokulacja  : średia/wysoka

Tolerancja alkoholu w piwie : 12% ABV

Profil smakowy : szczep dedykowany do wytrawnych piw górnej fermentacji w stylu west coast. Neutralny profil smakowy współgrający z amerykańskimi chmielami, szybka praca i wysokie odfermentowanie, dobra flokulacja.

Szczep polecany do piw w stylach : West Coast IPA

Profil szczepu zbliżony do : WYEAST 1217-PC West Coast IPA™

https://www.fermentum-mobile.pl/portfolio-item/fm54-goraczka-kalifornijska/

Edited by udarr

bardzo przyzwoite drożdże. Ze startera po ok 8h zaczął się szał, ciezko powiedziec ile trwał bo zostawilem na 11 dni w lodówce fermentacyjnej i nie sprawdzałem. Piwa wytrawne, chmiel na pierwszym planie, aktualnie pije 3cią warke - piwa zacierane w 64-65 zeszły do 2.5blg. Ładnie osiadają, piwa dość szybko są klarowne. Polecam póki świeże :)

Jak dużo piany produkują te drożdże? Uwarzyłem 25l pale ale, schodzę dzisiaj na dół i tam już jest ok. 4l piany. Wyjdą na spacer?

Przerobiłem na nich cztery piwa, od 11Blg do 25Blg.

Przy 11 zacieranymi w 64C przez 45 min i 72C przez 30 min zeszły do ok. 2,5 Blg, przy 25Blg zacieranymi po angielsku w 67C dobiły do 6 Blg, więc nie jest źle. Balans faktycznie ku chmielowości, natomiast u mnie piana była raczej średnia, jakieś 3 - 4 L, tyle, że fermentowałem w 18 - 19C w lodówce ze sterownikiem, więc raczej w dolnym zakresie. Całkiem ładnie się wyklarowały (poza żytnim oczywiście), z tym że u mnie do końca, nawet przy coldcrushu zostały pojedyncze placki drożdże na powierzchni. Ogólnie na +.

Dałyby radę. Double IPA bez problemu ruszyła w 14 stopniach otoczenia

Zrobiłem dwie warki na tych drożdżach, dość głęboko schodzą 12 -> 2,5 i 14 -> 2,6.

Czysty profil, dość szybki start, przyzwoita flokulacja, jednak sam osad jest okrutne pylisty i lata po butelce przy najmniejszym poruszeniu. Irytująca przypadłość tych drożdży jest taka, że oblepiają ścianki, zarówno fermentora, jak i butelek po rozlewie, nie wiem czy tylko ja tak mam, ale strasznie mnie to irytuje, bo psuje to zarówno wygląd jak i smak.

Nie jestem jakoś szczególnie z nich zadowolony, może do nich wrócę, ale z alternatyw pora na WLP090

u mnie w butelce mają skłonność do tego aby unosić się w toni piwa, a efekt nasilał się jeżeli w piwie znajdują się jakieś mikro drobinki z chmielenia na zimno (używam worka teflonowego ~100 mikronów), słabnie jeżeli robimy piwo z mchem irlandzkim. Schłodzenie butelki powoduje jednak, że wszystko opada, jednak nie jest to jakiś super zbity osad.

Sam profil smakowy/zapachowy bardzo mi odpowiadał i z piw byłem zadowolony.

Dobrze zachowują się także w bardziej kwaśnym środowisku. Fermentowałem nimi Sour Ale 12blg pH 3,2.

W opisie tych drożdży FM podaje, że są one podobne do WYEAST 1217-PC West Coast IPA. Zakładam, być może błędnie, że jest to ten sam szczep, pobrany po prostu z banku drożdży i namnożony przez producenta. Zastanawia tylko fakt, że zakres temperatur różni się, dla FM to 18-21 a dla wyeast ~17-23. Ciekawi mnie, z czego wynika ta różnica.