Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Zachęcony tym tematem http://www.piwo.org/topic/5205-piwa-fermentacji-spontanicznej-lambik-flandryjskie/   postanowiłem uwarzyć swoje pierwsze sour ale. Jako, że w domu dysponuję tym słojem http://www.piwo.org/topic/5205-piwa-fermentacji-spontanicznej-lambik-flandryjskie/page-9?do=findComment&comment=449488  nie mam (raczej) problemu w czym (balona na razie nie będę kupował). Proszę o sprawdzenie receptury oraz swoje uwagi (większość informacji wyczytałem w temacie użytkownika @coder jednakże może coś przeoczyłem lub coś nie zostało tam dopowiedziane? Tak więc ---

 

Zasyp:

Strzegom Pale Ale - 1.5kg

Strzegom Wiedeński - 1kg

Strzegom Monachijski typ I - 1.5kg

Weyermann Caramunich typ I - 0.25kg

Briess Aromatic Malt - 0.5kg

Castle Malting Special B Malt - 0.25kg

Płatki owsiane - 0.4kg

 

Chmiel:

Iunga (11%AK) - 10g na 60'

 

Zacieranie: 

68°C - 60'

78°C - 15'

 

Drożdże:

Mangrove Jack's M27 Belgian Ale (fermentacja burzliwa - pierwsza fermentacja w wiadrze)

Wyeast XL 3763 Roselare Ale Blend (fermentacja cicha - druga fermentacja w słoju)

 

Dodatki:

Mech irlandzki podczas gotowania, 10g - 15'

Płatki dębowe Sherry Oloroso do fermentacji drugiej, 50g - 365dni

Sok z czerwonej porzeczki, 2litry, po 365 dniach drugiej fermentacji wlać do słoja na 90dni

 

Moje uwagi:

warka 20l, 13°BLG, 18IBU

pierwsza fermentacja 14 dni w wiadrze -> dekantacja do słoja na 365 dni -> dodanie soku z czerw. porzeczki na 90 dni -> butelkowanie (hmm... 2 - 2.5 g białego cukru / flaszka 0.5l)

 

Co myślicie? Będzie OK?

Edytowane przez Igorrodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

50g płatków na rok to pewnie samo drewno w tym piwie będzie.

Zrobiłem tak i potwierdzam. Decha :) Może nie samo drewno, ale głównie drewno.

 

OOOoooo dobrze że mi przypomniałeś bo chce efekt dechy w takim piwie uzyskać :) także.... chlup wióreczki i widzimy się za rok ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, pójdzie tylko prawie połowa płatków, które sobie obmyśliłem (tj. 20g) a co do chmielu to zmniejszę jego planowaną ilość do jednej trzeciej tego, co chciałem (tj. 5g) do minimalnej granicy stylu (tj. 9g czyli 11IBU).

 

Sok bez sensu na starcie, to na kolejny raz sobie zostaw

Nie planowałem go na początku ale dopiero PO ZAKOŃCZONYM okresie drugiej fermentacji a więc po roku (może troszeczkę później), tak też źle? 




EDIT: Dobra,  doczytałem - nie ma owocowego Flanders Red'a, z owocami (czy tam sokiem owocowym) to całkiem inne piwo w kategorii piwo owocowe.
http://www.homebrewtalk.com/showpost.php?p=4833043&postcount=16

Edytowane przez Igorrodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ja dałem 25g płatków do 16l piwa to po dwóch tygodniach bardzo dużo wniosły, na tyle dużo, że je odłowiłem. Myślę, że nawet zmniejszenie ilości z 50g do 20g to nie jest optymalne rozwiązanie. Czemu się tak bronisz przed kostkami? Przypuszczam, że oglądałeś wykład Czesława o drewnie w piwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Co to znaczy nie ma flandersa z owocami? Jak dodasz owoców do flandersa to będzie. A to gdzie go sklasyfikuje BJCP to jest zupełnie inna historia. Chyba, że chcesz to na konkurs z kategoriami BJCP wysyłać.

 

Przyznam się, że rozumiem kolegę, sam uwielbiam (mam wręcz fetysz piw stylowych). Co do konkursu, no a jak się trafi za rok albo dwa będzie miał już piwo gotowe ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie ma stylu, Flanders Red z owocami - 28C. Wild Specialty Beer ;)

W sumie to nie jest to samo, szczególnie gdy mówimy o czystosci stylu. To jak porównywać hefeweizena i kristal weizena ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu są style węższe sensorycznie (np taka Desitka czy Berliner Weisse) i szersze (np. AIPA, RIS, Fruit Beer czy taki Wild Specialty Beer) ;)

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o zakwaszeniu brzeczki Flanders Red bakteriami mlekowymi? Zacieram normalnie, filtruję i wysładzam, do brzeczki po 45' min gotowania (bez jakiegokolwiek chmielenia) dodaję bakterie mlekowe (z kapsułek z jakiegoś probiotyku) w temp. około 30°C, zostawiam wszytsko na 3-5 dni a następnie gotuję jeszcze raz, normalnie, z chmieleniem. Co sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można, tylko jak chcesz mieć rasowego flandersa to i tak musisz jeszcze wprowadzić pediococcusy i bretty, więc nie widzę za bardzo sensu.

 

No i jak już to na 1-2 dni. 3-5 to idealny czas zakwaszania żeby złapać infekcję dzikusami.

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musisz jeszcze wprowadzić pediococcusy i bretty

W planach jest użycie Wyeast XL 3763 Roselare Ale Blend do drugiej (cichej / długiej) fermentacji. Poczytaj, co wchodzi w skład tego blendu  ;)

 

 

 

No i jak już to na 1-2 dni.

No tak, w sumie racja. I w sumie 24h by zapewne wystarczyło do lekkiego zakwaszenia, czyż nie?

Edytowane przez Igorrodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W planach jest użycie Wyeast XL 3763 Roselare Ale Blend do drugiej (cichej / długiej) fermentacji. Poczytaj, co wchodzi w skład tego blendu  ;)

No więc właśnie tym bardziej nie rozumiem zamysłu. Zakwaszanie brzeczki robi się po to, żeby szybko zakwasić piwo, a następnie wygotować bakterie i nie wprowadzać ich do fermentorów. Skoro i tak chcesz użyć Roselare blendu, który sam w sobie zawiera lactobacillusy, to zakwaszanie brzeczki zupełnie mija się z celem.

 

No tak, w sumie racja. I w sumie 24h by zapewne wystarczyło do lekkiego zakwaszenia, czyż nie?

Zgadza się.

 

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zacieranie: 

68°C - 60'

78°C - 15'

 

Panowie, może zmienić schemat zacierania na jeszcze bardziej słodki aby "dzikie robaczki" na drugiej fermentacji miały co jeść? Bo chyba im bardziej wytrawnie to "zwykłe robaczki" zjedzą większość cukru a na drugą (cichą) fermentację niewiele do jedzenia zostanie. Jak myślicie, czy zacieranie 60 min ale w temp 73-72°C nie byłoby lepsze dla czerwonego Flandersa?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wyliczyłem 18IBU (post#1) ale czy to nie będzie zbyt dużo zizomeryzowanego kwasu dla dzikusów i bakterii z blendu?

No ale masz chmiel postarzane około trzech lat? Więc ak jest bardzo mało. Powinno być dobrze.

 

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyliczyłem 18IBU (post#1) ale czy to nie będzie zbyt dużo zizomeryzowanego kwasu dla dzikusów i bakterii z blendu?

18 IBU może być za dużo dla wielu szczepów lactobacillusa. Poza tym sądzę, że będzie więcej niż wyliczyłeś, chyba że masz naprawdę stary i porządnie zwietrzały chmiel.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.