Skocz do zawartości

Belgian pale ale Słabe odfermentowanie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 17 czerwca warzyłem Belgian Pale Ale według receptury Pani Doroty Chrapek. Zacieranie 64 stopnie przez 20 minut i 72 stopnie przez 45. Refraktometr pokazał 12,5 brix. Wczoraj postanowiłem piwo zlać na cichą i podczas pomiaru ballingometr wskazał 5,5, a refktometr 8. Fermentowane gęstwą FM20 Białe walonki. Czy jest to normalne odfermentowanie przy takim zacieraniu? bo jednak trochę się wystraszyłem, że tak słabo odfermentowało po takim czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak dla mnie słabo odfermentowało, zakładam że to nie koniec roboty, tylko drożdże stanęły. Niestety niektóre belgi potrafią stanąć przed dojedziemy wszystkich cukrów, szczególnie jeśli było ich mało lub temperatura nie była odpowiednio kontrolowana.

Możesz spróbować trochę wzburzyć drożdże i przenieść wiadro do najcieplejszego miejsca jakie masz w domu i spróbować zmierzyć ekstrakt za jakiś tydzień.

Jeśli zacznie spadać to czekaj, aż się ustabilizuje, jeśli nie ruszy się to możesz próbować butelkować z nastawieniem na potencjalne granaty i szybkie spicie - po nagazowaniu możesz schować piwa w jakieś chłodne miejsce, to opóźni produkcję dwutlenku, choć drożdże czasami potrafią na refermentacji odżyć i dać w ciągu mniej niż 2 tygodni piwo z gushingu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  1. Co to za receptura?

8 brix końcowe to 4,5 blg. Wyznaję zasadę, że jak mierzę początkowo refraktometrem, to na koniec też i wrzucam do kalkulatora.

Skoro zeszło do 4,5 blg to masz odfermentowanie 62% - tragedii nie ma.

Moim zdaniem dałeś drożdżom za mało czasu, mierzyłeś w ogóle blg w odstępie kilku dni? Skąd wiesz, że nie spada? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

  1. Co to za receptura?
  2. 8 brix końcowe to 4,5 blg. Wyznaję zasadę, że jak mierzę początkowo refraktometrem, to na koniec też i wrzucam do kalkulatora.
  3. Skoro zeszło do 4,5 blg to masz odfermentowanie 62% - tragedii nie ma.
  4. Moim zdaniem dałeś drożdżom za mało czasu, mierzyłeś w ogóle blg w odstępie kilku dni? Skąd wiesz, że nie spada? 

 

Wszystko zawarłem w swoim poście. Nie mierzyłem wcześniej blg. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Który to jest pasaż drożdży? U siebie miałem jakąś dziwną sytuację z tym szczepem. Pierwsze 3 wity, przy identycznym zacieraniu w Speidelu, odfermentowały do chyba 2.5, kolejne 2 już do 4. Gęstwę używałem zawsze świeżą, max tygodniową. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Który to jest pasaż drożdży? U siebie miałem jakąś dziwną sytuację z tym szczepem. Pierwsze 3 wity, przy identycznym zacieraniu w Speidelu, odfermentowały do chyba 2.5, kolejne 2 już do 4. Gęstwę używałem zawsze świeżą, max tygodniową. 

To jest drugie piwo na tych drożdżach,  witbier zjechał również do 2,5. Jeszcze planuje zrobić na nich Belgian Speciality Ale 18 blg,  mam już nawet surowce i sie okaże co drożdże potrafia zrobic z takim ekstraktem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.