Skocz do zawartości

Browar CAT napiera...


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 272
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Ano zrobił się...:)

Przy pierwszej próbie zadana świeża gęstwa dała lekki posmak kwaskowy, tygodniowa - dała sam kwas (kibel) :)

Przy drugiej - świeża (z fermentora do fermentora) dała kwasek... da się wypić schłodzone ale bez przyjemności.

 

Akcje z drożdżami to, niestety, moja żałośnie słaba strona...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przecież to jest jakiś mit, z płynnych nie wysilając sie zbytnio też można mieć kwas. co to za różnica dla bakterii mlekowych czy przyatakują brzeczkę z suchymi czy płynnymi,po prostu miałeś pecha.

Dzięki za wsparcie psychiczne :) ja jestem dość niecierpliwy i warzę trochę na żywioł. Może te kwaśne lekcje się przydadzą.

Ponowna generalna dezynfekcja sprzęcioru też pewnie nie zaszkodzi...:)

 

A dla ścisłości: ja nie wyznaję teorii szczególnej wrażliwości gęstwy z suchych, po prostu nie używam innych (z jednym wyjątkiem...) :) i przy ich cenie chyba odpuszczę eksperymenty... choć dziś gęstwę zebrałem... :)

Edytowane przez seniorroberto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś coś nowego... :lol:

Warka #40 NBA.

 

3,80 kg. pale

0,25 kg. biscuit

0,25 kg. crystal 120

0,20 kg. melanoidowy

0,16 kg. czekoladowy

0,03 kg. black

 

1 łyżeczka gipsu, jedna kwasu mlekowego.

 

Zasypane na 60 min. w 67°C, potem na 10 min. 73°C .

Edytowane przez seniorroberto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka 40 NBA zlana na krótką cichą.

Zapowiada sie interesująco choć niewielki dodatek blacka (30 g.) zamiast troszkę brakujacego czekoladowego wnosi zauważalny posmaczek lekko kawowy... zobaczymy.

 

Dortmunder (warka 39) chyba kończy pracę w 10°C, zapach kanalizy zanikł... nie wiem, czy nie miał nieco zbyt chłodno. Nieco przymknę okienko w piwnicy i dam bidakowi jeszcze 2 - 3 dni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #39 Dortmunder zlana na cichą.

Zeszła do 1.012 i jest cudnie klarowna. Chyba w weekend dam ją od razu do butelek...

Drożdże zebrałem... :), tak na wszelki wypadek...

Coś jednak jest w tych dolniaczkach... :)

 

Wydajność BS wyliczył mi 76,62%.

Edytowane przez seniorroberto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój Dortmunder męczył mnie na burzliwej 4 tygodnie (od soboty na cichej), marcowe - kwas, pils jakiś bezpłciowy wyszedł. Nie mam serca do dolniaków.

e tam, gadasz Adam... :) jeszcze trochę doświadczenia i spokoju... mówi ci to ten, co trzeciego dolniaka uwarzył ;)

Ale coś w tym musi być: po ok. 20. warkach skarżyłem się, że coś się w tym moim warzeniu zacięło, jakieś męty, lichoty... :)

Jak D. dojrzeje - spotkanie konieczne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie wrażenie że jakbym się obracał miedzy PA, IRA, IPA to byłbym najszczęśliwszym piwowarem świata, te piwa wychodzą rewelacyjne, z resztą mam pod górkę. A z tym dojrzewaniem D to bym nie przesadzał czasowo, podejdźmy klasycznie 3 tygodnie:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #41 monachijsko - remanentowe :(

 

1,10 kg. pilzneński

1,00 kg. monachijski

2,30 kg. pale

0,15 kg. melanoidowy

0,10 kg. black

 

Zasyp do 17 l. na 30 min. w 64°C, potem na 40 min. w 72°C, potem wygrzew i wysładzanie...

 

...a gęstwa W 34/70 już uchyla drzwi lodówki...:)

Edytowane przez seniorroberto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.