Skocz do zawartości

Browar CAT napiera...


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 272
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Coś za szybko filtrowałem, brzeczki wyszło 26l. 1.044 plus 5l cienkusza 1.014 do osobnego gara...

przedłużone gotowanie do 70min.

 

Marynka 10g. 60`

Citra 5g. 60`

 

I tu mały eksperyment: na 60 mi. dałem ~ 15g. citry z amarillo wyjęte z pończoszki po tygodniu pobytu na cichej w AAA...

 

Cascade 17g. 30`

Willamette 20g. 30`

 

Amarillo 15g. 10`

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to pośpiech, czy też areo w czystej, zlanej brzeczce wskazuje inaczej?... ostatni pomiar w fermentorze, w 24°C daje 1.060...??? ki czort? :rolleyes:

 

...no cóś dziś... taki jeden mnie na skype bałamucił...:beer: brzeczki są 23l! a nie 24...

Edytowane przez seniorroberto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekscesów ciąg dalszy...:tort:

Fermentacja wystartowała po ok. 10 godz. i przez następną dobę była baaaardzo burzliwa, po czym... ustała zupełnie, piana opadła. Pomiar wykazał 1.024 :/, zatem przy pomocy łygi zmotywowałem drożdże od dna do ponownej pracy, którą podjęły...:beer: niestety na kilka tylko godzin. Zostawione same sobie w środę w południe ni stąd ni z owąd wznowiły fermentację, która trwa nadal... hmmmm.......

 

Areo, oblizany po pomiarze, wykazał wysoki poziom goryczki, co wskazuje na powodzenie pomysłu z użyciem zużytego :) na cichej chmielu...

 

Kurierzy dowieźli paczki, magazyn odbudowany... co by tutaj?....

CDA znika w zastraszajacym tempie... to najsmaczniejsze piwo, jakie udało mi się dotąd zrobić (no, może ex aequo), więc chyba trzeba pójść za ciosem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przy akompaniamencie gromów, błysków i ulewy warka #46 Kto Warzy Ostatki... z godnością zajęła należne jej miejsce w 43 butelkach i, nakarmiona 105 g. cukru Demerara, zażądała stanowczo trwałej izolacji od otoczenia przy pomocy kapsli...:beer: (wyszły 43 i pół butelki... no przecież nie wylałem...)

... co uczyniwszy odetchnąłem z ulgą, bo temperatura cichej wzrosła niebezpiecznie. A mogłaby jeszcze chwilę postać... 15g. Amarillo z cichej ma szansę zrobić trochę goryczki w następnej warce.;)

...tylko kiedy?...;)

 

no tak! zapomniałem o pomiarze!...:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Warka #47 APA.

 

4,50 kg. Pale

0,20 kg. Amber

0,20 kg. Crystal 120

0,10 kg. Wheat

 

Zatrę 60` w 67°C i dodam 10` w 72°C, w wodzie z kranu w ilości 18l. z łyżeczką gipsu i łyżeczką kwasu mlekowego po wsypaniu słodów.

Wczoraj drugi raz zdarzyło mi się przemoczyć słód do śrutowania... walka była!...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...niejako przy okazji: postanowiłem przy zlewaniu brzeczki z kotła do fermentora wspomóc się rurką z zaworkiem do napełniania butelek... obudowa zaworka skruszyła mi się w palcach, jak grudka wilgotnej soli, dosłownie! gdybym stuknął w dno pierwszej napełnianej butelki... :beer:

Sprawdźcie zaworki, zwłaszcza, jeśli trzymacie je w piro na przykład... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie w domu... bombowy weekend, choć nie piwowarski....:)

Obok sukcesów regatowych - piwne rozczarowania... Johannes z Ambera... :D na szczęście za rogiem, na Grodzkiej - Degustatornia... 4 piwa z Pinty, skosztowałem Ataku Chmielu, którego Toruniu nie uświadczysz...:D:D

Pora zlać na cichą warkę #47.:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a tu tymczasem Warka #49 AAA... kotki dwa...

 

3,60kg pale

0,40kg monachijski

0,40kg cara

0,20kg. biscuit

0,20kg carapils

 

...do 18l. wody z ujęcia kredowego, z łyżeczką kwasu mlekowego po zasypie, na 60` plus 10 min. w 72°C.

 

Gotowana będzie z:

15g citra na 60`

10g amarillo na 30`

5g amarillo na 5`

15g amarillo na cichej

Edytowane przez seniorroberto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...zlane wczoraj na cichą z 15g Amarillo...:/

 

A tymczasem : warka #46 AIPA "Kto Warzy Ostatki..." pozwoliła była łaskawie na ocenę efektu użycia chmielu "z odzysku" do nadania goryczki...:) Efekt, jak dla mnie, znacznie więcej niż zadawalający, smakowo goryczka wyższa, niż się spodziewałem i jakaś taka... "kwadrofoniczna"...:)

a i smak w odzyskanym nie całkiem przepadł...

Bez wahania polecam :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka #50 CDA

Malutki jubileusz :P

 

4,80 kg Pale

0,70 kg cara

0,30 kg aroma

0,25 chocolate

 

...do 18l wody kranowej o 75,5°C.

No to sypię...

Półtorej łyżeczki kwasu mlekowego ustabilizowało pH na +/- 5,3... temperatura zacieru 67,5°C.

Edytowane przez seniorroberto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.