Skocz do zawartości

Trzymanie wiadra z fermentującą brzeczką w wodzie.


Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio przyszedł mi do głowy taki pomysł. Co gdyby zamiast lodówki ze sterownikiem, pudła ze styropianu czy innych kombinacji dać wiadro z fermentującym piwem do garnka, większego wiadra fermentacyjnego z wodą o określonej temperaturze, obniżonej np niewielką ilością lodu lub wody z lodówki/ zamrażarki. Przy chłodzeniu i tak dużo wody się marnuje więc można by ją w ten sposób spożytkować. Raczej nie mam zamiaru tak robić (lodówki i pudła też na szczęście nie muszę używać) i pytam tylko teoretycznie. Co o tym sądzicie? Może ktoś tak robił? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem tak na samym początku przygody z piwowarstwem domowym. Generalnie trudno utrzymać stałą temperaturę, woda w garnku stosunkowo szybko się ogrzewa dlatego należy ją częściej wymieniać. Fermentacja w pudle styropianowym sprawdza się dużo lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak robię. Fermentor stoi w kaście budowlanej 65 litrów. Do wody w kaście wrzucam co parę godzin zamrożone butelki. Mogę obniżyć temperaturę fermentora z 18 do 16 stopni. Idealne rozwiązanie to nie jest. Ale kastę i wodę mam. Lodówki do fermentacji jeszcze nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak ktoś tak robi, a nigdy nie natknąłem się na taki sposób na forum. Dziwne bo tak na logikę, biorąc pod uwagę to że woda wolniej się ogrzewa i chłodzi od powietrza, powinno być to lepsze i prostsze do wykonania dla początkującego. Nawet w browarach chyba kadzie fermentacyjne mają płaszcz wodny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja używam ogniw petliera do chłodzenia. Chłodzą one wodę krążącą w obiegu zamknietym z chłodnica w fermentorze. Zakres temp od 9 do 40 :)

Próbowałeś mierzyć/obliczać ile zużywa to prądu przy 20l warce w danym okresie czasu?

Nie bardzo bo to mało istotny czynnik gdyż na lodówkę nie mam miejsca a piwnicy brak. Trzeba sobie jakoś radzic ;) moge zmierzyć prąd i opisze na forum jaki jest koszt.

 

Edit:

Prąd pobierany podczas pracy 0,46A, wypełnienie sygnału średnio podczas fermentacji 0,6, stąd średni pobór prądu to 0,276A, moc P = u*i°Cosfi = 230*0,276*0,82=52W (moc chwilowa), zużycie w ciągu 2 tygodni Pz = P * t = 17,42 kWh, koszt średni za 1kWh 0,55zł, stąd koszt 1 fermentacji przez 2 tygodnie to 9zł.

Edytowane przez myszarafa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chłodzę w wannie, brzeczkę chłodzę do odpowiedniej temperatury, później co jakiś czas dolewam niewielkie ilości zimnej wody, tak aby utrzymać możliwie stałą temperaturę. Największy problem to ustalenie dobrej temperatury wody po kąpieli, zazwyczaj wtedy spuszczam wodę, chłodzę wannę zimną wodą. W zależności od tego, jaki etap fermentacji mam w wiadrze muszę dolać odrobinę zimnej wody i później partiami dolewać jej jeszcze po trochu, czasami wystarczy sama chłodna wanna.

 

Metoda przestaje się sprawdzać latem, szczególnie że do domu wracam zazwyczaj na 3-4 dni w tygodniu, więc latem korzystam raczej z dobrodziejstwa stabilnej (w miarę niskiej) temperatury w piwnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym miał piwnice.. w pokoju 22 lub więcej stopni.. a to pozwala kontrolować temperaturę nawet jak mnie nie ma w domu przez weekend. W planach jest podłączenie sterowania ogniwami petliera do raspberry pi  i możliwość zdalnego monitorowania/zmieniania temperatury fermentacji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę pierwszych warek też trzymałem w kaście budowlanej 40 lub 50 litrów. jak stał fermentor to wchodziło około 15 litrów wody zanim zaczął się unosić. Temperaturę kontrolowałem różnie, zmieniałem wodę lub wkładałem butelki z lodem.
Lepsza jest skrzynia styropianowa bo utrzymuje temperaturę oraz izoluje wnętrze przed ogrzaniem się. W tej kiście to wydaje mi się, że woda bardziej się ogrzewała od otoczenia niż od fermentacji. Większą stabilność temperatury osiągam teraz w pudle sprawdzając rano i wieczorem. Jak chłodziłem wodą to sprawdzając 3-4 razy na dobę miałem wahania 5 C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno trzymając fermentor w wodzie można niwelować dobowe wahania temperatury. I drugie zastosowanie jeżeli masz pomieszczenie z odpowiednią temperaturą, np piwnica 19°C to wkładając fermentor do wody łatwiej odbierasz ciepło fermentacji i jesteś bliższy równaniu: temp otoczenia=temp piwa w wiadrze. Przez lepsze odbieranie ciepła przez wodę, zaś woda w kastrze ma dużą powierzchnię wymiany temp z otoczeniem. Tylko czy trzymanie fermentora w wodzie nie wpłynie na zwiększone ryzyko infekcji?

 

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tylko czy trzymanie fermentora w wodzie nie wpłynie na zwiększone ryzyko infekcji?

Jak?

Chlapnie, coś się w wodzie zalęgnie i wespnie do fermentora, nie mam pojęcia, hipotetyzuję.

 

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim skromnym zdaniem drogi autorze tematu lodowka ze sterownikiem jest rozwiązaniem mega wygodnym i lepiej wplywajacym na proces fermentacji...nijak to sie ma do wanny z wodą. Co do infekcji BelgLover mało nie spadłem z fotela czytając twoje sugestię. Proponuje jakas książkę z gimnazjum i si może dowiesz czy bakterie maja nogi.

Edytowane przez Gość
proszę o pilnowanie pisowni. Wcześniejszy komentarz został skasowany po dyskusji z użytkownikiem na PW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też uważam, że lodówka i sterownik to lepszy pomysł. Ale na razie kasta z wodą się u mnie sprawdza. Jak autor wątku ma kastę i miejsce (zwłaszcza chłodne miejsce, bo woda w kaście oczywiście szybko nagrzewa się od temperatury otoczenia) to polecam. Choćby po to, by obniżyć temperaturę fermentacji chociaż przez kilka pierwszych dni. Jakby musiał specjalnie coś kupować, to moim zdaniem gra nie warta zachodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem nie mam zamiaru tak robić i lodówki ze sterownikiem też (chyba ;) ) nie potrzebuję. Mam kilka pomieszczeń z różnymi temperaturami do wyboru do prowadzenia fermentacji, więc jest ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jakie piwa warzysz i jakimi drożdżami. U mnie przeważnie pracują s-04 wiec pożądaną przeze mnie temp. Jest 12°C Fermentację prowadzę w lodówce (wygoda). W wodzie tez można tylko że...nie wiem jak u Ciebie ale mnie w kranie 15°C troszku za dużo wg mnie. Każdy sposób dobry jeśli działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jakie piwa warzysz i jakimi drożdżami. U mnie przeważnie pracują s-04 wiec pożądaną przeze mnie temp. Jest 12°C Fermentację prowadzę w lodówce (wygoda). W wodzie tez można tylko że...nie wiem jak u Ciebie ale mnie w kranie 15°C troszku za dużo wg mnie. Każdy sposób dobry jeśli działa.

12°C dla S-04 ? nie popierdzieliło Ci się mordko z w34/70 ?

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zależy jakie piwa warzysz i jakimi drożdżami. U mnie przeważnie pracują s-04 wiec pożądaną przeze mnie temp. Jest 12°C Fermentację prowadzę w lodówce (wygoda). W wodzie tez można tylko że...nie wiem jak u Ciebie ale mnie w kranie 15°C troszku za dużo wg mnie. Każdy sposób dobry jeśli działa.

12°C dla S-04 ? nie popierdzieliło Ci się mordko z w34/70 ?

 

Kolega Lagler nie tak dawno zakupił lodówkę więc szaleje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lodówkę zakupiłem dawno tylko nie było okazji z niej korzystać. Nie pomyliło mi się, te drożdże dają radę w tej temp. dlatego tak lubię na nich pracować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.