Jump to content

Recommended Posts

Lato w pełni, temperatury za oknem wysokie a lodówkę do fermentacji mam tylko jedną. Za to miejsca w pokoju na stole conajmniej na dwa fermentory. Szkoda było by zmarnować to miejsce na głupoty w stylu rodzinnych obiadów czy spotkań więc postanowiłem skorzystać z kveików. Estrowy, owocowy profil drożdży sugerował by jakiegoś lekkiego pale ale na amerykańskich chmielach. Zastanawiam się co jeszcze można na nich uwarzyć? Podzielcie się jakie style robiliście, jaką utrzymywaliście temperature fermentacji i jakie są wasze wrażenia z degustacji? Dzięki!! 

http://www.piwo.org/topic/21844-fermentum-mobile-fm53-kveik/

http://www.piwo.org/topic/22762-fm53-voss-kveik/

http://www.piwo.org/topic/24150-norwegian-farmhouse/

http://www.piwo.org/topic/22672-kveik-fermentacja/

Cztery wątki o tych drożdżach.

W kolejności pojawiania się.

Dwa ostatnie całkiem świeże.

Z prawej górnej strony forum ma wyszukiwarkę.

Pomaga.

Bardzo dziękuję kolego Zasada za zainteresowanie się tematem. A więc tak...

Link nr. 1 dowiedziałem sie z niego że mogę uwarzyć lekkiego pale ale'a i ...porter miętowy.

Link nr 2 posiada 2 odpowiedzi z czego ostatnia przenosi do linka nr. 4.

Link nr 3 traktuje o tym jak nagazować piwo w stylu Norwegian Farmhouse.

Link nr. 4.... ciekawy ale ja nie o tym.

W dalszym ciągu jeżeli ktoś uwarzył coś ciekawego na tym szczepie i byłby w stanie podzielić się wrażeniami to zapraszam.

Starczyło napisać post w istniejącym temacie a nie zakładać nowy i robić śmietnik z poplątaniem. 

A w którym konkretnie? O tym o nagazowaniu czy o tym o niczym?

Lekka wędzonka w stronę grodzisza - fermentacja 40°C, wyszło pięknie jednorodnie mętne i bardzo delikatnie kwaskowe, reszta dość czysta. 

Chciał się dowiedzieć więcej niż w tych wątkach.

@zasada , @dawidaol jak nie macie nic ciekawego do napisania, to po co zawracacie nie powiem co ?

Ja też chętnie poczytam o praktyce z tymi drożdżami.

Edited by zielony07

Nie znam się wiec się wypowiem;) A na poważnie, drożdży jeszcze nie używałem ale leżą w lodówce i czekają na poniedziałek także myślę, że mogę się podzielić co mam w planach. A w planach lekki, pszeniczny sour ale zakwaszany "w kotle" lactobacillus plantarum, z płatkami owsianymi i laktozą, na cichą truskawki. Mam nadzieję, że wyjdzie tak jak zaplanowałem :)

Poczytałem sobie o FM53 (akurat takie kveiki mam w lokalnym sklepie), ponoć dają wyraźnego banana, ktoś nimi szczepił nastaw na witbier? Mam zestaw słodów z gotowca https://www.piwnykraft.pl/pl/p/Witbier-11-BLG/400 i tak sobie myślę-zamiast fermentować to Fermentis K-97 z zestawu nie zaszczepić właśnie kveikami i w styropianie na słońcu pofermentować.

[OT]:

@zasada , @dawidaol jak nie macie nic ciekawego do napisania, to po co zawracacie nie powiem co ?

Dwa poziomy.

Jeden: jeśli wydaje mi się, że mogę pomóc, to się odzywam. Czy jest to faktycznie pomocne? Różnie bywa. Tym razem w ocenie różnię się z zadającym pytanie (i Tobą).

Drugi: koncepcja forum. Albo szukam i dopisuję się do już istniejących wątków/ postów poruszających interesujące mnie zagadnienia, albo tworzę nowe.

Szukam i dopisuję się: nie przybywa wątków, rośnie liczba postów w wątkach istniejących.

Tworzę nowe: rośnie liczba wątków poświęconych temu samemu zagadnieniu. 

Ja jestem za szukaniem i dopisywaniem się - jestem przekonany, że tak łatwiej jest znaleźć odpowiedź na interesujące mnie pytanie.

[/OT]

Bardzo dziękuję kolego Zasada za zainteresowanie się tematem. A więc tak...

Link nr. 1 dowiedziałem sie z niego że mogę uwarzyć lekkiego pale ale'a i ...porter miętowy.

Link nr 2 posiada 2 odpowiedzi z czego ostatnia przenosi do linka nr. 4.

Link nr 3 traktuje o tym jak nagazować piwo w stylu Norwegian Farmhouse.

Link nr. 4.... ciekawy ale ja nie o tym.

W dalszym ciągu jeżeli ktoś uwarzył coś ciekawego na tym szczepie i byłby w stanie podzielić się wrażeniami to zapraszam.

piękne samozaoranie - dowodzić że nie potrzeba używać wyszukiwarki tylko dlatego że nie znalazło się nic godnego uwagi we wszystkich 4 tematach które ktoś podstawił Ci pod nos używając wyszukiwarki, kiedy to nie są jedyne informacje które można uzyskać za pomocą wyszukiwania frazy "kveik" forumową wyszukiwarką. i tak - sprawdziłem przed chwilą, choć nie musiałem, bo o kveikach to ja już tu na forum dużo czytałem.

najgorszy typ lenia.

http://www.piwo.org/topic/19864-złoty-chłopiec-warzy/?p=407297

Tutaj masz moje 3 warki na kveikach, wszystkie fermentowane w temperaturze pokojowej. Pierwsze nudnawe i bez wyrazu, drugie bardzo dobre a trzecie lepiej pić schłodzone bo jak za bardzo się ogrzało to wychodził alkohol; Mosaic ładnie wyczuwalny.

Pozdrawiam Dawid

Robiłem pszenicę 10 blg na polskich chmielach (styl bardziej American (Polish) Wheat niż Weizen) i NEIPA 12,5 BLG.

Fermentacja w temp 25-27c.

Generalnie w pszenicy wyszedł fajny słodki aromat w klimacie pomarańczy (bananów nie odnotowałem).

W NEIPA na gęstwie już bardziej wyszły aromaty w stylu farmhouse, czyli trochę bretowe nuty, reszta aromatu raczej z chmielu, więc ciężko powiedzieć.

Piwa wychodzą mętne, drożdże długo opadają.

Co ważne, drożdże podczas fermentacji wydzielają dużo aromatów siarkowych (zgnilych jaj i podobne klimaty) i dość długo po sobie sprzatają, jednak warto zaczekać parę dni, przy okazji trochę opadną na dno, bo gęstwy jest relatywnie mało.

Ogólnie fajnie drożdże, bez wydzielania fuzli i innych nieprzyjemności w wysokich temperaturach.

Ja radzę ważyć na kveikach aromatyczne, owocowe style, apy, ipy, czy piwa z dodatkiem owoców, z racji na ich profil wzbogacający aromat.

Surowce na IPA też mam, strasznie mnie swędzi zrobienie warki na Kveikach, bo moja skrzynka chłodząca jest dość licha i ma spory przedmuch, dodatwkowo mieszkanie mam z gatunku ciepłych (poddasze).