Skocz do zawartości

Trochę bardziej goryczkowa lekka jasna AIPA


Rekomendowane odpowiedzi

Planuję warzyć w niedzielę. 

 

Zamysłem jest lekka wyraźnie goryczkowa  wytrawna AIPA z mocnym ciałem, z nieco większą nutą karmelu niż styl przewiduje, w możliwie najjaśniejszym kolorze. 

 

Proszę o uwagi do receptury.

 

Docelowa ilość nastawu: 24 L

 

Zasyp:

 

5 kg Pale Ale 

1 kg Pszeniczny

0,5 kg Caramunich I (zastanawiam się czy nie zmniejszyć i o ile, żeby nie narzucał się)

0,5 kg Żytni

 

Zacieranie:

 

20L wody

 

60°C bez Caramunich do negatywnej próby jodowej

70°C po dosypaniu Caramunich do negatywnej próby jodowej

78°C mash out

 

Wysładzanie:

 

Woda 75°C do 28 L brzeczki

 

Chmielenie:

 

35 g Eukanot ~16%AA  - 60 min

20 g Citra      ~13%AA  -  20 min

15 g Eukanot ~16%AA  - 10 min

 

Flame out :

20g Amarillo

30 g Citra  (zastanawiam się nad obniżeniem temperatury do 72°C i przetrzymaniu chmieli przez 30-60 minut, nie wiem jak to się nazywa, zamiast zwykłego flame out - ktoś poleca? Osobiście nie próbowałem jeszcze)

 

Po warzeniu kalkulator liczy BLG na 13,8 więc zanim mi się skubaniec zagotuje jeszcze trochę odparuje - powinno dojść do 14 blg. IBU liczy na 74.

 

Drożdze:

 

US-05 

 

Fermentacja planowana w 16-17 °C aż się uspokoi (liczę 2 tygodnie bezpiecznie). Cicha w 23°C + chmielenie na zimno 30g Amarillo, 50g Eukanot, 50g Citra - 4 dni, potem 2 dni cold crash i butelkowanie, jeśli nie będzie niespodzianek. 

 

Będę wdzięczny za wszelkie uwagi, szczególnie odnośnie Caramunich którego jeszcze nie używałem.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za dużo chmielu na zimno? W Piwowarze nr 20 Coder pisał, żeby sypać maks 75 g na 20l. Więcej olejków i tak się podobno nie rozpuści a da Ci to wtedy więcej posmaków łodygowych, trawiastych. Ja bym obciął trochę chmielu z 60 min i wpakował go na 5-10 minut.

 

Jak wysłodzisz do ok 14 blg to po godzinie gotowania spokojnie skoczy Ci do 15 blg. Jak chcesz mieć 14 blg to dolej trochę wody przed gotowaniem.

 

75 IBU to chyba trochę za dużo jak na 14 blg. Ja bym celował gdzieś w 60 IBU przy tym ballingu. Opcja ze zbiciem temperatury i trzymaniem chmielu w 72°C jest ok. Sam tak robiłem kilka razy i efekty są dobre. Chłodzisz do ok 78°C, w tej temperaturze już alfakwasy nie izomeryzują i dodajesz chmiel. Trzymasz to kilkadziesiąt minut, u mnie dobry efekt daje 30 min. W tym czasie kilka razy mieszam brzeczkę chłodnicą. Po tym czasie chłodzisz dalej. 

 

EDIT: A no i zacieranie. 60°C to chyba trochę za nisko. 62°C powinny dać wytrawne piwo, ale tak naprawdę najłatwiej uzyskać wytrawność sypiąc mniej karmelu. Tak jak pisze Oskaliber, albo piwo karmelowe, albo wytrawne. 

Edytowane przez Krzysztof Szwajka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.