Jump to content
Sign in to follow this  
PawelW

Fermentacja aż tak burzliwa?

Recommended Posts

Wczoraj zatarłem american IPA wg. receptury:

• słód Weyermann® pale ale 2,6 kg
  • słód Weyermann® Carared 0,2 kg
  • słód Weyermann® Carapils 0,2 kg
  • chmiel Chinook (USA) 30g
  • chmiel Cascade (USA) 30g
  • chmiel Citra® (USA), 30g 
  • drożdże Safale US-05,

Zacieranie 66°C - 60min.

Chmielenie (gotowanie 75') 

20g chinook w 15' gotowania

20g cascade + 10 chinook w 70' gotowania

10g cascade i 30g citry po zakonczeniu gotowania

Tyle, że przeliczone wszystko na 2x więcej brzeczki. Wyszło w każdym razie 25litrów 16°blg. Drożdże zadane ze startera do brzeczki o temp. 18°C, całość fermentuje w piwnicy w takiej samej temperaturze.

Czy aż tak burzliwa fermentacja przy takiej temperaturze jest normalna? Robilem wcześniej to samo piwo w temperaturze 21°C i aż tak nie bulgotało, zwłaszcza po 20h od zadania drożdży. Już po 10h (dziś rano) rurka ładnie bulgotała, ale teraz to...zresztą widać na filmiku.

Drugie pytanie: czy jeśli już tak napiernicza, to może rozszczelnić pokrywę i pozwolić CO2 swobodniej się ulatniać?

Dodam tylko, że resztki białkowych i chmielowych farfocli (przedostały się przez siateczkę prawdopodobnie) od razu opadły na dno, a teraz wirują jak szalone.

https://youtu.be/m5fsic90mug

Edited by PawelW

Skoro tak ładnie bulka to tylko się cieszyć :) Jaka temperatura na tym termometrze naklejonym ? Nic nie rozszczelniaj, po co ?

Temperatura na fermentorze podświetla 20°C, aczkolwiek wiadomo - atestu urzędu miar i wiar to on nie ma :)

Co do rozszczelnienia, pytam bo przy takim natarciu to zaraz mi się piwo w fermentorze nagazuje  ;D

Mchu nie dodawalem. Wlasnie dlatego mnie zdziwila taka praca drozdzy, przy tak duzym blg i takiej temperaturze. Ale skoro ok to ok :)

Cześć. 

Normalna, zdrowa fermentacja :) Zostaw jak jest.

Może da radę zaobserwować efekt Coriolisa przy tak widocznych drożdżach? Podobno taka obserwacja daje w IPA fajne aromaty żywiczne... Zmiany w komórkach drożdżowych itp. :) 

Tu masz podgląd mojej amerykańskiej pszenicy na FM52 w 20°C, porównaj sobie :) 

Nie widać co się w wiadrze dzieje, ale było dokładnie jak u ciebie, a nawet mocniej :) myślałem że wybuchnie :D 

P.S. Sorry za jakość, kręcone żelazkiem. 

Robiłeś starter z sucharów?

Tak. Odkad mam mieszadlo i kolbe i nie robie akurat dolniaka to zawsze robie starter. Nawet przy duzym blg jedna saszetka startuje po kilku godzinach z widocznym efektem.

W saszetce jest dosyć sporo komórek, może za mało na mocne IPA ale z kolei jak je namnozysz to zapewne jest ich za duzo stąd taka gwałtowna fermentacja co wcale nie jest takim korzystnym zjawiskiem.