Skocz do zawartości

Norwegian Farmhouse


Saladyn

Rekomendowane odpowiedzi

1. Nagazowanie ma być niskie. Ja w swoim celowałem w nagazowanie angielskich ale. Sypnąłem cukru na 1,8V CO2, z efektu jestem zadowolony. 

2. Moje piwo 13 blg, warzone 04.06 fermentowane na kveikach w 35°C jest jeszcze mocno alkoholowe. Fajnie estrowe, tylko ten alkohol wyłazi, ale układa się. Myślę, że za 3-4 tygodnie będzie ok. Nie wiem co robiłem źle, że ten alkohol wyszedł w tak słabym piwie(zeszło z 13 blg do 3). Może jednak tak wysoka temperatura nie jest dla kveików aż taka super. Niestety AIPA na kveikach też puściłem w tej samej temperaturze, zobaczymy co tam się urodzi(jest w trakcie burzliwej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie czuje alkoholu w tych piwach co zrobiłem na fm53.

Zacieranie w okolicy 68C

Pije się jak soczek.

Nagazowanie niby ok, ale szybko mi znika piana.

Bałem się dać 6g na butelkę więc dałem 4g

Szybko piwa znikają, a nie zrobiłem ich jakoś super ;)

W piątek degustacja 3 warki z dodatkiem pszenicy. Piana powinna być trwalsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bałem się dać 6g na butelkę więc dałem 4g

 

Przy norweskich zagrodowych piwach 4g to stanowczo za dużo. Są na forum gdzieś prezentacje o tym stylu i one mówią, że nagazowanie raczej ma być niskie. 4-6g to już nagazowanie weizena się zaczyna.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Bałem się dać 6g na butelkę więc dałem 4g

 

Przy norweskich zagrodowych piwach 4g to stanowczo za dużo. Są na forum gdzieś prezentacje o tym stylu i one mówią, że nagazowanie raczej ma być niskie. 4-6g to już nagazowanie weizena się zaczyna.
U mnie nie ma tak wysokiego nagazowania. Pewnie dlatego że od początku do końca piwo najmniej miało 22C I zabutelkowałem kapslami z moich wcześniejszych piw. Tego już robić nie będę.

 

 

W piątek degustacja 3 warki z dodatkiem pszenicy. Piana powinna być trwalsza.

Ludzie dodają też płatków owsianych dla lepszej piany, może popróbujesz?
Jest jakaś różnica między płatkami a pszenicą? Taniej, lepszy smak, klarowność?

 

Ps. Trzecia warka nagazowana za bardzo. Mętne strasznie ;(

Edytowane przez INTseed
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Bałem się dać 6g na butelkę więc dałem 4g

Przy norweskich zagrodowych piwach 4g to stanowczo za dużo. Są na forum gdzieś prezentacje o tym stylu i one mówią, że nagazowanie raczej ma być niskie. 4-6g to już nagazowanie weizena się zaczyna.
U mnie nie ma tak wysokiego nagazowania. Pewnie dlatego że od początku do końca piwo najmniej miało 22C I zabutelkowałem kapslami z moich wcześniejszych piw. Tego już robić nie będę. 

 

 

https://www.brewersfriend.com/beer-priming-calculator/wynika, że te różnice w ilości cukru w zależności od temperatury nie są takie duże. Dla nagazowania 1,8V CO2 dla temperatury końca fermentacji 30°C to 2,2 g cukru, a dla 15°C 1,6 g. Nawet jeżeli przyjąć nagazowanie 2,2V(Mniej więcej w tyle celowałem dla swoich APA i było to dla mnie akurat, piwo nie było płaskie, ale też wysycenie nie dominowało) CO2 dla temperatury 22°C jaką podałeś, to będzie 2,8 g. Dalej daleko do 4 g a już tym bardziej 6 g. Przy takiej ilości cukru niezależnie od temperatury, to będzie spore nagazowanie. Może akurat takie lubisz, ale jak rozmawiamy o stylowości piwa, to trzeba powiedzieć, że to daleko poza granicami stylu. 

 

Co do piany to w moim norweskim o którym wcześniej wspomniałem piana w tej chwili jest idealna mimo dość niskiego nagazowania. Zasyp to trochę czyszczenie magazynu. 2,5 kg pilznenskiego, 0,5 kg pszenicznego 0,3 carapilsa i 2 kg pale ale. Może to właśnie pszenica i carapils robią w tym piwie pianę. Carapils daje fajny efekt bo w tej ilości nie przebija się jak typowy karmelowy(w podobnych ilościach sypałem do 2 swoich APA). Wyraźnie dodaje pełni, piwa płycej odfermentowują, ale nie wnosi on cech typowych dla słodów karmelowych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.