Skocz do zawartości

Emaliowana pokrywka do garnka z nierdzewki


darinho

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Dostałem ostatnio garnek z nierdzewki 35 litrowy, ale bez pokrywki. Okazało się, że pokrywka z mojego o ok 6l mniejszego garnka emaliowanego pasuje jak ulał (dość szczelnie domyka). W związku z tym mam kilka pytań:

1. Czy utrata ciepła przez pokrywkę jest na tyle znacząca, że warto jednak postarać się dokupić pokrywkę i mieć całość z nierdzewki? Czy mimo to i tak będzie dużo lepiej niż w garnku tylko z emalii? Jak zacierałem w tym żółtym emaliowanym to tracił jakieś 6°C przez godzinę zacierania i zazwyczaj po pół godziny podgrzewałem aby ponownie ustalić temperaturę. Ktoś używał takiej kombinacji nierdzewka + emalia? 

2. W tym emaliowanym zrobiłem już ponad 40 warek. Garnek jest bez odprysków, ale pokrywka jest w słabym stanie. Czy jeśli pokrywka ma duże uszczerbki emalii to wpływa to na piwo? W sumie ma ona kontakt tylko z parą a z brzeczką już nie i to tylko przy zacieraniu i zagotowywaniu, bo gotuję już bez przykrycia. W moich piwach żelaza nikt nigdy nie wyczuł.

3. Może ktoś ma odsprzedać pokrywkę z nierdzewki?. Albo jakiś link gdzie można kupić? Emaliowane to jeszcze znalazłem ale z nierdzewki to już nie. Średnica tej żółtej na zdjęciu to 38,5cm.

 

post-15266-0-91983600-1498548994_thumb.jpg

post-15266-0-58827600-1498549019_thumb.jpg

post-15266-0-59260400-1498549043_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad1: bedzie podobnie jak dla nierdzewki. Jak chcesz mniejsze straty do dociepl garnek z pokrywką.

 

Ad2: Sam sobie odpowiedziałeś. Jak poczujesz żelazo, to wtedy wymienisz.

 

Ad3: zerknij na jakies sklepy z wyposażeniem gastronomicznym dla przemysłu. Tam powinieneś coś znaleźć jak juz chcesz zmienić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku jak przeszedłem z emalii na nierdzewkę to zauważyłem że trzyma on dużo lepiej temperaturę w zauważalny sposób lepiej ( garnek Tadar z grubym dnem ) ale oczywiście przy długim zacieraniu jedno temperaturowym - temperatura spada. Ma na to także wpływ jaki to jest zacier. Po wyłączeniu palnika jest tak że temperatura potrafi jeszcze jakiś czas rosnąć nawet o kilka stopni jeśli skorzysta się z przykrywki. 

Od razu na Twoim miejscu rozważałbym zainstalowanie zaworu - bez spawania albo jeszcze lepiej z spawaniem. Duża wygoda plus można przykręcić od wewnątrz hopstopper albo np. filtrator z oplotu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.