Jump to content
Sign in to follow this  
darinho

Emaliowana pokrywka do garnka z nierdzewki

Recommended Posts

Witam. Dostałem ostatnio garnek z nierdzewki 35 litrowy, ale bez pokrywki. Okazało się, że pokrywka z mojego o ok 6l mniejszego garnka emaliowanego pasuje jak ulał (dość szczelnie domyka). W związku z tym mam kilka pytań:

1. Czy utrata ciepła przez pokrywkę jest na tyle znacząca, że warto jednak postarać się dokupić pokrywkę i mieć całość z nierdzewki? Czy mimo to i tak będzie dużo lepiej niż w garnku tylko z emalii? Jak zacierałem w tym żółtym emaliowanym to tracił jakieś 6°C przez godzinę zacierania i zazwyczaj po pół godziny podgrzewałem aby ponownie ustalić temperaturę. Ktoś używał takiej kombinacji nierdzewka + emalia? 

2. W tym emaliowanym zrobiłem już ponad 40 warek. Garnek jest bez odprysków, ale pokrywka jest w słabym stanie. Czy jeśli pokrywka ma duże uszczerbki emalii to wpływa to na piwo? W sumie ma ona kontakt tylko z parą a z brzeczką już nie i to tylko przy zacieraniu i zagotowywaniu, bo gotuję już bez przykrycia. W moich piwach żelaza nikt nigdy nie wyczuł.

3. Może ktoś ma odsprzedać pokrywkę z nierdzewki?. Albo jakiś link gdzie można kupić? Emaliowane to jeszcze znalazłem ale z nierdzewki to już nie. Średnica tej żółtej na zdjęciu to 38,5cm.

 

post-15266-0-91983600-1498548994_thumb.jpg

post-15266-0-58827600-1498549019_thumb.jpg

post-15266-0-59260400-1498549043_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ad1: bedzie podobnie jak dla nierdzewki. Jak chcesz mniejsze straty do dociepl garnek z pokrywką.

 

Ad2: Sam sobie odpowiedziałeś. Jak poczujesz żelazo, to wtedy wymienisz.

 

Ad3: zerknij na jakies sklepy z wyposażeniem gastronomicznym dla przemysłu. Tam powinieneś coś znaleźć jak juz chcesz zmienić

Share this post


Link to post
Share on other sites
W moim przypadku jak przeszedłem z emalii na nierdzewkę to zauważyłem że trzyma on dużo lepiej temperaturę w zauważalny sposób lepiej ( garnek Tadar z grubym dnem ) ale oczywiście przy długim zacieraniu jedno temperaturowym - temperatura spada. Ma na to także wpływ jaki to jest zacier. Po wyłączeniu palnika jest tak że temperatura potrafi jeszcze jakiś czas rosnąć nawet o kilka stopni jeśli skorzysta się z przykrywki. 

Od razu na Twoim miejscu rozważałbym zainstalowanie zaworu - bez spawania albo jeszcze lepiej z spawaniem. Duża wygoda plus można przykręcić od wewnątrz hopstopper albo np. filtrator z oplotu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.