Skocz do zawartości

darinho

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam zamiar na dniach zrobić piwo z owocami. Liczyłem na świeże własne owoce (zwłaszcza wiśnie), ale cienko w tym roku z owocami. Postanowiłem wykorzystać soki 100% np z Aldi, nie chodzi mi tu o soki z kartonu, ale o takie z butelki co stoją w chłodni i kosztują ok 5zł za litr. Coś takiego http://allenapoje.pl/aldi/pure-fruit-sok-z-czerwonych-pomaranczy-1l/(w biedrze są podobne i chyba większy wybór smaków) A może nawet coś takiego http://www.aldi.pl/aldi_smoothie_669_517_653_12223.html, albo sam sobie zmiksuję jakieś owoce. Ogólnie to mam zamiar wykorzystać jakieś tropikalne smaki. To pierwsze podejście do piwa z owocami, sporo poczytałem ostatnio, jakiś zamysł już jest, ale postanowiłem jeszcze dopytać. 

 

Wstępnie ustaliłem to tak: 20l piwa ok 11 blg. Zasyp generalnie nie jest problemem, ale napiszę.

Pale ale - 2,8

Pszeniczny jasny - 0,9

Płatki pszeniczne - 0,4 kg

Drożdże S-33 1 saszetka, chyba że zdobędę gęstwę innych.

Chmiele Marynka i Lubelski. Goryczka w granicach 15-20 IBU, Lubelskiego skromnie (dla stabilizacji) a może nawet wcale.

 

Mam jeszcze trochę słodów specjalnych np Cara Clair, Bursztynowy, Red 400, ale chyba nie ma potrzeby ich dodawać? Wyczytałem, że piwa z owocami potrafią być kwaśne, więc rozważałem dodanie jakiegoś karmelowego dla kontry. Warto?

 

Mam zamiar fermentować to w 18°C i po ok 7-10 dniach (jak fermentacja zwolni) dodać te soki i potrzymać jeszcze z tydzień. I tu mam największe wątpliwości. Jeśli mam 20l młodego piwa to ile musiałbym dodać tego 100% soku albo tego smoothie? Chciałbym uzyskać mocny smak i aromat owocowy coś jak w Trapeze, które było świetne. 5l soku na 20l co łącznie da 25l piwa będzie ok? Jeśli to za mało to jestem gotów zrobić powiedzmy 15l piwa i wtedy sokiem uzupełnić do 20l. Mam też wiadro 12 litrowe i dla super efektu mogę zrobić jeszcze mniejszą warkę. Czytałem też, że niektórzy dosładzają potem takie piwo ksylitolem, albo laktozą. Wstępnie nie mam takiego zamiaru, bo chcę uzyskać dość kwaśne piwo. Myślałem wręcz o eksperymencie z dokwaszeniem kwasem mlekowym. 

 

Pytania:

1. Czy takie soki w ogóle się nadają, są jakieś przeciwwskazania?

2. Ile dodać tych soków na 15-20l młodego piwa aby uzyskać mocny owocowy smak i aromat?

3. Czy warto kombinować z dodawaniem słodów karmelowych?

4. Chcę je dodać gdy fermentacja zacznie zwalniać czyli pewnie po ok 7-10 dniach i trzymać jeszcze z 2 tygodnie. Czy dla lepszego aromatu mogę dodać sok później i trzymać już z sokiem krócej (powiedzmy tydzień ale z kontrolowaniem odfermentowania oczywiście) i nie mieć większych obaw o granaty?

5. Próbował ktoś dodać taki sok jako surowiec do refermentacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.