Skocz do zawartości

Izomeryzacja alfa-kwasów przy chłodzeniu wymiennikiem płytowym


bolsport

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Zmieniłem niedawno chłodnicę zanurzeniową na wymiennik ciepła.
Zauważyłem że zaczynam piwa robić nieco prze chmielone na goryczkę. Doszedłem do wniosku że jest to wina tego że jak wyłączam palnik i zaczynam chłodzić przez wymiennik to ten chmiel na aromat dalej pływa w gorącej brzeczce i uwalnia AA na goryczkę. Jak sobie z tym poradzić.

 

Jednym ze sposobów opisanych w artykule:

http://www.piwo.org/topic/10132-artyku%C5%82-byo-hop-stand-chmielenie-whirpoolowe/?hl=%2Bizomeryzacja+%2Balfa+%2Bkwas%C3%B3w

Jest obniżenie temperatury brzeczki w kadzi warzelnej poniżej 79C.

 

Kolejnym sposobem jest zmiana modelu chmielenia na goryczkę i estymowanie izomeryzacji alfa-kwasów w trakcie chłodzenia ale jak dla mnie jest to wróżenie z fusów.

 

Zastanawiam się jak sobie z tym radzić. Czy zawracać brzeczkę z wymiennika z powrotem do kadzi aby wychłodzić całą kadź poniżej 79C i dopiero chmielić na aromat?? A może chmielić tylko na goryczkę i resztę chmielu dodawać na zimno na cichą??

 

Jak sobie z tym poradzić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Zmieniłem niedawno chłodnicę zanurzeniową na wymiennik ciepła.

Zauważyłem że zaczynam piwa robić nieco prze chmielone na goryczkę. Doszedłem do wniosku że jest to wina tego że jak wyłączam palnik i zaczynam chłodzić przez wymiennik to ten chmiel na aromat dalej pływa w gorącej brzeczce i uwalnia AA na goryczkę. Jak sobie z tym poradzić.

 

Jednym ze sposobów opisanych w artykule:

http://www.piwo.org/topic/10132-artyku%C5%82-byo-hop-stand-chmielenie-whirpoolowe/?hl=%2Bizomeryzacja+%2Balfa+%2Bkwas%C3%B3w

Jest obniżenie temperatury brzeczki w kadzi warzelnej poniżej 79C.

 

Kolejnym sposobem jest zmiana modelu chmielenia na goryczkę i estymowanie izomeryzacji alfa-kwasów w trakcie chłodzenia ale jak dla mnie jest to wróżenie z fusów.

 

Zastanawiam się jak sobie z tym radzić. Czy zawracać brzeczkę z wymiennika z powrotem do kadzi aby wychłodzić całą kadź poniżej 79C i dopiero chmielić na aromat?? A może chmielić tylko na goryczkę i resztę chmielu dodawać na zimno na cichą??

 

Jak sobie z tym poradzić.

 

 

Dokładnie. Ja technicznie zrezygnowałem już z chmielenia na aromat delikatnie coś tam rzucę czasem, ale to nie daje za dobrych efektów. Chmiele obecnie "whirpolowo" czyli wrzucam chmiel w 65-75C i chłodzę dalej do 20 C. Potem ten chmiel zostaje z brzeczką około 20 minut zanim zdezynfekuje starsanem pojemniki i dopiero zlewam brzeczkę przez hopstoppera. Dzięki temu uzyskuję dość dobry aromat i nie podnosi mi się właśnie goryczka. Ja chłodzę zanurzenikówką karbowaną ale mniej więcej uzyskujemy efekt ten sam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo ludzi tylko dają chmiel aromatyczny na cicho teraz. Są dużo filozofi, ale nie ma konkretna informacja co jest najlepszy. Jest możliwe że to jest coś że jest lepiej uczyć przez doświadczenie a nie teoretycznie. 

 

http://scottjanish.com/increasing-bitterness-dry-hopping/

 

Tu masz informacji, że dry hopping też może dać goryczka. Chemia na ten temat jest taki skomplikowany.

Edytowane przez BretBeermann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.