Skocz do zawartości

Klon Dark Side of the Milk z Pracowni Piwa - pytanie.


meszek

Rekomendowane odpowiedzi

Zainteresował mnie niskoalkoholowy milk stout z Pracowni, 2% alko z 12 Plato. Nie piłem jeszcze (nie ma butelek z tego co wiem, tylko na kranach), ale opinie póki co same pozytywne. Pomyślałem, że mogłoby to być ciekawe piwo na lato, słodkawe, kawowo czekoladowe. Tylko boję się, czy nie wyjdzie niepijalny ulepek. Macie jakieś propozycje co do zasypu i chmielenia ? 
Zasyp jakiś prosty, Pale Ale, może trochę pszenicznego albo paczkę płatków owsianych, do tego sporo jakiegoś Carafa special i barwiącego, żeby trochę tę słodycz przełamać. Myślałem, żeby ze słodów uzyskać 5 BLG i resztę uzupełnić laktozą do 12. Ale nie mam kompletnie pomysłu na chmielenie. Ma takie coś w ogóle szanse powodzenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To brzmi jak totalnie niepijalny twór. Mam wrażenie, że temu będzie bliżej do odtluszczonego mleka niż piwa. No ale powodzenia w odtworzeniu piwa. Btw może najpierw spróbuj jak smakuje ;)

 

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Dark Side of the Milk jest 4 Blg z laktozy. Pokombinuj z zacieraniem na słodko i płytko odfermentowującymi drożdżami :)

Edytowane przez ATP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piłem akurat wczoraj, co ciekawe smakował jak normalny lekki milk stout, nie powiedziałbym, że to jakieś tak nisko odfermentowane piwo, żaden ulepek, niestety u mnie z lekką kanalizą był.

 

Zrób jakiegoś milk stouta z bazą słodową koło 7-8°Blg, dobij z laktozą do 10°Blg i powinno być dobre piwo koło 2-2,5% alk.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piłem akurat wczoraj, co ciekawe smakował jak normalny lekki milk stout, nie powiedziałbym, że to jakieś tak nisko odfermentowane piwo, żaden ulepek, niestety u mnie z lekką kanalizą był.

 

Zrób jakiegoś milk stouta z bazą słodową koło 7-8°Blg, dobij z laktozą do 10°Blg i powinno być dobre piwo koło 2-2,5% alk.

Ciężko będzie mu uzyskać tak słabo fermentowalna brzeczke żeby tylko 2-2.5% alko wyciągnąć. Trzeba też liczyć refermentacje. Celiwalbym raczej w 3.5% co i tak jest ok wynikiem. Co do samej idei, jak najbardziej. Drożdże windsory albo fm51. Niskie odfermentowanie.

 

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Piłem akurat wczoraj, co ciekawe smakował jak normalny lekki milk stout, nie powiedziałbym, że to jakieś tak nisko odfermentowane piwo, żaden ulepek, niestety u mnie z lekką kanalizą był.

 

Zrób jakiegoś milk stouta z bazą słodową koło 7-8°Blg, dobij z laktozą do 10°Blg i powinno być dobre piwo koło 2-2,5% alk.

Ciężko będzie mu uzyskać tak słabo fermentowalna brzeczke żeby tylko 2-2.5% alko wyciągnąć. Trzeba też liczyć refermentacje. Celiwalbym raczej w 3.5% co i tak jest ok wynikiem. Co do samej idei, jak najbardziej. Drożdże windsory albo fm51. Niskie odfermentowanie.

 

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka

 

 

Czemu? Robiłeś takie piwo? Zatrzeć na słodko na 8 blg czyli 74C. Robiłem tak ostatnio klona 1:100, sporo pełni otrzymałem z 7 blg miałem odfermentowanie do 3,8 blg co daje 1,6% z refermentacją można liczyć te 2%.  Przy udziale w zasypie słodów palonych realnym jest uzyskać te maks 2%. Można pokusić się też o jakiś słód dekstrynujący typu Cara Pils tylko może wtedy już wyjść totalny słodziak. Drożdże FM-13 Irlandzkie Ciemności polecam, w dolnym zakresie lecieć, nie powinny super głęboko zejść i często dają bardzo fajne ciemne piwa.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacieranie powyżej 70°C, monach i S-33 da bez problemu odfermentowanie koło 40% ;)

 

Ale ja polecam przy takim klonie nie żyłować alkoholu, tylko zatrzeć na bardziej wytrawnie, częściowo poniżej 70°C, nawet jak piwo będzie miało więcej alkoholu np 2,5-2,7% to dalej będzie miało odpowiednie cechy sensoryczne jak w założeniach.

 

edit:

 

 

Celiwalbym raczej w 3.5% co i tak jest ok wynikiem.

Zresztą 3-3,5% alk to mam w Mildach, nie zacieranych jakoś na bardzo słodko i bez laktozy ;)

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Zrobię zasyp 7-8 BLG ze sporą dawką ciemnych słodów, zatrę na słodko, laktozą podbiję gdzieś do 11. Wybiorę coś z zaproponowanych przez was drożdży, będę pilnował żeby nie miały za ciepło. Mam nadzieję, że będzie pijalne i jednocześnie nie wyjdzie więcej niż 2-3 alko. Do zasypu może trochę żytniego dodam, myślę, że takie gładsze będzie lepsze. Do połowy na cichą może wrzucę płatki kokosowe. Ostatnio piłem domowego milk stouta z kokosem właśnie i super się komponował. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą dużą ilością palonych to bym nie przesadzał, bo w tak lekkim piwie może pójść w popielniczkę - spalenizne i nici z sesyjności ;)

Myślałem właśnie o carafa special II głównie, żeby tego uniknąć.  Jak nie wrzucę za wcześnie to powinno być ok :)

Edytowane przez meszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.