Skocz do zawartości

I Warka


jurekmyken

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.W związku z dokonanym zakupem Startera zamierzam w najbliższym czasie wykonać swoją I Warkę . Zdecydowałem się na brewkit John Bul Pilsner,oraz ekstrat słodowy JB light.Dlatego mam pytanie czy ktoś robił już Warkę z tego składu, gdyż mam parę pytań związanych z tym tematem:) czekam na posty i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 66
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Czołem! Chyba jesteśmy na podobnym etapie. Właśnie przygotowuje się do pierwszej Warki i na pewno razem nauczymy się tu co i jak. Ja bardziej jestem skłonny do jakiegoś lagera, ale zobaczymy. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem! Chyba jesteśmy na podobnym etapie. Właśnie przygotowuje się do pierwszej Warki i na pewno razem nauczymy się tu co i jak. Ja bardziej jestem skłonny do jakiegoś lagera, ale zobaczymy. Pozdrawiam!

Fajnie, że pojawiają się nowe osoby :)

 

@hrapek - możesz zawsze założyć swój własny wątek na forum, najlepiej w dziale http://www.piwo.org/forum/f5-Nasze-piwa.html i relacjonować swoje dokonania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż myślę że jak dotre do etapu I Warki ( a mam nadzieję że będzie to już po niedzieli) to wtedy opiszę swoje poczynania na forum byż może wtedy otrzymam jakieś porady co robić tak lub inaczej. Nie moge sie już doczekać kiedy dotrze do mnie paczka z zakupami. Jeśli na wszystki moje Warki będę czekał z takimi emocjami, no to chyba znalazłem nową pasję. Pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hrapek , i jak tam twoja I Warka napisz coś jak ci poszło może ja z jakiejś rady skorzystam , ja jeszcze czekam i myślę że rozpocznę moją przygode z piwem w sobotę, tak aby zrobić sobie fermentację od sobosty do soboty , narazie analizuję książkę "jak warzyc piwo". Czekam na jakiś poscik z twojego wyrobu, ja obiecuję jak tylko zadziałam z I Warką to napewno napisze jak działałem krok po kroku, licze wtedy że ktoś z doświadczonych piwowarów wskaże moje ewentualne błędy lub czego ma się wystrzegać w przyszłości. Pozdrawiam wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jurku! Zrobiłem listę zakupów i jakoś utknęło, bo zaczytałem się w forum i coraz mniej wiem. No może przesadzam. Na pewno chciałbym zacząć w lutym, bo będzie gotowe na cieplejsze czasy. Poza tym ojciec, z którym razem chcemy coś uwarzyć, będzie miał wtedy wolne wszystkie gąsiory (do tej pory rodziło się w nich winko).

W związku z tym, że też chciałbym zrobić fermentację od soboty do soboty mam do Ciebie małe pytanko. Jak zamierzasz to zrobić? Z tego co wyczytałem fermentacja zawartości brewkita trwa 4-5 dni. Ja tak sobie kombinuję, że w jedną sobotę uwarzymy (choć z brewkita, to raczej rozpuszczanie), w tygodniu ojciec przeleje na cichą, pofermentuje przez niecałe półtorej tygodnia i po 14 dniach zabutelkujemy. Co prawda trochę boję się tej cichej, bo zawsze każdy dodatkowy proces może spowodować uszczerbki na dumie początkującego piwowara ;-). Jeśli wyczytasz gdzieś, że da się przeciągnąć fermentację do tygodnia, to daj znać. Pozdrawiam serdecznie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez problemu rób burzliwą 7 dni. Nic się piwu nie stanie. To jest najczęstsza długość fermentacji burzliwej w Browarze Kopyra i setkach innych browarów. :)

Edytowane przez kopyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze Kopyr spokojnie możesz przetrzymać piwo na burzliwej 7dni. Jeśli boisz się zakażenia to na pierwszy raz możesz sobie podarować robienie cichej fermentacji, przy brewkicie nie jest ona konieczna.

 

Powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze Kopyr spokojnie możesz przetrzymać piwo na burzliwej 7dni. Jeśli boisz się zakażenia to na pierwszy raz możesz sobie podarować robienie cichej fermentacji, przy brewkicie nie jest ona konieczna.

 

Powodzenia :)

Serdeczne Wam dzięki! Jesteście wspaniali. Pozdrawiam!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wreszcie dotarłem do komputera, miałem straszny tydzień ale to nic. Otrzymałem już mój starter i jutro jest ten dzień.Nie wiem czy dobrze doczytałem ale zamierzam zrobić I Warkę z brew kit John Bull Pilsner 1,8 kg a do tego zamiast cukru zamierzam dodać john bull light 1,6 kg. Plan mam taki:Brew kit zamierzam wymieszać z gotująca się wodą ok. 5 litrów, potem dodam ekstrat słodowy John Bull light, następnie uzupełnię poziom wody do 22 litrów, a jak temp. spadnie to do 18-21 stopni to dodam drożdże. Jakbym coś pominął lub źle myślał to proszę o radę bo jutro zamierzam mieć swój dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idąc dalej to chciałbym zapytać czy w czasie fermentacji burzliwej trzeba fermentator zakryć szczelnie i korzystać z rurki fermentacyjnej czy można jedynie przykryć pokrywą. Byłbym wdzięczny jakby ktoś doświadczony napisał mi jak mam postępować krok po kroku z tymi składnikami, aczkolwiek wydaje mi się że chyba będzie wszystko ok,jeżeli zrobię wszystko jak opisałem w poprzednim poście. W razie czego prosze o pomoc i pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słuszna rada dziadek, na pewno ją wykorzystam mam jeszcze jedno pytanie związane z drożdżami, w instrukcji berw kita jest napisane że trzeba je rozsypać na brzeczkę i wymieszać. Zaś w książce wyczytałem że należy drożdże suche przygotować wcześniej w wodzie. Chyba że te drożdże które są w zestawie powinno się właśnie trak rozprowadzać. Proszę o poradę i pomoc. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słuszna rada dziadek, na pewno ją wykorzystam mam jeszcze jedno pytanie związane z drożdżami, w instrukcji berw kita jest napisane że trzeba je rozsypać na brzeczkę i wymieszać. Zaś w książce wyczytałem że należy drożdże suche przygotować wcześniej w wodzie. Chyba że te drożdże które są w zestawie powinno się właśnie trak rozprowadzać. Proszę o poradę i pomoc. Pozdrawiam.

Można tak, a można inaczej. :D

IMO na pierwszą warkę spokojnie możesz rozsypać drożdże na lustro brzeczki. Tylko taka rada, nie mieszasz od razu, ale dopiero po jakichś 30 min. Mieszasz wyjałowioną np. sparzoną, łyżką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam właśnie jestem już na etapie I Warki jak dotąd idzie nieźle brzeczka ma gęstość początkową OG1040 , 10 Blg zrobiłem parę fotek z produkcji ale nie bardzo wiem jak je dodać . Niech ktoś mi poda wskazówki jak to mam zrobić pozdrawiam.

Dodawanie zdjęć masz w menu "dodaj zdjęcie" w oknie dodawania nowego postu. Wybierasz ile jednorazowo chcesz dodać zdjęć i wysyłasz. Zwróć uwagę jedynie na rozmiary obrazków. Nie mogą być większe niż 800x800 pikseli i 1MB.

Oczywiście możesz dodać zdjęcie w serwisach takich jak http://www.fotosik.pl/ http://www.imageshack.us/ i wkleić linka na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie, dotąd wydawało mi się wszystko bezproblemowo przy mojej I Warce. Dziś po ponad dobę od nastawu,i widzę ze chyba nie jest w porządku. Mianowicie na lustrze brzeczki nie tworzy się żadna piana, jednie na powierzchnie przedostają się pęcherzyki. Temperatura jaka wskazuje na termometrze na zewnątrz fermentatora to 26 stopni. Nie wiem czy jest to w porządku ,proszę powiedzcie mi czy tak ma to być czy mogę już powoli zapomnieć o I sukcesie. Nie wiem co może być, na filmie z produkcji widać jak brzeczka się pieni a w moim przypadku tego nie ma od początku. Zapach brzeczki się zmienił. Może nie powinienem tam zaglądać,a może jest inna przyczyna, proszę o porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

było 20 stopni jak dodałem drożdże, ale potem postawiłem fermentator w pobliżu grzejnika . Nie wiem co jest przyczyną tej temperatury. Kiedy ewentualnie powinna się pojawić piana na brzeczce, i czy w tym przypadku się pojawi? W jaki ewentualnie sposób mogę stwierdzić że brzeczka nie nadaje się do dalszego przerobu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, a czy Pilsner nie wymaga dolnej fermentacji. Chodzi mi o to że jak patrzę na lustro brzeczki to jakby się wszystko działo pod powierzchnią, a jedynie bombelki gazu uchodzą na powierzchnię miejscowo. Przyznam że zapach powoli przypomina piwo. Chciałbym jeszcze zauważyć że nie przekroczyłem raczej temp.30 stopnie więc chyba nie zabiłem drożdży,ale Blg sprawdzałem jak brzeczka miała ponad 30 stopnie więc tutaj jest chyba błędny odczyt. Mimo to zaraz spróbuję jakie jest Blg i napiszę. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.