Jump to content
browarbiskup

Fermentacja wraz z chmielinami z gotowania

Recommended Posts

Czy filtracja chmielin po gotowaniu ma sens? Jakie sa argumenty za i przeciwko? Czy jesli wleje calosc brzeczki z chmielinami i w taki sposob bede fermentowal np aipe z ok 200g chmielu moge sie spodziewac ze wyjda jakies mocne wady w piwie?

Guest

Tuzy forumowe, do boju !

Kto za , kto przeciw ?

VETO :D

No 200g nie próbowałem zostawić w wiadrze.

Często zdarzało mi się że przechodziło sporo chmielin i było to bez większego wpływu na smak i aromat, ale nie aż tyle.

Może to zależy też od rodzaju użytego chmielu ?

Kiedyś był już o tym wątek na tym forum (o sposobach filtracji chmielin po gotowaniu) i z tego co pamiętam jeden z doświadczonych piwowarów domowych, po zagorzałej dyskusji o sposobach i trikach filtrowania, skwitował, że on w ogóle tego nie robi... :). Ostatnio jednak starałem się to znaleźć i mi się nie udało. Może ktoś będzie w stanie to wygrzebać z czeluści forum?

jeden z doświadczonych piwowarów domowych, po zagorzałej dyskusji o sposobach i trikach filtrowania, skwitował, że on w ogóle tego nie robi...

Powiem więcej, wg jednego ze starych forumowych piwowarów, w jakże uwielbianej przez wielu na forum "hameryce", niewielu się w ogóle przejmuje sprawą chmielin i osadów białkowych :D. Leją do fermentora wszystko jak leci :D

Więc dziwi mnie troszkę, że niektórzy jeszcze mają jakieś tam obiekcje w tej materii bo przecież dla wielu tu, argument "ale hamerykany tak robią" jest wręcz jak aksjomat. :facepalm:

Kiedyś był już o tym wątek na tym forum (o sposobach filtracji chmielin po gotowaniu) i z tego co pamiętam jeden z doświadczonych piwowarów domowych, po zagorzałej dyskusji o sposobach i trikach filtrowania, skwitował, że on w ogóle tego nie robi... :). Ostatnio jednak starałem się to znaleźć i mi się nie udało. Może ktoś będzie w stanie to wygrzebać z czeluści forum?

Myślę, że może Ci chodzić o to http://www.piwo.org/topic/12953-przestan-juz-tak-kombinowac-piwowarstwo-jest-proste/

Rozumiem, że w przypadku odzyskiwania gęstwy drożdżowej fermentacja wraz z chmielinami z gotowania nie jest wskazana?

Jak ktoś olewa oddzielenie osadów od brzeczki, to raczej nie ma znaczenia czy gęstwa drożdżowa zawiera chmieliny, przecież przy następnym piwie też będzie fermentował z chmielinami, problemem może być właściwe określenie ilości takiej gęstwy, bo będzie ona mocno zanieczyszczona.

Edited by kantor

;)

A potem poziom na konkursach jest jaki jest, zwłaszcza w piwach mocno chmielonych.

Edited by kantor

;)

A potem poziom na konkursach jest jaki jest, zwłaszcza w piwach mocno chmielonych.

Będą otwierać wszystkie butelki aż trafią na dobrą ;)

Następnym krokiem będzie olewanie filtracji. Zacieranie bez filtracji, tylko gotowanie i fermentacja

Wydaje mi się, że na forum był pewien użytkownik, który olewał nawet gotowanie :)

Następnym krokiem będzie olewanie filtracji. Zacieranie bez filtracji, tylko gotowanie i fermentacja

Wydaje mi się, że na forum był pewien użytkownik, który olewał nawet gotowanie :)

Olewanie filtracji to BIAB. Podobno popularne w Ameryce. I daje całkiem niezłe efekty.

A co do gotowania, sahti się nie gotuje.

Olewanie filtracji to BIAB. Podobno popularne w Ameryce. I daje całkiem niezłe efekty.

A co do gotowania, sahti się nie gotuje.

Nie znam się na Amerykańskich metodach, Chodzi mi o normalne zacieranie bez filtracji i zaraz gotowanie oraz pozostawienie młóta z chmielem do fermentacji

Olewanie filtracji to BIAB.

BIAB to żadne olewanie filtracji, oddzielasz przecież młóto od brzeczki.

[quote name="koholet" post="448311" timestamp="1497736714"

1. BIAB to co najwyżej olewanie wysładzania, a to nie jest tożsame z olaniem filtracji ;)

2. A w innym wątku się dowiedziałem, że jednak hermsy są popularniejsze po drugiej stronie Atlantyku.

3. Znam takiego co robi "wina" dodając soku z winogron do wódki w odpowiednich proporcjach. I daje to całkiem niezłe efekty :)

Wysłane z Rivendell przy użyciu Palantíru