Skocz do zawartości

Wpływ ph wody przy warzeniu piwa


Tombatold

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

Przymierzam się do 1 warki i zaczyna mnie zastanawiać - czy ~8 ph to jest za dużo/mało, czy muszę ją rozrzedzać i ewentualnie stosować słód zakwaszający?... Co prawda w artykule na zacieranie jednotemperaturowe jest podjęty temat, ale naprawdę - nigdzie nie doczytałem jak podejść do tego tematu. Jaki wpływ ma rozpoczęcie zacierania słodu na wodę... Co o tym sądzicie, jakieś rady?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 1 - pH wody nie mówi o niej za dużo.

Po drugie - około 8 to może być 7-7,6, które praktycznie każda woda ma

po 3 nie znamy składu Twojej wody, co prędzej mogłoby nam powiedzieć o tym do czego się nadaje

po 4 - nie wiemy jakie piwo chcesz zrobić, a do jasnychi ciemnych przygotowuje się wodę inaczej

po 5 - po wsypaniu słodu pH wody zwykle spada do ok 5,2-5,8, ale to znów zależy jaki słód do jakiej wody

po 6 przy pierwszej warce to dbaj o czystość, a nie zastanawiaj się jaką masz wodę - ona wnosi niuanse do piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skup sie na podstawowych rzeczach. Zacieranie, wysładzanie, gotowanie, fermentacja i jej trmperatura czystość po wyłączeniu palnika. Z tego wszystkiego najwaziejsza jest czystość. Poczytaj art. Un'a na ten tema.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Przymierzam się do 1 warki i zaczyna mnie zastanawiać - czy ~8 ph to jest za dużo/mało, czy muszę ją rozrzedzać i ewentualnie stosować słód zakwaszający?... Co prawda w artykule na zacieranie jednotemperaturowe jest podjęty temat, ale naprawdę - nigdzie nie doczytałem jak podejść do tego tematu. Jaki wpływ ma rozpoczęcie zacierania słodu na wodę... Co o tym sądzicie, jakieś rady?

 

Strzelam, ze bedziesz robil jasne piwo. Pewnie jakas APA. Przy 1 warce w ogole nie sprawdzalem pH, tylko orientacyjnie sprawdzil sklad wody u dostawcy. Znajdziesz na stronie. 

 

Co do samego ph to:

- zacieranie w granicy 5.5-5.6 pH jest optymalne dla alfa i beta amylaz, Wytwarza sie wiecej cukrow fermentujacych 

- zacieranie w granicy 5,1-5,2 pH daje lepsza stabilnosc smakowa, szybsza filtracja, lepsze rozmnazanie drozdzy

 

Podczas zacierania nalezy dazyc do pH 5,1

 

Przez wspoldzialanie czynnego pH soli, wapnia i magnezu w wodzie z fosforanami i innymi skladnikami slodu wartosc zacieru waha sie w granicy 5,6-5,8 pH

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie :) dzięki za informacje. Faktycznie będzie to PA 12 plato na bardzo uniwersalnych drożdżach.

Wysłałem zapytanie do dostawcy o informacje o składzie wody, gdyż to co jest na stronie - to generalnie: ph, zapach, barwa... mało podobne do tego co jest w piwo.org.

Na dzień dzisiejszy jest inny pomysł - czyli warzenie na wyjeździe - woda z Bielska-Białej - dużo mniej (organoleptycznie) wapniowej - wiec podejrzewam, że nie będę miał takich problemów z zejściem w ph jak w Piekarach Śląskich, chociaż ta jest lepsza niż w Bytomiu (to tak na marginesie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam, mam w planie wykonać piwo jasne, górnej fermentacji (safale S-04) słody: 2,5 kg pils, 1 kg pale ale, 0,5 karmel, 1 kg psz., płatki ryż., owsiane,  0,5 kg cukier trz. Pytanie, czy woda miękka, o pH 7,9 będzie ok i po zasypie osiągnie okolice 5,4 pH? Czy ją zakwaszać? Naczytałem się o alkaliczności rezydualnej i teraz o tym myślę, chciałbym przeprowadzić fermentację najlepiej jak się da, na moje warunki. Po ostatnich błędach nadrabiam braki wiedzy ;) pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, czubas napisał:

Witam, mam w planie wykonać piwo jasne, górnej fermentacji (safale S-04) słody: 2,5 kg pils, 1 kg pale ale, 0,5 karmel, 1 kg psz., płatki ryż., owsiane,  0,5 kg cukier trz. Pytanie, czy woda miękka, o pH 7,9 będzie ok i po zasypie osiągnie okolice 5,4 pH? Czy ją zakwaszać? Naczytałem się o alkaliczności rezydualnej i teraz o tym myślę, chciałbym przeprowadzić fermentację najlepiej jak się da, na moje warunki. Po ostatnich błędach nadrabiam braki wiedzy ;) pozdrawiam. 

Zrób test. Zmierz ph zacieru w czasie warzenia i będziesz wiedział. Najwyżej skorygujesz przy kolejnej warce. Samo stwierdzenie "miękka" to trochę za mało, aby wyrokować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, czubas napisał:

 Czy ją zakwaszać? 

Najpierw wykonaj kilka warek bez modyfikacji wody. W 20 minucie zacierania rób pomiary pH. W następnych warkach będziesz wprowadzał korekty i kontrolował jak to wpływa na pH zacieru. Ja osobiście stosuje 70% roztwór kwasu fosforowego - 1 ml na 33l wody.

Edytowane przez krzychoo
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Gawron napisał:

Są prostsze i pewniejsze sposoby. Np słód zakwaszający, lub kwas mlekowy.

No wiem, chodziło mi o bardziej dostępne środki/metody, nie chciało mi się jechać do sklepu ;) ale chyba podjadę.

 

Godzinę temu, krzychoo napisał:

Najpierw wykonaj kilka warek bez modyfikacji wody. W 20 minucie zacierania rób pomiary pH. W następnych warkach będziesz wprowadzał korekty i kontrolował jak to wpływa na pH zacieru. Ja osobiście stosuje 70% roztwór kwasu fosforowego - 1 ml na 33l wody.

Wykonałem już kilka warek bez modyfikacji, chyba zostanę przy słodzie zakwaszającym ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.