Skocz do zawartości

Piwo BANANOWE - prośba o ocenę


Piwer

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Chciałbym zrobić piwo bananowe o zapachu podobnym jak "Bananowe love" z browaru Jabłonowo. (Pomijam kwestię, że dosyć złożona receptura w tym piwie jest bez sensu, skoro i tak aromat bananów przykrywa totalnie wszystko. Faktem jest jednak, że ten aromat mi się podoba i chciałbym takie zrobić :)

 

Z tego co się orientowałem, w przypadku bananów nie ma mowy o uzyskaniu takiego aromatu ze świeżych owoców (tak zrobiłem na przykład ze skórką pomarańczy - starłem skórkę z 4kg pomarańczy, efekt super).

 

A więc wyjściem jest wykorzystanie aromatu gotowego. I tutaj pytania do Was:

1. Czy ktoś zna dobry aromat bananowy?

2. W jakiej to jest formie? Syrop, proszek, olejek itp?

3. Jak to dodać i na jakim etapie w procesie warzenia?

4. W jakiej ilości, aby aromat był dominujący, ale jednak żeby "nie spaskudzić"?

 

Myślałem o takiej bazie, aby usykać jak najjaśniejszy kolor, niską gorycz oraz względnie dużą słodycz:

SŁód RAZEM 6KG (celuję w 12-14blg)

3/4 słód pilzneński

1/4 słód pszeniczny

zacieranie w 67-69 stopniach Celsjusza 1,5h (np. wrzucę słód do 72C i zostawię na 1h)?

 

EDIT: Drożdże planuję do tego Kveiki FM 53 - z pomarańczą doskonale się komponują.

 

Co myślicie, jakie macie doświadczenia w temacie aromatów? :)

Edytowane przez Piwer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy pomysł, jednak aromat bananowy z drożdży weizenowych jest delikatny i subtelny, powiedziałbym, że "bananowość" dla znawców piwowarskich niuansów.

 

Ja szukam czegoś bardziej jednoznacznie bananowego ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezły pomysł. Zakładając 10blg soku, odpowiednikiem 2g cukru (ilość zgodna z moją polityką "Nie dla granatów") byłoby jedynie 20ml soku. Czy tak mała ilość da aromat?

 

A ile Ty dawales? Efekt był silny, zadowalający?

 

A może nie obawiać się tak granatów (jeszcze nie miałem) i dać 30-40ml?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezły pomysł. Zakładając 10blg soku, odpowiednikiem 2g cukru (ilość zgodna z moją polityką "Nie dla granatów") byłoby jedynie 20ml soku. Czy tak mała ilość da aromat?

 

A ile Ty dawales? Efekt był silny, zadowalający?

 

A może nie obawiać się tak granatów (jeszcze nie miałem) i dać 30-40ml?

A nie myślałem rozpocząć nową politykę: " dofermentowane piwo Twoim przyjacielem"? ;)

 

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Belg Lover - oczywiste, że dokladnie pozwalam każdemu piwu dofermentowac; nie stoi to w jakiejkolwiek sprzeczności z brakiem sympatii wobec przegazowania, nie uważasz?

 

Buber - odpowiesz na pytanie więcej niż trzema kropkami? :-)

 

PS. Jeśli uważasz, że w mojej wypowiedzi znajduje się jakiś rażący błąd merytoryczny, lub coś podobnego, możesz śmiało pisać. Zakładam, że forum służy wymianie opinii a nie kropek...

Edytowane przez Piwer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Belg Lover - oczywiste, że dokladnie pozwalam każdemu piwu dofermentowac; nie stoi to w jakiejkolwiek sprzeczności z brakiem sympatii wobec przegazowania, nie uważasz?

 

Buber - odpowiesz na pytanie więcej niż trzema kropkami? :-)

 

PS. Jeśli uważasz, że w mojej wypowiedzi znajduje się jakiś rażący błąd merytoryczny, lub coś podobnego, możesz śmiało pisać. Zakładam, że forum służy wymianie opinii a nie kropek...

Oczywiście, ale możesz spokojnie dodać po 3 g cukru pod postacią soku z banana, co daje już 30 g - według wyliczeń powyżej. I to już chyba jest fajna ilość. W połączeniu z brakiem przerwy ferulikowej, odpowiednimi drożdżami i delikatnym underpithingiem powinno dać kox banana. Sztuczne aromaty są jak dla mnie nie do przyjęcia.

 

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może nie obawiać się tak granatów (jeszcze nie miałem) i dać 30-40ml?

Granatów zawsze należy się obawiać i  dlatego dbać o prawidłową fermentację ;) Do weizena idzie spokojnie 4 g cukru na 0,5l piwa.

 

W recepturze masz zacieranie 1,5h. Po co tak długo? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

przecież w wyższej temperaturze zacieranie przebiega szybciej A nie wolniej

Może jednak rzuć okiem na wykres, a potem wysnuwaj wnioski na temat tempa zacierania w funkcji temperatury?

http://www.piwo.org/topic/13436-odwrotna-dekokcja/?p=284551

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje wiezeny zawsze są mega bananowe. Pewnie temu ze robie je na wb06. Wiec jak chcesz bananowe piwo to polecam wb06 w dużych ilościach (czytaj dobrze uwodnione) oraz fermentacja w temperaturze od 18C do 25C (oczywiście temperatura lekko podnoszona z dnia na dzień)

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.