Jump to content
Sign in to follow this  
coder

Zbieranie piany fermentacyjnej polepsza smak piwa

Recommended Posts

Keiser zrobił nowy eksperment:

http://www.homebrewtalk.com/f13/should-kraeusen-fall-back-into-beer-164380/

Uwarzył dwa jednakowe piwa, w jednym pozwolił pianie zatonąć w piwie po fermentacji, w drugiej pozwolił jej wywędrować z fermentora przez wężyk (blowoff tube).

To drugie piwo miało lepszą, łagodniejszą goryczkę w ślepych testach.

Praktyka zbierania piany była bodajże stosowana w niektórych browarach niemieckich, ale niektórzy wskazują, że różnica smaku może brać sie z mniejszej goryczki - żywice chmielowe które toną w piwie dodatkowo niosą ze sobą trochę goryczki.

Ja zbieram wszelkie śmieci pojawiające się na pianie, oczywiście cześć piany tez idzie wek.

Keiser zrobił nowy eksperment:

http://www.homebrewtalk.com/f13/should-kraeusen-fall-back-into-beer-164380/

Uwarzył dwa jednakowe piwa, w jednym pozwolił pianie zatonąć w piwie po fermentacji, w drugiej pozwolił jej wywędrować z fermentora przez wężyk (blowoff tube).

To drugie piwo miało lepszą, łagodniejszą goryczkę w ślepych testach.

Praktyka zbierania piany była bodajże stosowana w niektórych browarach niemieckich, ale niektórzy wskazują, że różnica smaku może brać sie z mniejszej goryczki - żywice chmielowe które toną w piwie dodatkowo niosą ze sobą trochę goryczki.

Taki system jest w niektórych tradycyjnych browarach angielskich, np. był w ś.p. browarze Tetley w Leeds. Tam otwarte kadzie fermentacyjne są nakryte taką jakby blachą z otworami, przez którą wydostaje się nadmiar piany, właśnie z chmielinami. To ma jakąś swoją nazwę Westminster, czy Oxford.

Moim zdaniem zdecydowanie chodzi o żywice chmielowe. Jeśli piwo ma bardzo bujną pianę i żywice mocno osadzą się na ściankach, to goryczka jest znacznie mniejsza. Dlatego też koncerny używają w tankofermentorach preparatów zmniejszających pienienie, m.in. po to, żeby zminimalizować straty na chmieleniu.

W sumie nie spodziewałem się takiej reakcji, myślałem, że uznacie to za mit i zabobon.

U mnie technologia nie za bardzo pozwala na grzebanie w fermentorze, zamykam go na głucho i otwieram dopiero na rozlew.

Ale jest na to metoda: piszą, że dobrze, zeby piana dotknęła pokrywki, wtedy wszelkie śmieci z wierzchu przykleją się do niej i nie zatoną w piwie.

Myślę, że pozwala. Fermentacja w wiaderku z kranikiem, w idealnych warunkach po dobie od rozpoczęcia fermentacji (kiedy wykształci się piękna deka) spuszczasz piwo do drugiego fermentora i cały syf powinien zostać w pierwszym.

Praktyka zbierania piany była bodajże stosowana w niektórych browarach niemieckich

Miałem przyjemność obserwować taką praktykę w jednym z niemieckich browarów restauracyjnych w trakcie fermentacji Bock'a. Niestety byłem tam za krótko żeby móc go posmakować :D