Skocz do zawartości

Żytni stout - do oceny


Wisz

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Proszę o opinie odnośnie poniższej receptury. Chciałbym zrobić stouta z dodatkiem słodu żytniego, ok 14 - 14,5 Blg, receptura na 25l:

- pale 3 kg

- żytni 1,7

- karmelowy żytni 0,5

- crystal 160 0,4

- pszeniczny czekoladowy 0,2

- żytni palony 0,3

- Carafa III special 0,2

- jęczmień palony 0,15

 

Karmelowych wychodzi 14% w zasypie, palonych 13,2% - chcę uzyskać paloność, ale niezbyt silną, stąd słody palone bez łuski. Będzie ok, czy przekombinowane?

 

Chmielenie - 30g Pilgrima na 60 minut, IBU powinno być ok 26.

 

Będzie ok?

 

Pozdrawiam

Witek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, tego karmelu też wydawało mi się sporo. Zastanawiam się, czy nie dać trochę pszenicznego słodu. Drożdże chciałbym użyć płynne - po raz pierwszy. Zawsze jechałem na sucharach. Wybiorę coś z FM.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję dry stout, potem tego żytniego i na koniec właśnie RIS albo jakiegoś wędzonego.

 

Uczyłem się zbierać gęstwę na sucharach, czas się wziąć za płynne

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Edytowane przez Wisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego wstawiam do oceny... A ten barwiący to który? Palony jęczmień czy Carafa? Bałem się, że jak dam sam jęczmień, to będzie za dużo paloności, za mało koloru, stąd kombinacje nad barwą i smakiem. Jeśli sam barwiący, to ile go dać? Około 5%, więcej, mniej?

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dobre to w ogóle będzie? Jakoś w mojej głowie nie gra palonosc z dodatkowym, ostrym charakterem żyta chociaż sama tekstura może być przyjemna. Chętnie bym spróbował czegoś takiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre to w ogóle będzie? Jakoś w mojej głowie nie gra palonosc z dodatkowym, ostrym charakterem żyta chociaż sama tekstura może być przyjemna. Chętnie bym spróbował czegoś takiego.

 

Panie nie ma co się zastanawiać bo żytnie stouty są bardzo smaczne ;) Sam zrobiłem już z 4 tylko niektóre z chilli żeby podkręcić ostrość i wychodziło bardzo fajnie. Niedługo chce na Hot Headach zrobić coś na kształt Żytorillo. Dla mnie czekolada i ostrość żyta, wzmocnione chmieleniem na zimno się super komponują. 

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre to w ogóle będzie? Jakoś w mojej głowie nie gra palonosc z dodatkowym, ostrym charakterem żyta chociaż sama tekstura może być przyjemna. Chętnie bym spróbował czegoś takiego.

Ja bardzo lubię smak żyta w piwach. A żeby tej paloności nie było w nadmiarze, chcę zrobić zimną ekstrakcję palonych słodów. Ekstrakt dodam do wody do zacierania.

 

 

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie to nie będzie stout :D

 

Bo nie będzie paloności? No właśnie zastanawiam się, jak to zrobić. Do tej pory, na 24 warki tylko raz robiłem stouta i to w wersji sweet. Nie wiem, czego się mogę spodziewać. Zmodyfikowałem trochę recepturę z pierwszego posta, na 7kg słodów mam 200g palonego jęczmienia, 250 carafy III spec i 300g czekoladowej pszenicy. Jak dam te słody od początku zacierania, to nie będzie przegięcia w smaku? Zacieranie 55 - 10min, 67 - 75 min i mash-out.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.