Skocz do zawartości

Ponowne klarowanie po przeprowadzonej refermentacji


Thorime

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Robiłem cydr z soku mętnego z kartonów 3 i 5 litrowych, tych marketowych.

 

Fermentował 3 tygodnie, potem przelałem na cichą aby się wyklarował. Po kolejnych 14 dniach w tym 7 z żelatyną dalej nie był klarowny. Stwierdziłem, że taki jego urok i zabutelkowałem. Po 4 dniach zaczął się klarować i teraz po 7 dniach mam centymetr osadu w butelkach.

 

Pytanie:

Czy ktoś stosował już taką metodę aby otworzyć wszystkie butelki, przelać do wiadra i wyklarować jeszcze przez ok 2 tygodnie?

Jestem pewien, że po dwóch tygodniach będzie klarowny i odgazowany, wtedy będę mógł przeprowadzić ponowną refermentację.

 

Czy to może się udać, nie zepsuje się?

 

Nie mogę zaakceptować tego zmętnienia po otwarciu butelki, teraz jest jeszcze mało gazu i podnosi się pełno osadów, a po pełnej refermentacji będzie podnosiło się jeszcze więcej mętów z dna :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W teorii powinno się bez problemu udać, największym problemem chyba będzie oksydacja, chociaż na cydrach to ja się słabo znam i może w cydrach to nie aż taki problem jak w piwie.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze bedziesz miał coś (drożdze) w butelce. Jak bedziesz rozlewał jeszcze raz, bedzie wiecej O2 w cydru. Nie jest duży problem, bo cydr nie ma chmiel i sok nie jest delikatny jak słód, ale do piwo to bedzie tragedia.

Edytowane przez BretBeermann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do drożdży po refermentacji jestem przyzwyczajony, obawiam się tylko tego natlenienia. Chyba zaryzykuję, choć nie jestem jeszcze do końca przekonany.

 

Dziękuję wszystkim za porady.

Edytowane przez Thorime
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.