Jump to content
Sign in to follow this  
Switala18

farfocle w piwie - witbier

Recommended Posts

Zauważyłem w swoim piwie że pływają tam jakieś"farfocle". Po przelaniu do szklanki tez je widać. Co to może być?

Piwo w smaku jest ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na zdjęciu nic nie widzę poza zmętnieniem, ale to w witbierze akurat jest ok. Często jak butelkuję to do ostatnich butelek dostają się nieładne osady, drożdże, jakieś osady na ciepło po gotowaniu. Nie wygląda to apetycznie, ale nie wpływa jakoś znacząco na smak, no i zazwyczaj to tylko kilka butelek. Jak piwo jest dobre w smaku i zapachu i wiesz, że do końca go przefermentowałeś(ewentualne granaty) to niczym się nie przejmuj.

 

Jedna APA wyszła mi totalnie mętna, już dwa miesiące od zabutelkowanie i nic a nic się nie klaruje. Akurat w tym stylu pożądana jest klarowność, ale jakoś specjalnie się tym nie przejmuję. Piwo wyszło świetnie, a samo zmętnienie jak mniemam od drożdży nadaje mu gładkości, pełności. W słabszych piwach, które mogłyby być wodniste jest to cecha na plus. Jedyne co mnie martwi to, to, że nie wiem jak udało mi się takie ładne zmętnienie uzyskać(równomierne, bez żadnych śmieci zawieszonych w piwie) bo chętnie bym to powtórzył w innych piwach. W zasypie jest sporo pszenicy(ok 1/3) i nie dawałem mchu irlandzkiego do gotowania, bo akurat mi się skończył. Może to jest tego przyczyną. Fermentowane na US-05. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

Kiedyś w piwie miałem takie farfocle tylko dużo dużo więcej :D - drożdże sflokulowały w ten sposób a że piwerko było mocno gazowane to jeśli się szybko po otwarciu klarownego nie przelało do szkła drozdze podrywały sie z dna i pojawiał sie bardzo efektowny gusching ( na takich drobinach osadzały sie bombelki i robiła się reakcja łańcuchowa). Dodam że te drożdżaki w smaku nie były dobre.

Edited by Guest

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.