Skocz do zawartości

9blg i pierwsze problemy


neohuman

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 3 problemy co prawda nie pilne ale martwiące:)

Zrobiłem na początek trzy piwerka:

1. Pale ale z zestawu browamator(infuzja)

2. Colorado apa j.w.

3. Pszeniczne z brewkita gozdwa

 

Ad.1 pierwsza warka (równolegle robiłem 1 i 2)

PROBLEM: słabo poszło - wycisnalem tylko (po chmieleniu) 14 l-moja wina nie miałem jak sprawdzić ile mam brzeczki. Problem polega na tym ze początkowe blg 12 po 7 dniach fermentacji mam 9blg -zlałem na cicha i w sumie nie wiem co dalej - próbowałem ale w piwie nie czuć cukru. Czy jeśli po cichej zostanie 8 czy 9 blg to butelkowac? Miałem pomysł żeby rozwodzić (do powiedzmy 5blg-szatan wiem ale szkoda żeby pierwsza się nie wypila)

Ad.2 Colorado poszło lepiej blg 12 po chmieleniu 20 l brzeczki. Po burzliwej 5-6 blg i całkiem przyzwoity smak. Pytanie tylko czy czekać aż blg zejdzie do konkretnego poziomu czy po prostu po tygodniu cichej zlewa (us 05)

Ad.3 piszą na brewkicie ze po 8 dniach do butelek ? Serio? Chciałem na zimno zachmieluc(dodać curacao)-kiedy polecacie ?

 

I jeszcze małe pytanko chce chmielić na zimno w muslinie -czy mam to czymś dociazyc? Macie jakieś patenty ?

 

A na koniec powiem wam co zrobiłem :) dezynfekcja, sterylne wszystko ,gotowane, oxy desinfectat i pełna koncentracja. Wsypujac drożdże wrzuciłem niechcący całe opakowanie i musiałem papier ręką z brzeczki wyjąć :)

post-18942-0-60385000-1496858792_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze na jakiego grzyba przelewasz piwo na "cicha" otóż rozczaruje cie nie ma takiego czegos. Obserwuj blg i tyle. Jak juz leży tydzień w np 15°C przenieś do cieplejszego co by dojadly. Nie bujaj czasem za bardzo. Koniec fermentacji uznajemy...kiedy sie skończy czyli kiedy blg przestanie spadać. Czy zakaziles łapą? Dowiesz sie w swoim czasie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. 

W rurkach zauważyłem, że jest nierówny poziom cieczy. Czyli CO2 się nadal wydziela, co oznacza na 95 % że drożdże coś tam przerabiają (95% bo na to wpływ mają inne czynniki, m.in różnica temperatur). 

Ad1. Nie potrzebnie przelewałeś. Drożdże po burzliwej jeszcze dojadają bardziej złożone cukry (f. cicha), w zielonym piwie zostało grzybów niewiele, z tego względu polecam zostawić to piwo na długo. Powoli powinny dać radę. 

Ad2. Czekać aż grzyby zrobią swoją pracę. Wiem, że ciężko jest się powstrzymać od zabutelkowania i szybkiego spożycia pierwszych warek, ale pośpiech na dobre niestety nie wychodzi. Jak zobaczysz że nie ma oznak fermentacji (google, wiki), wtedy możesz przelać, czy zrobić co uważasz. 

Ad3. Nie piszą, tylko jest napisane. :) Czas pracy drożdży jest orientacyjny. Po 8 dniach może być po wszystkim, ale moim zdaniem nie warto lać takiego piwa w butelki (osad, możliwe niedofermentowanie itp.). Dodaj do piwa dodatki jak zaobserwujesz koniec fermentacji (Ad2). 

 

Z. Do muślina można wrzucić szklane kulki (czyste, zdezynfekowane). Nie używałem do chmielenia na zimno siateczek, ale jest sporo dyskusji na ten temat na forum. 

 

PS. Kiedyś też włożyłem rękę do piwa i nie wyczułem infekcji. Za to przy piwie z gęstwy tego piwa miałem aptekę. 

 

Pozdrawiam, życzę powodzenia i udanych warek. 

 

PS2. Kilka pytań mi się nasuwa nt. zacierania, fermentacji itp, ale... Człowiek najlepiej czy się na swoich błędach i doświadczeniach (również czytania). :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jak masz czas pytaj

 

W jakiej temperaturze zacierałeś piwa? W jakiej temperaturze fermentujesz? Czy były jakieś pokaźne skoki temperatury w ciągu fermentacji? Czy dobrze natleniłeś brzeczkę?

 

Po zdjęciach widzę, że fermentacja nie była bardzo burzliwa, nie zauważyłem piany, czy osadu na ściankach fermentora, chyba, że oba zdjęcia są już po przelaniu do innego wiadra.

Ogólnie cierpliwości. Powinno coś się jeszcze dziać. W razie jakby nie spadał ekstrakt już w ogóle to można stworzyć lepsze warunki dla drożdży jak i dla rozwinięcia infekcji - wyższa temperatura, trochę tlenu..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na lenia ok.67 (czasem zeszły 2C). Fermentacja ciepła niestety 23-24C. Temperatura bardzo stała. Przelewałem z kotła do fermentacji z dużą ilością pryskania:) Zdjęcie z przed fermentacji. Ogólnie piwo szło dobrze 2 dni gazowało -dużo piany i ogólnie spoko. Osad na ściankach był 3-4 cm nad powierzchnią. Tylko blg nie zeszło. Przelewają na "cichą" dopowietrzyłem. Temperaturę ma nadal 23-24. Blg sprawdzę po weekendzie i się okaże. Po zlaniu miałem ze 1,5cm gestwy więc drożdże robiły swoje. Jest szansa ze źle odczytałem blg na początku i może było więcej niż 13. To by wiele tłumaczyło. ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na lenia ok.67 (czasem zeszły 2C). Fermentacja ciepła niestety 23-24C. Temperatura bardzo stała. Przelewałem z kotła do fermentacji z dużą ilością pryskania:) Zdjęcie z przed fermentacji. Ogólnie piwo szło dobrze 2 dni gazowało -dużo piany i ogólnie spoko. Osad na ściankach był 3-4 cm nad powierzchnią. Tylko blg nie zeszło. Przelewają na "cichą" dopowietrzyłem. Temperaturę ma nadal 23-24. Blg sprawdzę po weekendzie i się okaże. Po zlaniu miałem ze 1,5cm gestwy więc drożdże robiły swoje. Jest szansa ze źle odczytałem blg na początku i może było więcej niż 13. To by wiele tłumaczyło. ..

 

Hej,

 

Nawet gdyby było sporo więcej niż 13, to 9 blg po prawidłowej fermentacji jest niemożliwe - chyba że przypadkiem zrobiłeś barli łajna >20 blg  ;)

 

Jak rozumiem na obydwu spławikach masz odczyt 9? 

 

Następnym razem rehydratyzuj drożdże przed zadaniem i wstrzymaj się z przelewaniem na cichą, wiadomo zdania są podzielone na ten temat, ale szczególnie na początku warto minimalizować ryzyko infekcji i po prostu dać drożdżom zrobić swoje.

 

Czekaj spokojnie z tym pierwszym piwem, zmierz ekstrakt za tydzień i zobacz co się stanie. 

 

Z butelkowaniem pozostałych też nie ma się co spieszyć, 14 dni fermentacji dla 'normalnych' piw to jest wg mnie minimum. Ale co kto woli, najważniejsze żeby nie butelkować przed końcem fermentacji.

 

Aaa no i

 

 

 

Fermentacja ciepła niestety 23-24C.
 

 

Na to dobrze byłoby coś poradzić  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.