Skocz do zawartości

Fermentacja w wyższych temperaturach?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym zasięgnąć opini doświadczonych piwowarów. Mianowicie, jaki styl polecacie do uwarzenia w najbliższe gorące miesiące? Chodzi mi o temperaturę fermentacji w okolicach 21 stopni w pomieszczeniu. Narazie nie zainwestowałem w jakąś chłodziarkę żeby fermentować w niższych temperaturach.

Byłbym wdzięczny za podpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszelkie piwa belgijskie wyjdą w tej temperaturze ok. Może witbier? W sam raz na lato. Tylko dobrze się przygotuj merytorycznie do tego stylu, nie jest taki łatwy. Kilka dni będziesz fermentował w tych 21°C a jak fermentacja zacznie zwalniać(spadek temperatury), to przeniesiesz piwo do cieplejszego pomieszczenia. Ja w tej chwili w bloku mam 25°C, byłoby ok.

 

Są też specjalne norweskie drożdże Voss kveik(w ofercie Fermentum Mobile). W wysokich temperaturach produkują przyjemne estry. Dzisiaj gotowałem piwo i zadałem te drożdże. Fermentuję w temp 34*(dogrzewam), wystartowały ekspresowo, po 2-3h.  W temperaturach 20-25°C jest mniej estrów, ale nie ma podobno rozpuszczalnika i innego syfu jaki miałbyś np. na s-04. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witbier nie wyjdzie dobrze w takiej temperaturze. Owocowość i przyprawowość w witbierze ma pochodzić od skórek pomarańczy i kolendry, a drożdże mają tylko lekko je podkreślać. Mocno estrowy i mocno fenolowy witbier to nie jest stylowy witbier.

 

Saison, style trappistów i kveiki to jest chyba jedyny sensowny wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kveiki z Fermentum Mobile- fajne drożdże, którymi spokojnie można fermentować w temp. pokojowej, a nawet wyższej, bo do 40 stopni (plusem jest chłodzenie, bo ja chłodziłem brzeczkę do ok. 30 stopni, co znacznie skróciło czas chłodzenia). Piwo fermentowało ok 3 tygodni (blg ok12,5) butelkowałem w zeszłą sobotę, a już w ten weekend z powodzeniem otworzyłem trzy butelki z dość zadowalającym efektem. Wydaje mi się, że śmiało można robić na nim wszelkie ejle, kwasiki (np.berliner weisse, gose), czy owocowe piwka ew. połączenie wszystkich w/w.

 

Aczkolwiek witbier też fajne piwko na lato, tylko trzeba się uzbroić w cierpliwość przy filtracji i raczej też robić na jakichś płynnych drożdżach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kveiki fermentuję (kończę) właśnie po 40C, pierwsze efekty bardzo obiecujące. Wita też bym tu nie wpychał. Na płynnych można rzeczywiście spokojnie Saisony, przy jakichś BGSA i THG to bym się obawiał kaca ale z tym to już różnie bywa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz 21°C otoczenia (ale nie 22-23°C) to ja bym polecał (oprócz Saisonów, piw na Brettach czy tych Kveikach), jakieś lekkie, tak do 11°Blg angliki, może wyjdą trochę bardziej estrowe niż wytyczne ale raczej będą spokojnie do picia. Ewentualnie lekkie belgi, nie polecałbym za to mocnych belgów, które same w sobie są dość trudne i raczej trzeba wystartować je z niższej żeby coś sensownego wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.