Jump to content
Sign in to follow this  
szczepano

Fermentacja w wyższych temperaturach?

Recommended Posts

Witam, chciałbym zasięgnąć opini doświadczonych piwowarów. Mianowicie, jaki styl polecacie do uwarzenia w najbliższe gorące miesiące? Chodzi mi o temperaturę fermentacji w okolicach 21 stopni w pomieszczeniu. Narazie nie zainwestowałem w jakąś chłodziarkę żeby fermentować w niższych temperaturach.

Byłbym wdzięczny za podpowiedź.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wszelkie piwa belgijskie wyjdą w tej temperaturze ok. Może witbier? W sam raz na lato. Tylko dobrze się przygotuj merytorycznie do tego stylu, nie jest taki łatwy. Kilka dni będziesz fermentował w tych 21°C a jak fermentacja zacznie zwalniać(spadek temperatury), to przeniesiesz piwo do cieplejszego pomieszczenia. Ja w tej chwili w bloku mam 25°C, byłoby ok.

 

Są też specjalne norweskie drożdże Voss kveik(w ofercie Fermentum Mobile). W wysokich temperaturach produkują przyjemne estry. Dzisiaj gotowałem piwo i zadałem te drożdże. Fermentuję w temp 34*(dogrzewam), wystartowały ekspresowo, po 2-3h.  W temperaturach 20-25°C jest mniej estrów, ale nie ma podobno rozpuszczalnika i innego syfu jaki miałbyś np. na s-04. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Belgia. Dubbel, Tripel, Quadrupel, Witbier, Saison i Kweiki.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

Z kveikow jak masz dostęp polecam omega hot head - wychodzą na nich genialne amerykańce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witbier nie wyjdzie dobrze w takiej temperaturze. Owocowość i przyprawowość w witbierze ma pochodzić od skórek pomarańczy i kolendry, a drożdże mają tylko lekko je podkreślać. Mocno estrowy i mocno fenolowy witbier to nie jest stylowy witbier.

 

Saison, style trappistów i kveiki to jest chyba jedyny sensowny wybór.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kveiki z Fermentum Mobile- fajne drożdże, którymi spokojnie można fermentować w temp. pokojowej, a nawet wyższej, bo do 40 stopni (plusem jest chłodzenie, bo ja chłodziłem brzeczkę do ok. 30 stopni, co znacznie skróciło czas chłodzenia). Piwo fermentowało ok 3 tygodni (blg ok12,5) butelkowałem w zeszłą sobotę, a już w ten weekend z powodzeniem otworzyłem trzy butelki z dość zadowalającym efektem. Wydaje mi się, że śmiało można robić na nim wszelkie ejle, kwasiki (np.berliner weisse, gose), czy owocowe piwka ew. połączenie wszystkich w/w.

 

Aczkolwiek witbier też fajne piwko na lato, tylko trzeba się uzbroić w cierpliwość przy filtracji i raczej też robić na jakichś płynnych drożdżach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kveiki fermentuję (kończę) właśnie po 40C, pierwsze efekty bardzo obiecujące. Wita też bym tu nie wpychał. Na płynnych można rzeczywiście spokojnie Saisony, przy jakichś BGSA i THG to bym się obawiał kaca ale z tym to już różnie bywa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak masz 21°C otoczenia (ale nie 22-23°C) to ja bym polecał (oprócz Saisonów, piw na Brettach czy tych Kveikach), jakieś lekkie, tak do 11°Blg angliki, może wyjdą trochę bardziej estrowe niż wytyczne ale raczej będą spokojnie do picia. Ewentualnie lekkie belgi, nie polecałbym za to mocnych belgów, które same w sobie są dość trudne i raczej trzeba wystartować je z niższej żeby coś sensownego wyszło.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.