Jump to content
Sign in to follow this  
Pierre Celis

[Piwny turysta] Pie de Cumbre z Zipaquirii

Recommended Posts

Czy w Zipaquirii, w jednym z najpiękniejszych miasteczek w całej Kolumbii, piwosz turysta ma szansę na chwilę relaksu z wybornym piwem? Okazuje się, że tak, choć nie jest to łatwe zadanie.

DSC06590
Z pewnością dla wielu miejscowość Zipaquira kojarzy głownie z kopalnią soli, w której to można podziwiać podziemną katedrę. Jednakże nie tylko kopalnia jest magnesem, która przyciąga rzesze turystów każdego dnia. W mało którym mieście Kolumbijskim mamy okazję na niewielkiej przestrzeni podziwiać tak dużą ilość zabytkowych budynków, które w przeciwieństwie do Cartageny, czy też Villa de Leyva, tworzą autentyczną tkankę miejską.

Mimo tych niezaprzeczalnych atrybutów warto znaleźć odrobinę czasu na chwilę relaksu przy szklanicy dobrego piwa.

Czy w tym mieście jest to w ogóle wykonalne? Do niedawna faktycznie piwosze musieli się zadowolić pospolitymi piwami, jakich pełno w całym kraju. Jednakże od połowy 2016 roku funkcjonuje browar, który wnosi do tej części kraju namiastkę światowego piwowarstwa.

Mowa od browarze Pie de Cumbre. Założony został przez grupę przyjaciół, którzy bawili się wcześniej w piwowarstwo domowe. Sam browar mieści się na północnych przedmieściach miasta, w garażu jednej kamieniczek.
Browar tworzy trójnaczyniowa warzelnia o wybiciu trzech hektolitrów pochodząca od miejscowego rzemieślnika oraz pięć zbiorników fermentacyjnych o analogicznej wielkości.

Na chwili obecną browar może poszczycić się trzema piwami, które dystrybuuje po miejscowym rynku w postaci butelek i beczek. Cała paletę ich piw możemy skosztować w firmowym lokalu zlokalizowanym przy jednym z dwóch miejskich placów, przy Plaza de la Independencia.

Na szczególną uwagę zasługuje ichni Stout, który przepięknie łączył łagodną goryczkę z wysublimowaną palonością. To właśnie przez to piwo nasz pobyt w tym mieście przeciągną się o nieplanowaną godzinę, co niestety miało swoje następstwa w dalszym planie dnia.

Kolejnymi piwami, które browar oferuje swoim klientom jest American Red Ale oraz Weissbier. Jednakże w mym odczuciu piwa te, są jedynie tłem dla ich genialnego stoutu.

Nie łudzę się, że po tym wpisie wszyscy, którzy odwiedzą to miasto, swoje pierwsze kroki skierują do tytułowego browaru, bądź też firmowego ich lokalu, jednakże po cichu liczę, że po prostu nie zapomną wstąpić do Pie de Cumbre w wolnej chwili.

 

DSC06587

W tym oto budynku mieści się browar Pie de Cumbre

.

DSC06579

.

DSC06578

.

DSC06578

.

 

DSC06592

Stout

 

.

 

DSC06596

American Red Ale

 


4785 b.gif?host=piwnyturysta.wordpress.com&bl

Wyświetl pełny artykuł

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.