Skocz do zawartości

Sterylizacja parą wodną


Browarzyciel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jeżeli ktoś dysponuje typowym sprzętem np. oferowanym przez BA, to samą sterylizację czystego wiadra z kranikiem, można przeprowadzić jak na poniższym zdjęciu. W garnku znajduje się niewiele wody, która wrze, a para ucieka przez otworzony kurek. Wystarczy parę minut, bo para ma 99,5'C.

 

Mały problem jest ze zdejmowaniem wiadra. trzeba podłożyć pokrywę, zamknąć ją, a dopiero później zdjąć kompletnie wiadro i odwrócić. Inaczej można byłoby się poparzyć.

 

Dla sceptyków info. Robię tak od wielu warek i zawsze wszystko było ok. :)

 

pozdrawiam

Raf.

 

 

dori

Edit - zmiana tematu

Edytowane przez dori
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest sterylizacja tylko pasteryzacja, nie zniszczy form przetrwalnikowych bakterii. Czy nie boisz się że tworzywo fermentora wystawione na wysoką temperaturę po jakimś czasie będzie miało miejscowe złuszczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek kilka definicji:

 

Pasteryzacja to zapoczątkowana przez Pasteura technika konserwacji przy pomocy odpowiednio dobranego podgrzewania produktów spożywczych, tak aby zniszczyć lub zahamować wzrost drobnoustrojów chorobotwórczych lub enzymów przy jednoczesnym zachowaniu smaku produktów i uniknięciu obniżenia ich wartości odżywczych. Głównym zadaniem pasteryzacji jest przedłużenie trwałości produktów poprzez unieszkodliwienie form wegetatywnych mikroorganizmów. Proces ten nie niszczy jednak form przetrwalnikowych ani większości wirusów.

 

Sterylizacja, wyjaławianie - jednostkowy proces technologiczny polegający na zniszczeniu wszystkich, zarówno wegetatywnych, jak i przetrwalnikowych form mikroorganizmów. Sterylizacji można dokonać mechanicznie, fizycznie, bądź chemicznie, najczęściej używa się metod fizycznych. Prawidłowo wysterylizowany materiał jest jałowy - nie zawiera żadnych żywych drobnoustrojów (także wirusów) oraz ich form przetrwalnikowych.

 

Sterylizacja parą wodną pod ciśnieniem

Nasycona para wodna powoduje gwałtowną hydrolizę, denaturację i koagulację enzymów i struktur komórkowych. Wyjaławianie jest rezultatem zarówno wysokiej temperatury, jak i aktywności cząsteczek wody. Zwykle stosowane temperatury sięgają 108-134 °C, zaś czas wyjaławiania wynosi 15-30 minut.

 

Generalnie, to polecam Wikipedię, sporo wiedzy :)

 

Raf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Raf ciekawie to wymyśliłeś. Ja trochę prościej bo po prostu wyparzam wrzątkiem ( 2 L ) wiadro, a potem wypuszczam wrzątek przez kranik. Jak dotychczas jakoś mi się udawało, nie miałem jeszcze wpadki. JK

Przy okazji , będę się upierał, sterylizacji wiadra, wyjaławiam również: wężyk, jakąś łyżkę, czasem kapsle. Dwa w jednym :)

 

Raf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest sterylizacja tylko pasteryzacja, nie zniszczy form przetrwalnikowych bakterii. Czy nie boisz się że tworzywo fermentora wystawione na wysoką temperaturę po jakimś czasie będzie miało miejscowe złuszczenia?

Poza tymi definicjami zapomniałem odpowiedzieć na Twoje pytanie. Największą obawę miałem o kranik, bo plastik wytrzymuje to dzielnie. Ale bezzasadnie, kranikowi, też nic nie jest. Jak napisałem w pierwszym poście: robię to od jakiegoś czasu :) i cały czas mi się podoba :) znaczy się jest ok.

 

Raf.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.