Jump to content
Sign in to follow this  
frycek1987

Nieszczelny fermentor - jak określić koniec burzliwej?

Recommended Posts

Cześć wszystkim!

Nastawiłem piwo i okazało się że gdzieś musi być nieszczelność, bo piana obfita, a rura nie bulka.

Piwo mam dochmielić podczas cichej fermentacji.

I tu mam problem,bo nie wiem jak określić kiedy burzliwa się kończy. Może kotś z was ma jakiś pomysł?

Od razu mówię że na cichą nie przelewam, a zostawiam w tym samym fermentorze.

Zdolność wróżenia nie jest moją mocną stroną, więc nie odpowiem na tak postawione pytanie. 

Natomiast chodzi przede wszystkim o moment, kiedy blg przestanie spadać. Jeśli przez 3 dni nie będziesz obserwował spadków, to można przyjąć, ze brzeczka przefermentowała. 

Edited by Wania

To wiem, ale wtedy jest już czas na przelewanie do butelek, a mi chodzi o moment miedzy burzliwa a cicha fermentacją

1. do czego Ci ta wiedza?

2. podział na fermentację burzliwą i cichą jest raczej sztucznym tworem :(

3. http://www.wiki.piwo.org/Fermentacja_brzeczki#Przebieg_fermentacji

4. raczej chmiel na zimno (po zakończeniu całej fermentacji) niż w trakcie fermentacji cichej :)

Przestaje spadać kończy się burzliwa. Oczywiście może się zdarzyć, że na cichej coś tam jeszcze doje, zwłaszcza jeśli się przelewa i natleni przy okazji.

To wiem, ale wtedy jest już czas na przelewanie do butelek, a mi chodzi o moment miedzy burzliwa a cicha fermentacją

Nie do końca to jest prawdą. Żarcie cukrów to nie jedyna praca jaką wykonują drożdże ;)

Musisz dać im dodatkowy czas na usunięcie niekorzystnych związków po fermentacji - drożdże wtedy po sobie "sprzątają". Wtedy wydziela się mniej dwutlenku węgla, blg spada bardzo nieznacznie, albo w ogóle już nie spada. Dużo osób robi wtedy błąd butelkując już piwo, bo myślą, że fermentacja się zakończyła.

Potwierdzam słowa Dr2. Nie ma takiego czegos w piwowarstwie jak fermentacja burzliwa i cicha. Jest po prostu fermentacja. Termin "cicha" został zaczerpnięty z winiarstwa. W pieowarstwie obserwujemy jedynie poziom cukrów...nic więcej.

Guest

Potwierdzam słowa Dr2. Nie ma takiego czegos w piwowarstwie jak fermentacja burzliwa i cicha. Jest po prostu fermentacja. Termin "cicha" został zaczerpnięty z winiarstwa. W pieowarstwie obserwujemy jedynie poziom cukrów...nic więcej.

A ja sądzę że Dr dla zasady bije pianę o nazewnictwo zamiast przejść do meritum i wytłumaczyć łopatologicznie chlopakowi co ma zrobić.

A ja myślę, że przeczytałeś 2 pierwsze punkty wypowiedzi Dr.

Wiedza o końcu burzliwej i początku cichej nic piwowarowi nie daje, a chmielenie na zimno powinno być po fermentacji.

Powielanie na forum wpisu z wiki mija się z celem, więc wszystko się zgadza ;)

Wysłane z Rivendell przy użyciu Palantíru