Jump to content

Recommended Posts

Drożdże dedykowane do modnego ostatnio stylu Vermont/New England IPA pochodzącego z północno-wschodniej części USA.

[Ze strony producenta]

Bardzo pylisty szczep do piw w stylu New England IPA, daje przyjemny, zbalansowany profil owocowych estrów, podkreślając jednocześnie mocne chmielenie aromatycznymi odmianami chmielu.

Typ fermentacji : górna

Zakres temperatur fermentacji : 18-22 st.C

Stopień odfermentowania : 75-83%

Flokulacja  : niska

Tolerancja alkoholu w piwie : 9% ABV

Szczep polecany do piw w stylach : New England IPA

Profil szczepu zbliżony do : Yeast Bay Vermont Ale

Zrobiłem na drożdżach FM55 Zielone Wzgórze dwa poniżej wymienione piwa;

1. Session New England IPA, 11 Blg, 30 IBU, zrobiony 1 litro starter, zacierane w 67 °C, fermentowane w temperaturze otoczenia 18-20 stopni narastająco, fermentacja burzliwa 9 dni, odfermentowało do 4 Blg. Fermentacja cicha 8 dni, na ostatnie 5 dni dodane chmiele na zimno, odfermentowało do 3,6 Blg. Wyszło jak powinno nie klarowne, czuć owocowość, ale chyba chmielenie na zimno podbiło goryczkę i w smaku nie jest już takie soczkowate jakbym chciał. Kolor ma taki brudny ( jak kolor soku wyciśniętego ze świeżych jabłek ) a nie ładny pomarańczowny.... W smaku jest takie jakieś ostre, nie wiem z czego to wynika...

2. New Englad IPA, 17 Blg, 38 IBU, na gęstwie po session neipa, zacierany w 67 °C, fermentowane w temperaturze otoczenia 18-20 °C narastająco fermentacja burzliwa 10 dni, odfermentowało do 5,5 Blg. Fermentacja cicha 8 dni, odfermentowało do 5 Blg. Nie wiem o co chodzi ale wyszło całkowicie klarowne...

Edited by rayavaldek

@rayavaldek

Pamiętasz ile ruszały Ci te drożdże?

Jak na razie fm52 wystartowały i piana na 2cm,  a w tym samym czasie na fm55 żadnych oznak fermentacji. Drożdże zadane bezpośrednio do fermentora.

W dniu 20.01.2019 o 21:02, maciek1221 napisał:

@rayavaldek

Pamiętasz ile ruszały Ci te drożdże?

Jak na razie fm52 wystartowały i piana na 2cm,  a w tym samym czasie na fm55 żadnych oznak fermentacji. Drożdże zadane bezpośrednio do fermentora.

Sprawdziłem moje notatki i wynika z nich, że:

- ze startera po około 18-20 godzinach od zadania już bardzo bulgotało z rurki.

- z dwudniowej gęstwy po 9 godzinach od zadania także bardzo bulgotało z rurki.

Dzięki za odpowiedź. U mnie prosto z fiołki ruszyły z pianą po około 35 godzinach. W 5 dni wszystko zjedzone j nie ma śladu po pianie. 

Cześć. Mam gęstwę po wykonaniu Vermont IPA ok. 15 BLG z użyciem FM-55. Mój plan warzenia przewiduje double West Coast IPA ok. 17 BLG. Oczywiście zacieranie będzie na wytrawnie, nie będzie płatków, nie będzie chmielenia na etapie burzliwej fermentacji. I tutaj mam pytanie, czy uważacie, że te drożdże FM-55 w postaci gęstwy nie zepsują stylu west coast? Alternatywnie mogę tę gęstwę wykorzystać do barley wine ok. 23 BLG. Takie barley wine i tak musi poleżeć przed spożyciem, więc nawet jakby zmętniało od tych drożdży, to pewnie zdąży się wyklarować.